1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müsilaja karşı güçlü işbirliği
Müsilaja karşı güçlü işbirliği

Müsilaja karşı güçlü işbirliği

Marmara Denizi’nin kabusu haline gelen müsilajda Gebze Bölgesi’nin temizlenmesi için Gebze Kaymakamlığı’nın Bakanlık eylem planı paralelinde gerçekleştirdiği farkındalık etkinliği bürokrasi, siyaset ve sivil toplumu bir araya getirdi.

A+A-

Marmara Denizi’nde müsilaj diye de adlandırılan deniz salyasında sorunun çözümüne yönelik yerelden adım, Gebze Kaymakamlığı öncülüğünde atıldı. Gebze’nin Eskihisar Köyü’nde bürokratlar, siyasiler ve sivil toplum temsilcilerinin katılımı ile mıntıka temizliği gerçekleşti.

KIYI VE DİP TEMİZLİĞİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta sonu ilimizde gerçekleşen çalıştay etkinliğinin ardından belirlenen 22 maddelik eylem planı paralelinde, toplumsal duyarlılık oluşturmak ve kamuoyunun dikkatini çekmek için düzenlenen etkinlikte deniz kıyıları ile kıyı dip temizliği yapıldı. Kıyı temizliğinde sivil toplum, dip temizliğinde KBB Gebze İtfaiye Müdürlüğü ile Eskihisar’daki Nefes Doğa Sporları Topluluğu dalgıçları öne çıktı.

ÜÇ AŞAMALI BİR ÇALIŞMA

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler herkesin aynı dertten muzdarip olduğunu, yaşanan çevre felaketinin Marmara Denizi’ni riske soktuğunu kaydetti. Kaymakam Güler; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca açıklanan 22 maddelik eylem planı doğrultusunda, 8 Haziran’dan itibaren müsilajın temizlenmesi, denizin kenarından atılan ancak yol olmayan pisliklerin temizlenmesi ile deniz kenarındaki pisliklerin temizlenmesi üç aşamalı bir çalışmanın yürütüleceğini söyledi.

HEPİMİZ GÖNÜLLÜ OLMALIYIZ

Geçtiğimiz hafta sonu Denizli Göleti’nde incelemede bulunduğunu ve doğanın insanlar tarafından insana yakışmayacak şekilde kirletildiğini, bu anlamda bir Müslüman’a da uyuşmayacak tutumlarda olduğumuzu kaydeden Güler,  “Çevreye dair bir silkinme, uyanış gerekiyor. Hepimiz çevre gönüllüsü olmalıyız. Biri uyardığında, öbürü ‘sana ne’ deyince hepimiz sırt dönüyoruz. Halbuki hepimiz tepki göstermeliyiz. Bu güzelim cennet vatanı bu hale getirmeye hakkımız yok” dedi.

EN AĞIR CEZA VERİLMELİ

Sanayi bölgesinde olduğumuzu hatırlatan Güler, “Anlatsam döver misiniz, söver misiniz? Adam vidanjörle atık topluyor. Kanal kazmış. Getirdiğini kanala, dereye döküyor. Buna en ağır ceza verilmeli. Gemilerden deşarja da en ağır ceza verilmeli” dedi. Güler, Marmara’daki takip noktalarının 90’dan 150’ye çıkartılacağını belirtip” Umarım çocuklara, gençlere, emaneti bizden sonra sahibine sağlam bir şekilde teslim ederiz. Bu temizlik çalışmasının örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ortak hareket edilmesi gereken bir çevre sorunu yaşandığını ve ortak hareketin sağlandığını kaydedip, “Biz coğrafyaya ne kadar sadık olursak doğa da bize sahip çıkacaktır. Doğanın ve denizin kimyasını bozuyoruz. Yaşanan müsilaj sorununa karşı seferberlik ilan edip duyarlılığı ortaya koymamız gerek. Medeniyetimizin kültürüne sahip çıkarsak ne deniz kirlenir ne doğa tahrip olur” dedi.

DOĞANIN İNTİKAMI

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler doğayı insanın bu hale getirdiğini, doğanın insandan intikam aldığını ancak çarenin de yine insanda olduğunu söyledi.  Çiler herkesi coğrafyaya sahip çıkmaya ve gelecek için mücadeleye davet etti. Başkan Çiler, Bakanlığın da 22 maddelik eylem planında yer alan, müsilajdan ekonomik olarak etkilenen balıkçılara ekonomik desteğin Gebze Bölgesi’nde de hayata geçmesini istedi.

DEVLET SORUNA ODAKLANDI

Gebze Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Prof.Dr. Mehmet Salim Öncel programda konuşmaların ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “İzmit Körfezi’nde yüzeyden ve derinlerden örnekler alarak müsilajın kimyasını bulmaya çalışacak ve önlemler almaya çalışacağız. Devlet tüm kamu kuruluşları ve araştırma kurumları ile bu problemin üzerine odaklanıyor. Bundan sonra olmaması veya olacaksa önceden olması yönünde çalışmalar yapılıyor” dedi.

Öncel müsilajın kendiliğinden parçalanıp yok olacağını ancak bunun ne kadar süre alacağını bilemediklerini kaydedip, “Canlılara vereceği zararın geri dönüşüne dair süre biçmek zor. Çok uzun sürecektir ama zaman içinde deniz yine dönecektir” dedi.

KATILIM

Programda konuşmalar öncesi KBB Gebze İtfaiye Müdürlüğü ile Eskihisar’daki Nefes Doğa Sporları Topluluğu dalgıçları dip temizliği için denizin altına daldı. Konuşmalar sonrası ise kıyı temizliği gerçekleşti. Etkinliğe KBB Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gebze İlçe Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, Gebze İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Barış Eke, İlçe Sağlık Müdürü Doktor İlhan Kadıoğlu, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Hikmet Tatoğlu, İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Gebze Gençlik Merkezi Müdürü Köksal Turan, AKP Gebze İlçe Başkanı Recep Kaya, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, Gebze Belediye Meclis Üyeleri Halil İbrahim Şahinler ve Saide Arslan Çalışkan, Eskihisar Köyü Muhtarı Tayfun Özcan, Kocaeli Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği ve Eskihisar Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sarı, ADD Gebze Şube Başkanı Nilgün Aydın, Albatros Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ali Kemal Kol, Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Yaprak Fidancı da katıldı.

 

 

baskanlar-020.jpg

chp-heyeti.jpg

eskihisar-110.jpg

dalgiclar.jpg

baskanlar-021.jpg

ekip-013.jpg

eskihisar-108.jpg

eskihisar-111.jpg

eskihisar-114.jpg

mintika.jpg

mustafa-guler-005.jpg

nail-ciler-010.jpg

protokol-006.jpg

salim-oncel.jpg

zinnur-buyukgoz-010.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 674 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.