1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. Nakliyat-İş Demtrans’ta yüzde 22’ye imza attı
Nakliyat-İş Demtrans’ta yüzde 22’ye imza attı

Nakliyat-İş Demtrans’ta yüzde 22’ye imza attı

Nakliyat-İş Sendikası, Gebze’deki Demtrans Taşımacılık’ta 9’ncu dönem toplu iş sözleşmesi imzaladı. Birinci yıl için ücret zammı yüzde 22 oldu

A+A-

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası, 100 işçinin çalıştığı Demtrans Taşımacılık ve Ticaret A.Ş’de 9’ncu dönem toplu iş sözleşmesi imzaladı. Gebze merkezli Yücel Boru Şirketler Grubu iştiraki Demtrans’ta birinci yıl ücret zammı yüzde 22; yeni işe giren işçi ücreti sendikaya üye olduğunda ikramiye ve benzeri haklarıyla birlikte aylık net 4 bin TL oldu. Sözleşme 01 Ocak 2020 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında geçerli olacak.

 

OY BİRLİĞİ İLE

 

Nakliyat-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada bütün sözleşme görüşmelerinde olduğu gibi Demtrans Taş. ve Tic. A.Ş ile 9. Dönem Toplu iş sözleşme sürecinin her aşamada üyelerin bilgisi, denetimi ve ortak kararı ile sonuçlandığı belirtilirken, “TİS taslağı üyelerimizin önerileri ile ortak kararlarla belirlenmiştir. TİS görüşmelerine işyeri temsilcileri katılmışlar,  üyelerin iradelerini yansıtmışlardır.  İmzalanan toplu iş sözleşmesi de üyelerin oy birliği ile kabul edilmiştir. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde arabulucu aşamasında da anlaşma sağlanamamış ve sendikamızın grev kararı alacağı günlerde yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanmıştır.

 

UMUT OLMAYA DEVAM EDİYORUZ

 

Sendikamız her türden zorluklarla mücadele ederek örgütlediği yeni işyerleri ve imzaladığı sözleşmelerle örnek olmaya ve umut olmaya devam ediyor. Dünyanın ve ülkemizin koronavürüs Covid-19 salgını ile mücadele ettiği şu günlerde, durdurulan toplu iş sözleşmesi prosedürüne rağmen sendikamız inancını, umudunu ve  işçi sınıfına olan güveni ile sözleşmeler imzalamaya devam ediyor. Umudumuzu, mücadele azmimizi bileyerek daha da güzel günlere ulaşacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz” denildi.

 

 

 

Sözleşmede edinilen kazanımlar şöyle:

 

 • İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile ücretlerde birinci yıl yüzde 22 oranında artış sağlandı.
 • İkinci yıl ücret zamları TUİK’in yıllık enflasyon oranıdır.
 • Asgari ücretle işe giren ve sendika üyesi olan işçinin ücretine yüzde 30 oranında zam yapıldı. Böylece işe yeni giren bir işçinin ücreti,  yüzde 30 zam oranı, ikramiye (dört aylık ikramiyenin 12 aya bölünmesi) ve aylık yakacak yardımı ile birlikte ücretleri net 4 bin TL oldu.
 • İkramiye 4 tam maaş olarak kabul edildi.
 • Kıdem tazminatında yasal 30 günlük süre 45 gün olarak kabul edildi.
 • Sosyal yardımlarda ise aşağıdaki artışlar sağlanmıştır;
  • Yakacak yardımı 224,62 TL
  • Bayram yardımı (Ramazan ve Kurban Bayramları için ayrı ayrı) 690,48 TL
  • Yıllık izin parası 752,90 TL
  • Eğitim yardımı. İlkokul 322,38 TL, Ortaokul 363,98 TL, Lise 447,16 TL, Üniversite 644,72 TL
 • Ayrıca askerlik, evlenme, doğum ve ölüm yardımlarında da artış sağlandı.
 • Üyelere çocuk yardımı, ayakkabı yardımı, yol, yemek ve yolluk yardımları da yapılan zamla devam edecek. (Haber Merkezi)
Bu haber toplam 547 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.