Kaymakam Güler, madde bağımlılığı konusunda uyardı

Kaymakam Güler, madde bağımlılığı konusunda uyardı

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler başkanlığında “Aile Her şeydir” konulu madde bağımlılığı ile mücadele projesi toplantısı yapıldı.

Gebze Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’in yanı sıra Cumhuriyet Savcısı Tefvik Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Çelik, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, İlçe Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, İlçe Jandarma Komutanı Muharrem Poyrazoğlu, İlçe Sağlık Müdürü Dr.İlhan Kadıoğlu, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Kadriye Aydemir, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdür V. Abdurrahman Tokmak,  Gebze Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Sancak ve tüm mahalle muhtarları katıldı. Toplantıda konuşan Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, “Aile her şeydir. Bu çatı altında hem ailene, mahallene, şehrine ve nihayetinde ülkene sahip çık anlayışının hâkim kılınması için işbirliği yapmamız gerektiğini bugün çok daha iyi anlıyoruz.

 

“EN ÖNEMLİ GÖREVLERİNDEN BİRİSİDİR”

Bağımlılığın yayılmasına karşı aileye sahip çıkmak lazım. Ülkemizde ve dünyada her geçen gün her geçen yıl hızla tütün, alkol ve uyuşturucu madde kullanma oranları artmakta uçucu ve uyuşturucu maddeler gençleri cezbeden, çeken sunumlar ile piyasaya arz edilmektedir.  Ülkemizde maddeye başlama yaşları gittikçe düşmekte özellikle gençleri çocukları cezbedecek şekilde ebatlarda yöntemlerle çocuklarımızın akıllarını çelmektedirler. Bir sektör oluşturup para kazanmak için çok gayret eden insanlar şebekeler ve kişiler var. Bunlardan çocuklarımızın ruh ve beden sağlığının korunması, nihayetinde aile ve toplum sağlığını koruması hem devletimizin kaymakamlık, adliye, milli eğitim, müftülük, sağlık bakanlığı ve nihayetinde muhtarlarımızın da en önemli görevlerinden birisidir.

 

“SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM”

Bu maddelerin satışını arzını önlemek toplumun her kademesinde kolluk kuvvetlerimize destek olup, yardımcı olmamız lazım. Toplumun çok daha fazla duyarlı olması lazım.  Bu işi yapanlar, bu işin olduğu yerleri bilenler yer ve mekân tespiti yapılarak kolluk kuvvetlerimize bunları söylememiz lazım. Bu mücadele topyekûn yürütülmesi gereken bir mücadeledir. Bu kapsamda mülki idarenin temsilcileri olarak bu mücadelede muhtarlarımızın desteklerini önemsiyoruz. Çocuklarımıza küçük yaşta bu konuda farkındalık yaratarak böyle bir şeye bulaşmamaları için arkadaşlarının yanlış yönlendirmesi ile yanlış anlatmasıyla merak uyandırmaması açısından sahip çıkmamız lazım. Ailemize sahip çıkıp, şefkatimizle merhametimizle aileyi çocuklarımızı yalnız bırakmamız lazım. Evde şefkat ilgi göremeyen çocuklar sokaktaki arkadaşlarından sokakta tanıştığı kişilerden ilgi görürse uyuşturucu kullanılması, yayılması, bulaşması daha fazla olur.  

 

“TEDAVİSİ ÇOK ZOR BİR SÜREÇ”

Madde bağımlılığına yakalanan insanların tedavisi çok zor bir süreç. Bu anlamda evde anne ve babaların çocuklarını takip etmeleri çocuklarının hal ve tavırlarında madde bağımlılığı ile ilgili bir şey tespit etmesi halinde ilk elden müdahale etmesi bununla ilgili kurumlarla müşterek çalışması gerekmektedir. Diğer taraftan da bunu satan bunu  piyasaya arz eden yerleri bulup bunların engellenmesi zabıta kuvvetlerimizin en başta gelen görevidir. Adliyemizde bu maddeleri piyasaya süren ve satanları, kullananları en ağır şekilde cezalandırması gerekmektedir.  Bu konuda çalışan arkadaşlarımıza savcılığımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah burada hep birlikte güzel bir farkındalık oluşturacak elimizi taşın altına birlikte koyacağız. Geleceğimizi tehdit eden uyuşturucu felaketinden toplumun her kesimini korumak ve kurtarmak, insani ve milli bir vazifedir” dedi. 

 

Haber: Ahmet Zeki AYAR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler