KESK’ten Flormar işçilerine destek ziyareti

KESK’ten Flormar işçilerine destek ziyareti

Kamu Emekçiler Sendikası sendikaya üye oldukları için işten atılan ve fabrika önünde direnişte bulunan Flormar işçilerine destek ziyaretinde bulundu.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Flormar’daki işçiler Petrol-İş sendikasına üye olduğu için işten atıldılar. İşten atılan işçiler 19 gündür fabrika önünde direnişte bulunuyor. Direnişte bulunan işçileri KESK Mali Sekreteri Elif Çuhadar ve Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, Eğitim-Sen Genel Sekreteri Aysun Oral ve Hukuk Sekreteri Varol Öztorun, BES Genel Sekreteri Aziz Özkan, Tüm Bel-Sen Mali Sekreteri Satı Burunucu Çalı ile Kocaeli, Gebze ve İstanbul’dan şube platformlarından başkan ve yöneticileri ziyaret etti.

ÖRGÜTLÜLÜĞÜNE SAHİP OLMALI

Gerçekleşen ziyarette bir açıklama yapan KESK MYK Üyesi Elif Çuhadar, “Seçim çalışmaları yapılırken siyasiler sendikal örgütlenmenin teşvik edilmesi üzerinde duruyor. Ancak sendikalı çalışma şart koşulmalı, sendikasız çalıştırmanın yasaklanması gerekiyor. Flormar’ın etrafını brandalarla kapatarak, dayanışmayı engellemek, mücadeleyi yalnızlaştırmak istiyorlar. İşçiler örgütlendikleri sendikaları da sahiplenmeli, bürokrasiyi aşarak kendi temsilcisini seçtiği bir öz örgütlülüğüne sahip olmalı.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDULAR

Bugün kamu emekçilerinin de iş güvencesi tartışılıyor. Sözleşmeli çalışmayla hükümetin memuru haline getirilmek isteniyor. Biz de grevli toplusözleşme, iş güvencesi için mücadelemizi sürdürüyoruz.” dedi.  Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz de ziyarette yaptığı açıklamada, “İşyeri de kendisini aklamaya, yalanlarla kurtarmaya çalışıyorlar. Buradaki arkadaşlar bir sınıf mücadelesi ile Türkiye’ye örnek olmaya başladılar. Bir avuç insanın özgürlük ve inanç mücadelesinin ne olduğunu gösteriyorlar. Ağırlığın kadın olmasından ötürü bir kadın desteği de gördüler ama bu bir cinsiyet değil emek mücadelesi.” Diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.