1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğretmensiz hazırlanan tasarıya ikna olmayız
Öğretmensiz hazırlanan tasarıya ikna olmayız

Öğretmensiz hazırlanan tasarıya ikna olmayız

Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Eylem Bahadır, sözleşmeli öğretmenle kadrolu öğretmen ayrımının ortadan kalkacağına dair söyleme, “Öğretmenlerle birlikte hazırlanmayan tasarıya ikna olmayız” diye tepki gösterdi

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını ortadan kaldıracağına dair söyleme Eğitim-Sen Gebze Şubesi’nden tepki geldi. Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Eylem Bahadır, “Çözüm sözleşmeli öğretmenin kadroya alınmasında” dedi. Eylem Bahadır, “Öğretmenlik mesleğinin statüsünü güçlendirmeyen, öğretmenlerle birlikte hazırlanmayan bir tasarıya ikna olmamızı kimse beklemesin” başlığıyla yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

ÖĞRETMENLER KATILMADI

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün gerçekleşen 20. Eğitim Şurası’nda Öğretmenlik Meslek Kanunu hazırlıklarını tamamladığını ifade etti.

İktidara sadık ve itaatkâr öğretmen arzusuyla şekillenen, haklarımızı tırpanlayan, sınırlı iş güvencemizi dahi ortadan kaldırmayı hedefleyen, özlük haklarımızı geliştirmeyen ve en önemlisi hazırlık süreçlerine öğretmenlerin aktif olarak katılmadığı bir kanunu reddediyoruz.

GERÇEK TALEPLER DİKKATE ALINMADI

'Masa başında’ hazırlanan, öğretmenlerin gerçek taleplerini dikkate almayan Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağının ya da tasarısının tamamını görmek zorundayız. Verili bilgiler ışında hazırlığı yapılan Öğretmenlik Meslek Kanununda, Öğretmenlik kariyer mesleği olarak tanımlandığı görülüyor. Oysaki biz Öğretmenliği kariyer mesleği olarak değil bir özel ihtisas mesleği olarak görüyoruz.

EN TEMEL HAKKIMIZ

Bu tasarıya şekil veren kariyer basamakları üzerinden ayrıştırma, güvencesizleştirmeyi yaygınlaştırma, öğretmenleri yarıştırma düşüncesidir. İnsanca yaşayacak ücret, eşit haklar tüm öğretmenlerin tartışmasız en temel hakkıdır. Öğretmenler, Meslek Kanununa kariyer basamaklarına ilişkin maaş artışları ve 1. Dereceye 3600 ek gösterge ile ikna edilmek isteniyor.

ÇÖZÜM KADROYA ALMAKTIR

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımının ortadan kaldırılması İlk bakışta olumlu görülmekle birlikte sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilme konusu muğlaklığını korumaktadır. Bazı konularda kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahip olacağı ancak kadrolu güvenceli bir şekilde istihdam edilmeyecekleri anlaşılıyor. Çözüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirmektir.

DERHAL SON VERİLMELİ

Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan beklentilerin merkezinde öğretmenlerin yetiştirilmesi süreci, iş güvenceleri, mesleğe alınması, ücretler, emeklilik, sağlık vb gibi mesleğin temel sorunları bulunmaktadır. Eğitim emekçileriyle, sendikalar ve alandaki meslek örgütlerinin eleştiri, öneri ve taleplerini dikkate alınmalı, konunun muhatapları onay vermeden bu konuda hiçbir adım atılmamalıdır. MEB, gerçek anlamda öğretmenlerin niteliklerini arttırmayı hedefliyorsa, öncelikle öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenliği herkesin yapabileceği ‘teknik bir iş’ haline getiren yanlış politika ve uygulamalara derhal son vermelidir. Öğretmenlik mesleğinin değersizleştirilmesine yol açan her türlü politika ve uygulamalara karşın, öğretmenler her yönüyle piyasa odaklı, bireysel ve teknik bakış açısını yıkma potansiyeli taşıyan en önemli aktörlerdir. Bu nedenle siyasi iktidar, öğretmenleri toplumsal olarak etkisiz, halkın aydınlanması yerine, her dönem iktidar denetiminde olması gereken önemli bir meslek grubu olarak görmekten vazgeçmelidir.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Emeğimizi değersizleştiren, mesleki itibarımızı ayaklar altına alan her türlü dayatmaya karşı bütün meslektaşlarımızla birlikte mücadele edeceğimiz bilinmelidir. Türkiye’deki tüm okullarda yer alan öğretmenler odaları, bu dönemde öğretmenlerin nasıl bir kanun istediği konusunda tartışma zeminlerine dönüştürülmeli, her öğretmenin eleştiri ve önerisi dikkate alınmalıdır. Kanunun çıkarılması sürecinde alanda örgütlü sendikalar başta olmak üzere, konu ile ilgili tüm kesimlerin yürütülen tartışmaların etkin birer katılımcısı olarak değerlendirilmesi zorunludur. Öğretmenlik Meslek Kanunu tartışmalarını başından itibaren konunun muhataplarının dışında ele almış ve kapalı kapılar ardında hazırlanan kanun taslağı TBMM`ne gönderileceği açıklanmıştır. Bir kanun hazırlanırken konunun öznelerinden bağımsız hareket edilemez. Emeğimizi değersizleştiren, mesleki itibarımızı ayaklar altına alan her türlü dayatmaya karşı bütün meslektaşlarımızla birlikte mücadele edeceğimiz bilinmelidir.”

Bu haber toplam 714 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.