KOGSAB, ONURLU, GÖNÜLLÜ VE ŞEFFAF BİR MESLEK BİRLİĞİDİR

KOGSAB, ONURLU, GÖNÜLLÜ VE ŞEFFAF BİR MESLEK BİRLİĞİDİR

 KOGSAB,…. tarihinde bölgemizin en eski ve tecrübeli gazetecilerinin öncülüğünde, Gebze Gazetesi, Gebze haber, Çağdaşkent, Yenigün, Darıca, Avaz,...

 

KOGSAB,…. tarihinde bölgemizin en eski ve tecrübeli gazetecilerinin öncülüğünde, Gebze Gazetesi, Gebze haber, Çağdaşkent, Yenigün, Darıca, Avaz, Nefes, Batı Yakası, Dilovası Son Nokta, Beylikbağı, Kocaeli Pusula ve  Kocaeli gazetesi tarafından kuruldu. Bölgemizdeki bir kısım gazeteler birliğe katılmadı. KOGSAB, bugüne kadar bünyesinde yer almayan hiçbir gazete için tek satır olumsuz açıklama yapmadı. Aksine, her fırsatta tüm gazetelere birlik çağrısı yaptı. Ne yazık ki, iki gün önce bazı gazetelerde KOGSAB ile ilgili üzücü, gerçek dışı açıklamalar yer aldı. Bu arkadaşlarımıza yine incitici laf etmeyeceğiz. Sadece daha önce tüm kamu, kurum ve kuruluşlara sunduğumuz KOGSAB kuruluş ve işleyiş bildirgesinden yola çıkarak bir kez daha anlatmak istiyoruz.

Kocaeli Gazete Sahipleri Birliği (KOGSAB) ülkemizde ve bölgemizde  basın sektörü ve gazetecilik adına örnek bir kuruluştur. Bir ilki başaran KOGSAB, bölgemizde tüm gazete sahiplerine açık bir yapıdır. KOGSAB, onun ilkelerini, çalışma sistemini kabul eden gazeteler tarafından kurulmuş ve üyesi bulunan gazeteleri bağlayan ve temsil eden bir birliktir.

KOGSAB’ın neden kurulduğunu bir kez daha açıklayalım. Yerel basının ekonomik, hukuki sorunlarını birlikte omuzlamak, maliyetleri düşürmek için dayanışma içinde olmak, gazeteler arasında yardımlaşmayı sağlamak, gazeteciliğin yıpranan değerlerini tamir etmek, teknolojiye ayak uydurmak, haber dayanışması sağlamak, daha iyi gazete çıkarmak, halkın haber alma özgürlüğünü daha iyi kullanmalarını sağlamak, gazete çalışanlarına daha iyi imkan sağlamak için kurulmuştur. Her kesimin nasıl meslek birliği varsa, gazete sahiplerinin de öyle meslek gurubu vardır.

KOGSAB, ne kimseye karşı ne de kimseyi savunmak için kurulmuştur. Ne katılana niye katıldın, katılmayana da niye katıldın denmemiştir, denmemektedir. Kendi dışında kurulacak birliklere de anlayışla bakmaktadır. İsteyen gazeteler kendi birliklerini kurabilir.

KOGSAB, sadece bünyesindeki gazeteleri temsil etmektedir. Hem hukuki olarak hem de etik olarak, her görüşme, haber ve açıklamasının altına üye gazeteleri tek tek yazmaktadır. KOGSAB, doğal olarak üyelerini temsil etmektedir ve üyelerinin sorumluluğunu taşımaktadır. Yani, hiçbir yerde ve kişiye tüm gazeteleri temsil ettiğimiz söylenmemiştir. Bir kez daha, duyuruyoruz KOGSAB’e 12 gazete bağlıdır.

KOGSAB, hem anonim şirket hem de birliktir. İkili bir yapısı vardır. İsteyen birlikte isteyen şirkette yer alabilmektedir. Bu anlamda, KOGSAB, aynı zamanda tüzüğü gereği, yasal olarak ajans, baskı, tanıtım ve yayın hizmetleri vermektedir. Bu nedenle, KOGSAB’ı bir Cemiyet yada gazeteciler derneği ile karıştırmamak gerekmektedir. KOGSAB, gazeteciler tarafından kurulsa da gazeteciler değil, gazete sahipleri birliğidir.

KOGSAB, basın yayın ve gazeteciliğin ilkelerine uygun davranmaya söz vermiş bir birliktir. Onursuz, samimiyetsiz, ilkesiz, ahlaka uymayan, insanı değerlere yakışmayan hiçbir tavır, davranış ve yaklaşım KOGSAB’ın kapısından içeri giremez. Bu nedenle, bu birliğe gazı gazetelerde yayınlanan, parayla haber yapmak, haber yapıp yapmamakla tehdit etmek, sıkıştırmak, şantaj yapmak gibi açıklamalar ve imalar iftiradır, yakışıksızdır. Bunun delili varsa itham sahiplerini ispata, böyle bir uygulamaya maruz kalan kamu ya da özel kurum yada kişiler varsa bildiklerini kamuoyu önünde açıklamaya davet ediyoruz.

KOGSAB, asla ve asla bünyesinde gazetecilik ahlakı dışına çıkanı, gazeteciliği silah olarak kullananları, gazeteciliğe leke sürecek işlere bulaşanları bünyesinde barındırmaz. Bu sözü kamuoyu önünde bir kez daha yineliyoruz. Varsa bu yanlışa düşenler, açıklansın hemen çıkarırız birlikten.

 

KOGSAB’da, tüm gazetecilere saygı ve sevgi vardır. Üyesi olmayan gazeteleri karalamak, hakkında olumsuz konuşmak, kötülemek KOGSAB’da yasaktır. Birliğimiz içinde hiçbir üyemiz, başkaları için eleştiri sınırları dışına çıkamaz. Aynı şekilde, birliğimizde her türlü eleştiriye sonuna kadar açıktır. Ancak, hiçbir karalama karşısında da sessiz kalamayız. Çünkü, onurumuz ve ahlaki değerlerimiz bizim için her şeyin üstündedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.