Kocaeli’de rekor ihracat

Kocaeli’de rekor ihracat

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre 2021 yılı içinde Kocaeli’de 33.553.585.992,00 dolar ihracat yapıldığını açıkladı.

 

26 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeniyle Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak ile beraberindeki heyet, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’u makamında ziyaret ettiler.  Ziyarette; Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak, Vali Seddar Yavuz’a il genelinde yapılan çalışmalar ve 26 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikler hakkında bilgi sunumunda bulunarak, kabullerinden dolayı teşekkür etti.  Gümrüklerin Kocaeli ve ülke ekonomisine önemli katkılar sunduğunu belirten Vali Seddar Yavuz; “İlimizde faaliyetlerini sürdüren İzmit, Derince, Dilovası, Gebze ve Körfez Petrokimya Gümrük Müdürlüklerimiz ilimiz ve ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunan birimlerimizin başında geliyor.

 

“EN ÇOK İHRACAT YAPILAN BEŞİNCİ GÜMRÜK İDARESİ”

Ülkemiz ithalatının yüzde 23’ü, ihracatının yüzde 16’sı, Dış Ticaret Hacminin yüzde 20’si ve Gümrüklerindeki vergi tahsilatlarının yüzde 23’ünün gerçekleştirildiği ilimizde Türkiye geneli ithalatta en büyük gümrük idaresi Dilovası Gümrük Müdürlüğü ve ikincisi de Derince Gümrük Müdürlüğümüzdür. İhracat alanında ise Ülkemizin en çok ihracat yapılan beşinci gümrük idaresi Derince Gümrük Müdürlüğü ve sekizinci gümrük idaresi ise İzmit Gümrük Müdürlüğümüzdür. Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre 2021 yılı içinde ilimizde, 33.553.585.992,00 $ olarak ihracat, 59.189.412.624,00 $ ithalat rakamları kayda geçmiştir. Bu anlamda emeği geçen, özverili bir şekilde çalışmalarını gerçekleştiren herkese teşekkür ediyorum. Ülkemizin gelişmesi, kalkınması ve daha iyi bir noktaya erişmesi için hep birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz” diyerek, Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak ve beraberindeki heyet nezdinde tüm gümrük çalışanlarının “Dünya Gümrük Günü”nü tebrik ederek, başarı dileklerinde bulundu.

 

Haber: Barış AYAR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.