Kürekci: “Ek gösterge yükseltilmeli”

Kürekci: “Ek gösterge yükseltilmeli”

TMMOB İl Sekreteri Kürekci, ekonomik sıkıntılardan oldukça etkilenen kamu çalışanlarının ek göstergelerinin yükseltilmesi gerektiğini açıkladı.

TMMOB Kocaeli İKK Sekreteri Murat Kürekci, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergelerinin yükseltilmesi şart olduğunu ifade ederek yazılı bir açıklama yaptı. Kürekci yaptığı açıklamada, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başkanlığında düzenlenen ek gösterge komisyonunun ilk toplantısı gerçekleştirilmiş ama ne yazık ki geniş kapsamlı bir çözüm sunulmamıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın komisyon konuşmasında geçen ‘Sosyal tarafların talepleri ele alınacak. Kamu kuruluşlarının imkan ve bakış açıları, teknik olarak bu sorunun çözüm önerileri değerlendirilecek’ sözlerini kendisine hatırlatıyor ve tekrar sesleniyoruz. Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özel bir önemi bulunmaktadır. Hizmetlerin planlanması, projelendirilmesi, uygulanması ve denetlenmesinde görev ve sorumluluk alan meslektaşlarımız, ülkenin; sanayileşmesi, kalkınması ve gelişmesi açısından hayati öneme sahip meslekleri icra etmektedir” dedi.

“EMEKLİ AYLIĞINI DA ETKİLİYOR”

Kürekci, “Özellikle son 25 yılda kamuda çeşitli statülerde çalışan ve farklı ücretler alan çalışanlar, ekonomik ve sosyal hakları açısından oldukça ciddi bir satın alma gücü kaybına uğramıştır. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın aldıkları ücretlerin erimesinin yanı sıra emekliliklerine etki eden hakları da diğer kamu görevlilerine göre oldukça düşük kalmıştır. Devlet Memurları Kanunu’nun (l) Sayılı Cetvelin II- Teknik Hizmetler sınıfı kapsamında bulunan söz konusu kamu görevlileri, 850-3600 arasında ‘ek gösterge’ almaktadır. Ek gösterge, diğer meslek sınıflarına göre oldukça düşük kaldığı gibi emeklilik aylıklarını da etkilemesi nedeniyle maaşlarının ve emekli aylıklarının düşük belirlenmesine neden olmaktadır” diye konuştu.

“GELİR DÜZEYLERİ GERİLEDİ”

Teknik hizmetler sınıfına dâhil kamu personeli meslektaşlarının mali açıdan kamuda çalışan diğer meslek gruplarının gerisinde kaldığını ifade eden Kürekci, “Ayrıca teknik hizmetler sınıfına dâhil kamu çalışanları kendi içlerinde de ayrıştırılmış, büyük yatırım projelerinde çalışanlar ile açık alanlarda fiilen çalışanlara yönelik ayrımcı tavır sergilenmiş ve bunlara farklı özel hizmet tazminatı oranları belirlenmiştir. Hedeflenen enflasyon rakamları tutmamış, yıllardır hedeflenen resmi enflasyon verilerinin temel alındığı maaş artışları ile daha fazla yoksullaşılmış, reel gelir düzeyleri gerilemiştir. Bu sebeple kamudaki meslektaşlarımız da üstlendikleri sorumluluk ve ürettikleri hizmetle karşılaştırılamayacak kadar kötü ekonomik ve sosyal koşullarla mücadele etmek zorunda kalmışlardır” şeklinde konuştu.

“GÖRÜŞLERİMİZ DİKKATE ALINMALI”

“Sorunlarımıza çözüm istiyoruz!” diyen Kürekci, “Teknik ve bilimsel temelde yürüttükleri çalışmalarla vazgeçilmez bir yere sahip olan kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özlük hakları ve ekonomik sorunlarının çözümü hedefiyle bazı düzenlemeler yapılması zorunluluk haline gelmiştir. Bu sebeple ek göstergelerinin yükseltilmesi şarttır. Ülkemizdeki açlık ve yoksulluk sınırları gözetilerek kamu emekçi meslektaşlarımızın maaşları insanca yaşayacakları bir düzeye yükseltilmeli ve ek göstergeleri 4800-6400 arasında yükseltilmelidir. 16 Mart’ta yapılması planlanan ek gösterge komisyonunun ikinci toplantısında görüşlerimizin görmezden gelinmesi; ülke gerçeklerini ve mühendis, mimar, şehir plancısı emeğini yok saymak demektir. Unutulmamalıdır ki emek ve insan odaklı, güvenceli bir çalışma yaşamı ve güvenceli bir gelecek tüm çalışanların en temel hakkıdır” diyerek açıklamasını tamamladı.

Haber: Aleyna SEVENCAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.