Mezar taşları için sergi alanı

Mezar taşları için sergi alanı

Gölcük Örcün Camisi Hazinesi’ndeki Osmanlı Dönemi mezar taşlarının geleceğe aktarılması için koruma ve onarım çalışmalarına başlandı. Bölgede birde mezar taşları sergi alanı düşünülüyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleri Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinasyonu, Kocaeli Müze Müdürlüğü ve Gölcük Belediyesi işbirliğiyle Örcün Camii Hazinesi’ndeki Osmanlı Dönemi Mezar Taşlarının Koruma ve Onarım Çalışmaları başlatıldı. Çalışmaları yerinde inceleyen Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdür Fatih Taşdelen ve Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ile Kocaeli Müzeler Müdürü Serkan Gedük’e Örcün Muhtarı Mustafa Uyar ve Araştırmacı Yazar Ahmet Nezih Galitekin’de eşlik etti.


MEZAR TAŞLARI İÇİN SERGİ ALANI

Öte yandan mezar taşları, yapıldıkları dönemin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel özelliklerini yansıtan tarihi belge niteliğinde olup memleketin bir nevi tapu senetlerini de oluşturmakta. Zamanla tahrip olan Osmanlı mezar taşlarının bu durumunun giderilmesi ve geleceğe aktarılabilmesi için mezar taşlarının belgelenerek onarımlarının yapılması son derece önemli bir adımı oluşturmakta. Müze Müdürlüğü ekiplerince mezar taşları belirlendikten sonra temizlik, koruma ve onarımlarını gerçekleştirecek. Gölcük Belediyesi de peyzaj çalışmalarını tamamlayacak. Böylece halkın mezar taşlarını daha iyi anlayabilmesi için çalışmalar tamamlandıktan sonra bölgede bir de sergileme alanı oluşturulacak.

TURGAY ÇÖPOĞLU

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.