“Kocaeli’de ihracat Temmuz’da yükseldi”

“Kocaeli’de ihracat Temmuz’da yükseldi”

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendirdi.

Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bu ay bölgemiz en yüksek temmuz ayı ihracatını gerçekleştirdi. Yılın başından bu yana baktığımızda ise ihracat artış oranının da yüzde 24 ile en yüksek seviyede olduğunu görüyoruz. Temmuz ayında ülkemiz ihracatının yüzde 17.8’i ilimizden gerçekleşti. İlimiz ihracat artışında otomotiv sektöründeki yüzde 20, kimya sektöründeki yüzde 24, demir sektöründeki yüzde 31, elektrik ve elektronik sektörlerindeki yüzde 27’lik artışların etkisi olduğunu görüyoruz. İhracatımızdaki bu performansın süreklilik kazanmasını arzu ediyoruz.” dedi.

İhracat artış hızının ithalat artış hızının önüne geçtiğini belirten Zeytinoğlu, “Son iki aydır ihracat artış hızı ithalat artış hızının üzerinde gerçekleşiyor. Temmuz ayında makasın daha da açıldığını görüyoruz. İthalat artış hızındaki bu yavaşlamanın döviz kurlarındaki artıştan kaynakladığını düşünüyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu ocak-temmuz dönemine ilişkin değerlendirmesinde, “Ocak-temmuz döneminde ihracatımız yüzde 18.1, ithalatımız yüzde 22.3 arttı. Aynı dönemde Türkiye dış ticaretinin yüzde 19.8’ini karşılayan ilimiz, tek başına ülke ihracatının yüzde 17.1’ini ve ithalatının ise yüzde 21.7’sini karşıladı.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler