Kaymakamlık ’ta çocuk koruma konuşuldu

Kaymakamlık ’ta çocuk koruma konuşuldu

  Gebze Kaymakam  Mustafa Güler başkanlığında Gebze Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda  “5395 Sayılı Çocuk Koruma...

 

 

Gebze Kaymakam  Mustafa Güler başkanlığında Gebze Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda  “5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilmesinde kurumlar arası bağlantı, uyum, düzen ve eş güdüm sağlanmasına yönelik” toplantı yapıldı.

Toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, İş Kurumu Müdürü Ayhan Kutlu, İlçe SHM Müdürü Kadriye Aydemir, SYDV Müdürü İpek Çulha, Kütüphane Müdürü Tevhide Buğan, İlçe Spor Müdürü Gökhan Yavaşer, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Aydın, Gebze Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü Mehmet Umur katıldı.

Toplantıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “ 5395 Sayılı Kanun çerçevesinde yapılan koruyucu, önleyici çalışmalar ve sokakta çalışan/çalıştırılan, dilenen/dilendirilen çocuklar ile ilgili konular değerlendirildi. Çocukların sokakta her türlü tehlikeye maruz kalmalarını engellemek, ruhsal ve bedensel açıdan suistimallerinin önüne geçmek, çocukların ihmal ve istismar edilmelerini önlemek için Gebze Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü, Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü, Gebze Belediyesi ve Gebze Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından görevlendirilen personellerden mobil ekipler oluşturulmuştur. Bu ekipler tarafından yapılan 3 aylık çalışmada mobil ekip tarafından her gün yapılan düzenli denetimler sonucu Nisan ayında sokakta çalışan veya dilendirilen çocuk sayısının çok önemli miktarda azaldığı gözlemlenmiştir.

Tespiti yapılan çocuklardan 39’u hakkında eğitim tedbiri talep edilmiş 2 çocuk ise İlçe Halk Eğitim Merkezi okur-yazarlık kursuna yönlendirilmiştir. İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından sokakta çalıştırıldığı tespit edilen çocukların aile hekimliklerinden kayıtları araştırılarak rutin aşı uygulaması ve hastalık takipleri yapılmıştır. Gebze Belediyesi, SYDV ve Gebze Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sosyo-ekonomik yoksunluğu bulunan aileler desteklenmektedir. Ayrıca İlçe Spor Müdürlüğü ve Gençlik Merkezi tarafından çocukların sportif ve kültürel etkinliklere katılımı sağlanmaktadır.

İDARİ PARA CEZASI

Sokaklarda çalıştırılıp dilendirilen çocuklar ile karşılaşan vatandaşlarımızın

ALO 183, ALO 155, ALO 153 numaralı ihbar hatlarına durumu bildirmeleri gerekmektedir. Kanunlarımız aynı zamanda bu çocuklardan (18 yaş altı) alışveriş yapan ve para veren şahıslara yönelik idari para cezası uygulanmasını da öngörmektedir. “

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.