1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kentin takımı kentine de Türkiye’ye de kazandırıyor
Kentin takımı kentine de Türkiye’ye de kazandırıyor

Kentin takımı kentine de Türkiye’ye de kazandırıyor

Kentin futbol takımının Sprofesyonel liglerde mücadele etmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Yay Grand Otel Genel Müdürü Mustafa Çelebi: “Mardin Fosfatspor çok önemli. İç saha maçlarında Mardin esnafına; deplasmanda gittiğinde o kente kazandırıyor"

A+A-

mardin-fosfatspor.jpg

 

“Her toplantıda dile getiriyorum. Futbol takımı bir il için, olmazsa olmazdır. Hele hele Süper Lig’de oynaması başlı başına bir ayrıcalıktır. Bugün Mardin Fosfatspor, Süper Lig’de mücadele etse Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor… bütün Süper Lig takımları gelecek. Takımlar gelince beraberinde taraftarı da geliyor. Aileleri geliyor. Futbol maçına sadece maç olarak bakmamak lazım, bölgeyi tanıma tanıtma amaçlı da bakmak lazım. Mardin, 1’nci Lig’de temsil edildiğinde otelemizde Karşıyaka, Antalyaspor gibi ekipleri de ağırladık.

DEPLASMANA GİTTİĞİ KENTLERE KAZANDIRIYOR

Bunun aynı zamanda kendiliğinden oluşan kentlerarası bir “Kazan kazan” olduğunu izah eden Çelebi şunları kaydetti: “Öte yandan Mardin temsilcisi olarak Mardin Fosfatspor’un deplasmana gittiği şehirlerde, o şehrin otelcisi ve esnafı da aynı şekilde kazanıyor. Ekonomi canlanıyor. Kazan kazan durumu oluyor.”

DARICA GB’Yİ İKİNCİ KEZ AĞIRLADIK

 

mudur-pazar-hafif.jpg

Çelebi’ye pazarlama strateji ve taktiklerini de sorduk. “Meslek sırrıdır, şirket sırrıdırdemedi: “Profesyonel futbol liglerinde sezonun fikstürü yayınlanınca ben dökümünü alıyorum. Temsilcimiz Mardin Fosfatspor ile aynı gruptaki futbol takımlarının kulüp yönetimlerini arıyorum. Darıca Gençler Birliği’nin bu sezonki konaklaması ile birlikte tesislerimizde ikinci konaklaması oldu. 2007 yılında da ağırlamıştık. Kulüp Müdürü Ali Figani Selçuk ile görüştük. Fikstür yayınlandıktan sonra diğer kulüplerde ulaşabildiğim kim varsa diyaloğa giriyorum.

ÇENGELKÖY, DİYARBAKIR’DA

KONAKLADI. PUANSIZ DÖNDÜ!

Bizim yıllardır uyguladığımız pazarlama yöntemlerinden biridir. Geçenlerde Çengelköyspor, Mardin Fosfatspor maçı öncesi Diyarbakır’da konakladı. Kulüp başkanı ile yaptığım görüşmede takımı riske attığını söyledim: ‘1.5 saat yol gelip burada maç yapmak risk. Bölgeyi bilmiyorsunuz. Ben yıllardır bu işin içinde olduğum için sizleri doğru yönlendirmek zorundayım.’

Diğer kulüp yöneticileri ile de görüştüm. Diyarbakır Hilton’da konaklamışlar. Buradan yenik ayrıldılar.” (Haber Merkezi)

 

Alanyaspor yönetimi eşleriyle

geldi. Hilton Otel de kazandı

alanyaspor.jpg

 

“Alanyaspor’u ağırladığımız bir maç öncesi kulüp müdürü, ‘Yönetim gelecek ama yönetim kurulu üyeleri aileleriyle gelecek. 20-25 kişi 10 odada konaklayacak. Fakat takımla aynı otelde konaklamayı çok uygun bulmuyorlar. Bize nereyi önerirsin?’ dedi. Yönetim kurulu üyelerinin aileleri için de Hilton’u önerdim. Gece de sıra gecesi yapmak istediklerini söylediler. Ne oldu: Hem ben kazandım. Hem Hilton kazandı. Gezip alışveriş yaptılar, bölge esnafı kazandı. Sıra gecesi kazandı. Bir minibüs ayarladılar, minibüsçü kazandı. Bunlar birbirine hep zincir, bağlantılı olan şeyler. Bu da benim çok hoşuma gidiyor.

 

Biz normalde pandemiden önce 2019’da her gün 14-16 otobüs misafir ağırlardık. 2019 yılının nisan ayında, mayısın 15’ine kadar yüzde 100 doluluk kapasitesi ile çalıştık.”

 

 

 

 

**

“Çin ve Japonya’dan da konuk ağırladık”

“Bölgeye dünyanın her yerinden turist geliyor. Ağırlığımız iç turizm ama yurt dışından gelen çok sayıda turlarımız da var. Yakın zamanda Romanya, İtalya, Polonya, Fransa, Almanya, İsveç, Bulgaristan gibi ülkelerden gruplar ağırladık. Bunlar başı başına, yoğunluklu ilgi gösteren ülkeler. Çin, Japonya gibi ülkelerden de çok sayıda konuk ağırlıyoruz. Bu sıralar pandemi bizi çok olumsuz etkiledi.”

atiye-001.jpg

 

Çelebi, “Atiye dizisi, kolay gelmedi bu otele. Dizinin Mardin’de çekileceği bilgisi edinmesi üzerine diyaloğa girip otelimizde konaklamasını sağladık” dedi.

