1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nakliyat-İş Tüvtürk’te sözleşme imzaladı
Nakliyat-İş Tüvtürk’te sözleşme imzaladı

Nakliyat-İş Tüvtürk’te sözleşme imzaladı

Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu İstanbul Tüvtürk araç muayene istasyonlarında anlaşma sağlandı. İlk yıl ücretlerde artış oranı yüzde 25 oldu.

A+A-

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu İstanbul Tüvtürk araç muayene istasyonlarında yeni döneme dair toplu sözleşme imzalandı. Çalışanların ilk yıl ücretlerinde yüzde 25 oranında artış sağlandı. Sözleşme 01 Ocak 2020 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında iki yıllık dönemi kapsıyor.

 

2019 Aralık ayından başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine uyuşmazlık tutanağı tutulmuş, arabulucu aşamasında da anlaşma sağlanamadığı için Nakliyat-İş, 15 Nisan 2020’de, 15 Mayıs 2020 tarihinde uygulanmak üzere grev kararı almıştı. Ancak AKP hükümetinin üç işçi konfederasyonunun talebi üzerine sendikal üyelik dışında tüm sendikal faaliyetleri 3 ay askıya alması sonucu ve Koronavirüs ile mücadele gerekçesiyle grev tarihi 16 Ağustos 2020’ye ertelenmişti.

ENGELLERE RAĞMEN

Sendika tarafından yapılan açıklamada, “Sendikamız pandemi sürecinde bütün engellemelere, AKP hükümetinin üç işçi konfederasyonunun talebi üzerine sendikal üyelik dışında tüm sendikal faaliyetleri toplu iş sözleşme görüşmeleri ve grevlerin 3 ay askıya aldığı bir dönemde tüm üyelerimizin katılımı ve onayı ile örnek bir sözleşme imzalamıştır. Toplu iş sözleşmesi sürecinde anket çalışması yapılarak, Toplu iş sözleşmesi teklif tasarısı demokratik sınıf sendikası işleyişi ile üyelerimizin önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu pandemi sürecinde yapılan yoğun ve zorlu bir mücadelenin sonucunda üyelerimizin %80’in onayı ile sözleşme imzalanmıştır” denildi. Kazanımlar ise şöyle sıralandı:

Anlaşmaya göre;

  1. “1. Yıl İşyerinde çalışan ve ücretleri asgari ücretin altında kalan üyelerin önce ücretleri asgari ücrete çıkartıldı. Daha sonra bunun üzerine yapılan zamla birlikte ücret artış oranı %30 oldu. Ayrıca bazı ücret gruplarına da %20 oranında zam yapılmıştır. Böylece Araç Muayene Teknisyeni, Müşteri Kabul Görevlisi, Egzoz Emisyon Teknisyeni ve KAFE personeli olarak çalışanların ücretlerine ortalama %25 oranında zam yapılmış oldu.
  2. Üyelerimize sözleşmenin birinci yılında 90 günlük ikramiye verilecektir.
  3. Ramazan ve Kurban Bayramlarında her bir Bayram için net 380.00’er TL olmak üzere, yıllık toplam net 760 TL tutarında alış veriş çeki verilecektir.
  4. Sosyal yardımlarda ise mevcut sözleşmede yer alan üyenin evlenmesi durumunda tam altın, çocuk doğumunda çeyrek altın verilmesi devam edecek. Sözleşmenin birinci yılında izin yardımı 223,00 TL, ölüm yardımı ise net 500,00 TL’dir. 
  5. Üyelerimize günlük yemek ücreti 21,00 TL olarak ödenecektir.

        İkinci yıl ücret ve sosyal haklarda ki artışlar ise Vergi Usul Kanunun hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında olacaktır.

        Hafta sonu, ulusal ve dini bayramlarda yapılacak fazla çalışmaların %100, hafta içi fazla çalışmaların %75 zamlı olarak ödenmesi kabul edilmiştir.

        İşyerinde uyuşmazlıkları çözüm ve disiplin kurulunda sendika ile işverenin temsili 2’şer üye olarak eşit sayıdadır. Kurulda başkanlık dönüşümlüdür. İşyerinde yasaların, sözleşmenin uygulanması ile disiplin kararları ve işten çıkarma kurul kararına bağlıdır. Kurul kararı olmadan  sendika üyesi işten çıkartılmamaktadır. 

Mevcut sözleşmede ki yıllık izin süreleri ise Hizmet süresi bir yıldan 5 yıla kadar olanlar 19 gün, 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlar 25 gün ve 15 yıldan fazla olanlar ise 27 gün yıllık ücretli izin olarak devam edecektir.  Kıdem tazminatı her yıl için 35 günlük ücret üzerinden, ihbar tazminatı da 4857 Sayılı İş Kanununun 17. Maddesine göre iş akdinin fesih edilmesi durumunda belirtilen sürelere 1’er hafta eklenmektedir.

Toplu iş sözleşmesinde kadın işçilerin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde ücretle izin hakları bulunmaktadır.” (Haber Merkezi)toplu-019.jpg

Bu haber toplam 1668 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.