1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kocaeli gümrüklerinden 73 Milyar Dolar Dış Ticaret
Kocaeli gümrüklerinden  73 Milyar Dolar Dış Ticaret

Kocaeli gümrüklerinden 73 Milyar Dolar Dış Ticaret

2020 yılında Kocaeli gümrüklerinde 45.5 Milyar Dolar İthalat, 27.9 Milyar Dolar İhracat olmak üzere toplam 73 Milyar Dolarlık Dış Ticaret Hacmi gerçekleşti.

A+A-

Kocaeli Valiliğinden yapılan açıklamada, 2020 yılında  Kocaeli gümrüklerinde 45.5 Milyar  Dolar İthalat,  27.9 Milyar Dolar  İhracat olmak üzere toplam 73 Milyar Dolarlık Dış Ticaret Hacmi gerçekleştiği belirtildi.

Açıklama şöyle:

“Sanayi, üretim ve teknoloji şehri olan Kocaeli ilimizin de içinde bulunduğu 7 ilde hizmet veren birimleriyle Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü, coğrafi ve stratejik konumu yanında, ülkemiz dış ticaret hacmi ve vergi tahsilatında çok önemli bir paya sahiptir.

 

GEBZE, DİLOVASI, DERİNCE VE İZMİT GÜMRÜĞÜ

 

İlimizde; İzmit, Gebze, Dilovası, Derince ve Körfez Gümrük Müdürlüğü ve diğer birimleriyle hizmet veren Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü; Ülkemiz İthalatının %21’ini, İhracatının  %17’sini, Dış Ticaret Hacminin %19’unu, Gümrüklerindeki vergi tahsilatlarının %25’ini, tüm vergi tahsilatlarının %6’sını, Otomotiv ithalatının %69’unu, Otomotiv ihracatının %51’ini, ÖTV dahil edildiğinde Kocaeli vergi tahsilatının %85,4’ünü, ÖTV tahsilatı Maliyeye yazıldığında Kocaeli vergi tahsilatlarının %50,3’ünü gerçekleştirmektedir.

Bölge Müdürlüğü olarak 2020 yılı içerisinde; 18 Bin Gelen-Giden Gemi, 984 Bin Konteyner, 627 Bin İthalat İhracat Beyannamesi kapsamında 45.5 Milyar $ İthalat,  27.9 Milyar $ İhracat olmak üzere toplam 73 Milyar $’lık Dış Ticaret Hacmi gerçekleştirmiştir.

 

DİLOVASI 3. SIRADA

 

Ülke genelinde yapılan 2020 yılı değerlendirmelerine göre; İthalatta en büyük 3. gümrük idaresi Dilovası,  6. gümrük idaresi Derince, İhracatta ise 5. gümrük idaresi Derince,  8. gümrük idaresi ise İzmit Gümrük Müdürlüğü olmuştur.

 

Körfez Petrokimya Gümrük Müdürlüğü 1,6 Milyon metreküp Akaryakıt Tank Kapasitesi ile petrokimya alanında 1 numarada lider durumdadır. Akredite olan Laboratuvar Müdürlüğü’nde 24.500 adet numune tarafsız bir gözle tahlil edilmiştir.

 

Hizmet birimlerince yapılan kontroller neticesinde 148 milyon TL Ek Tahakkuk, 242 milyon TL Ceza Kararı düzenlenmiş ve tahsilatı gerçekleştirilmiştir.  Gümrük Müdürlüklerinde unutulan veya bırakılan eşya ve malzemelerin satışını yapan Perakende Mağazası yaklaşık 1,5 milyon TL tutarında işlem yapmıştır.

 

 289 MİLYON TL DEĞERİNDE KAÇAK EŞYAYA EL KONULDU

 

Kaçakçılığı men, takip ve tahkik ile ülkemizin güvenliğini sağlama amacı ile hali hazırda kullanılan 4’ü mobil, 1’i seyyar X-RAY cihazı ile 19 bin adet tarama gerçekleştirilmiş, 44 kaçakçılık olayına müdahale edilerek toplamda 289 milyon TL değerinde kaçak eşyaya el koyulmuştur.

 

İlimizde gerçekleşen tarihi operasyon sonucunda toplam 500 paket içerisinde, yaklaşık 216 milyon lira değerinde, 540 kilogram kokain cinsi uyuşturucu ele geçirilmiş, yakalanan bu uyuşturucu miktarı, Gümrük Muhafaza Teşkilatı tarihinde tek seferde müstakilen yapılan en büyük kokain yakalaması olmuştur. “

 

Bu haber toplam 399 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.