 

 

Mardin’de sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi

 

surdur.jpg

 

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin şehrinde, yedi bin yıllık dönem boyunca birçok din ve dil bir arada barış içinde yaşamıştır. Mardin şehri, UNESCO Dünya Mirasları geçici listesine eklenmiştir. Yerel  merciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Tarihi Dönüşüm Projesi kapsamında, Mardin’i yaklaşık yüz yıl önceki haline dönüştürebilmek için son yıllarda büyük çaba sarf etmiştir. Bu kapsamda, tarihi silüeti bozduğu için toplamda 700 modern bina yıkılmıştır.

AB tarafından desteklenen bu projenin amacı ve projeye ait ana faaliyetlerı aşağıda verilmiştir:

Bu projenin amacı, Mardin’in, turizm sektörünün yerel ekonomiye sağladığı katkıyı artırma çabalarına destek sağlamaktır.

Bu kapsamda, sürdürülebilir bir turizm stratejinin geliştirilmesi, projenin uygulama aşaması için bir eylem planının oluşturulması ve proje denetimi için etkili bir yönetim modelinin oluşturulması gerekmiştir.

Ulusal ve uluslararası çapta markalaşma ve tanıtım kampanyaları da gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, Mardin’in fiziki turizm altyapısı da geliştirilmiştir. Bu amaçla, 73 kayıtlı tarihi yapıyı bünyesinde barındıran şehrin tarihi merkezinin  ana caddesi boyunca (2,7 km) yer alan neredeyse tüm binaların dış cephelerinde yenileme çalışmaları yapılmıştır. Aynı cadde boyunca, standart yön işaretleri, panjur ve güneş storu sistemleri de uygulanmıştır. (Haber Merkezi)

 

Kaynak: https://www.avrupa.info.tr/tr/mardinde-surdurulebilir-turizmin-gelistirilmesi-266

 

 

 

 

 

 

 

2019 yılında turizm rekoru kırıldı

rekor.jpg

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterilen 7 bin yıllık Mardin’e gelen turist sayısı, geçen yılın ilk 9 ayına göre yüzde 50 artış gösterdi. Tarihi kenti, bu yılın ilk 9 ayında 800 bini yatılı 4 milyon turist ziyaret etti. Mardin Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, "Mardin'de bu yılki hedefimiz bir milyonu yatılı 5,5 milyon turist. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile bu heyecanımızı somut hale getirme arzusundayız. Şu ana kadar belirlediğimiz hedefe yüzde 80 ulaştık" dedi.

 

İNANÇ VE KÜLTÜR TURİZMİ

 

Farklı medeniyetleri bünyesinde barındıran ve binlerce yıllık geçmişe sahip Mardin’de inanç ve kültür turizmi hareketliliği sonbaharla birlikte devam ediyor. Kente gelen günübirlik yerli ve yabancı turist sayısı geçen yılın ilk 9 ayına göre yüzde 50 artış gösterdi. 2018 yılının ilk 9 ayında 580 bin kişinin yatılı, 2 milyon 250 bin kişinin de günü birlik ziyaret ettiği Mardin’de bu sayı, bu yılın ilk 9 ayında 800 bin yatılı olmak üzere günü birlik ziyaretçiler ile birlikte 4 milyona ulaştı. 

 

6200 YATAK KAPASİTESİ

 

Toplam 6 bin 200 yatak kapasiteli 63 turizm tesisinin bulunduğu Mardin’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na kayıtlı, bin 388 tescilli eser bulunuyor. Turist akışının yıl sonuna kadar devam etmesi beklenirken, otellerde doluluk oranı yüzde 95. Hafta sonları ise yer bulmak neredeyse imkansız.

(Kaynak: Basından)

 

 

**

 

TÜRSAB'dan Batman ve Mardin ziyareti!

 

ziyaret-009.jpg

 

Bu yılın kasım ayı içinde Kültür ve İnanç Destinasyonu Çalıştayı için Diyarbakır’a giden TÜRSAB heyeti Çalıştayın ardından Batman ve Mardin illerini ziyaret etti. TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölge Temsil Kurulu Başkanları, Batman ve Mardin’de faaliyet gösteren seyahat acentaları ile bir araya gelerek pandemi sürecinde yaşanan sorunları değerlendirip, bölge turizmini geliştirmek için yapılması gerekenleri konuştu.

ALTIN ÜÇGEN

Heyetin Batman’ın ardından ikinci durağı Mezopotamya’nın altın üçgeni olarak anılan illerin içinde yer alan Mardin oldu. TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölge Temsil Kurulu Başkanları Mardin’de faaliyet gösteren seyahat acentaları ile akşam yemeğinde buluştu. TÜRSAB’ın Mardin buluşmasına Vali Yardımcısı Gürsel Temurci ile Mardin İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Sabahattin Genç de katıldı.

TANITIMA KATKI İÇİN

Yemekte konuşma yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, seyahat acentalarının iş kaybının çok yüksek seviyelere ulaştığını vurguladı. Bağlıkaya, “Birçok meslektaşımız işini kapatmak zorunda kaldı. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir destinasyonumuz. Bu vesile ile seyahat acentaları tur rotasında altın üçgen dediğimiz Diyarbakır- Şanlıurfa – Mardin illerine yönelik Çalıştay gerçekleştirdik. Bölgenin tanıtılmasına katkıda bulunmak için buradayız. Burada olmaktan son derece mutluyuz” sözleriyle bölgenin turizm açısından öneminin altını çizdi. (Haber Merkezi)

 

Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.