1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Metal işçilerinin yanındayız
Metal işçilerinin yanındayız

Metal işçilerinin yanındayız

SOL Parti Meclis Üyesi Naim Göktaş ve Gebze İlçe Başkanı Recep Karadeniz parti olarak metal işçilerinin yanında olduklarını belirtip pazar günkü miting için davette bulundu.

A+A-

Metal iş kolunda işçi sendikaları ile MESS arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık sürecine girilmesi ve fabrikalarda grevin ilan edilmesiyle birlikte 19 Ocak Pazar günü Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikası öncülüğünde miting gerçekleşecek. Mitinge SOL Parti’den de önemli destek (eski ÖDP) geldi. SOL Parti Meclis Üyesi Naim Göktaş ve Gebze İlçe Başkanı Recep Karadeniz parti olarak metal işçilerinin yanında olduklarını belirtip pazar günkü miting için davette bulundu. Basın toplantısına Tüm Emekliler Sendikası Gebze Şube Başkanı Cemil Yüksek de katıldı. 
DENEYİM BİRİKTİRİR 
SOL Parti Meclis Üyesi Naim Göktaş, Türkiye’deki en önemli toplu sözleşme süreçlerinden birini yaşadığımızı belirtip, “Türkiye işçi sınıfı mücadelesinde her zaman grup toplu sözleşmelerinin ayrı bir anlamı vardır. Ayrı bir deneyim biriktirir” dedi. 130 bin metal işçisini ilgilendiren MESS toplu iş sözleşmesinde üç sendikayla yapılan görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlandığını hatırlatan Göktaş şöyle devam etti: 
KOMİK BİR ZAM ÖNERİSİ 
“Uyuşmazlığın sebebi işçilerin kazanılmış haklarını geri almaya, esneklik uygulamaları adı altında işçilerin güvencesini yok etmeye çalışan, üç yıllık sözleşme dayatmasında bulunan ve yüzde 8 gibi aslında komik bir zam önerisi getiren MESS’in kendisi. İşçilerin buna karşı tepkisi doğal olarak direnmek ve greve gitmek oluyor. SOL Parti olarak metal işçilerinin yanında olduğumuzu, dayanışma içinde hareket edeceğimizi bu basın toplantısının yanı sıra pazar günü Gebze’de BMİS öncülüğünde gerçekleşecek mitingde yerimizi alarak göstereceğiz.
HÜKÜMET’İ UYARIYORUZ
Buradan Hükümet’i de uyarmak istiyoruz. Grev yasakları son süreçte siyasi iktidarın en çok uyguladığı yöntemlerden biri oldu. Milli güvenlik kisvesi altında bir önceki toplu iş sözleşmesi sürecinde işçinin en yasal hakkı olan grev fiilen gasp edildi. Ancak metal işçileri yasağı delmiş, grev hakkını fiilen uygulamıştı. Biz buradan o mücadeleyi bir kez daha selamlıyoruz. Metal işçileri grev yasaklarına karşı nasıl mücadele edeceğini bildiğini geçmişte göstermişti, şimdi de aslında gösteriyor. 
SOL SEÇENEK BÜYÜTÜLMELİ 
Tüm halkımızı, emekçileri 19 Ocak Pazar günü 11.00’de Gebze’de gerçekleşecek mitinge bekliyoruz. Aynı zamanda sol seçeneğin büyümesi, emeğin hakları, yoksulluk ve güvencesizliğe mahkum olmamak, birleşik bir mücadeleyi büyütmek için sol seçeneğin büyümesi gerektiğini düşünüyoruz.”
MESS İŞÇİYİ YOK SAYDI 
SOL Parti Gebze İlçe Başkanı Recep Karadeniz devletin resmi kurumu TÜİK verilerine göre aralık ayı enflasyonu yüzde 12, halkın hissettiği oran bu rakamın çok üstünde iken MESS’in yüzde 8 oranındaki zam teklifinin işçilerin yok sayılmasından başka anlam taşımadığını söyledi. Karadeniz açıklamasında ayrıca özetle şu görüşlere yer verdi:
HALKIMIZI DAVET EDİYORUZ 
“MESS’in bu tavrının arkasında ise siyasi iktidarın grev yasaklarını ve grev hakkını fiilen gasp etmesi yatmaktadır. Sol Parti olarak 19 Ocak Pazar günü, ‘Sabrımız taştı. Grevin ayak seslerini duyuyor musunuz?’ diyerek Gebze’de kitlesel miting yapacak Birleşik Metal-İş’in ve metal işçilerinin yanında dayanışma duygularımızla olacağız. Tüm halkımızı da mitinge metal işçilerine omuz vermeye davet ediyoruz. Yoksulluğa ve güvencesizliğe mahkum değiliz. Sol seçeneği birlikte büyütelim!”naim-goktas.jpgrecep-karadeniz.jpg
 

Bu haber toplam 921 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.