1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Katliamların unutulmasına izin vermeyeceğiz”
“Katliamların unutulmasına izin vermeyeceğiz”

“Katliamların unutulmasına izin vermeyeceğiz”

Sivas Madımak Oteli’nde yaşanan ve Sivas Katliamı olarak bilinen olayların 28’nci yıldönümü vesilesiyle Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri basın açıklaması gerçekleştirdi.

A+A-

Gebze 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri bileşenleri katıldı. Basın açıklamasını Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Eylem Bahadır yaptı. Eylem Bahadır yaptığı açıklamada, “28 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü insanlık tarihine bir utanç eklendi.  33 şair, yazar, müzisyen ile 2 otel görevlisi Pir Sultan Abdal etkinliğine katılmak için gittikleri Sivas`ta yakılarak katledildi. Yurttaşlarının can ve mal güvenliğini korumakla yükümlü olan devlet, gözü dönmüş kalabalığın 35 canı yakmasına sessiz kaldı. Polis ve askerin gözleri önünde binlerce kişi Madımak Otelinde Pir Sultan Abdal etkinliğine gelenlere saldırdı.

“NE İLK NE DE SON KATLİAMDIR”

Ülkemizin aydınlık yüzü 33 canımızın bilime, aydınlığa düşman, seküler yaşam karşıtı Ortaçağ zihniyetinin temsilcileri tarafından canice yakılarak aramızdan koparıldığı Sivas-Madımak katliamı ne ilk ne de son katliamdır. Yaşanan onca katliam gibi Sivas katliamının da gerçek sorumlularının açığa çıkarılıp hesap sorulması engellenmiştir. Katliamda maşa görevini yerine getiren katiller bile siyasi iktidar tarafından kollanmıştır. Adresi, ikametgâhı belli olan firari sanıklar yıllarca bulun(a)mamış, katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettikleri, hatta resmi olarak haklarında arama kararları olmasına rağmen evlendikleri, askere gittikleri, işe girip çalıştıkları, ehliyet aldıkları anlaşılmıştır.

“HALA KATLİAM DEMİYORLAR”

Katillerin avukatları mevcut iktidar tarafından milletvekili, belediye başkanı, bakan ve hatta Anayasa Mahkemesi üyesi yapılarak ödüllendirilmiştir. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamayacağı evrensel hukuk ilkesi ve bu ilkeye uygun olarak Türk Ceza Kanunu’nda yer alan düzenleme yok sayılmıştır. Katliamın firari sanıkları zaman aşımından yararlandırılmıştır. Ne yazık ki aynı coğrafyada barış içinde, kardeşçe bir arada yaşama zeminimizi hedef alanlar bugün de iş başındadır. Deniz Poyraz'ın katledilmesi bunun en son göstergesidir. Aradan geçen 28 yıla rağmen 33 insanımızın canice yakılarak öldürülmesine hala katliam demiyorlar.

“MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR SÜRECEK”

Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan katliama “Sivas olayları”,  katledilen insanlara “vefat edenler” demeyi sürdürüyorlar. Hayatımızın her hücresinin ülkeyi karanlığa boğmak isteyen gerici yobaz zihniyetle kuşatılmasına seyirci kalmamızı istiyorlar. 93'te Sivas'ta "Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” nidalarını atarak elinde benzin bidonuyla boy gösteren gericilik, bugün devlet kademesinde örgütlenmiş durumda. Aydınlıktan, bilimden, laiklikten, seküler yaşamadan vazgeçmemizi,  iktidarlarına biat eden kullara dönüşmemizi isteniyor ancak şu çok iyi bilinsin ki, bu karanlığın karşısında laiklik ve özgürlük için mücadelemiz sonuna kadar sürecek.

“KATLİAMLARA, ÖLÜMLERE ALIŞMAYACAĞIZ”

Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, olarak, yirmi sekizinci yıl dönümü vesilesiyle, Sivas Katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetleyip yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anarken diyoruz ki: Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Karanlığa teslim olmayacağız. Kutuplaştırma siyasetine karşı zenginliğimiz olan farklılıklarımızı ısrarla ve inatla koruyacağız. “Dostluğu ve sevgiyi, onlarla birlikte büyüsün, bütün dünyayı sarsın diye yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak” için; Karanlığa karşı aydınlığı, zulme karşı adaleti, zorbalığa karşı özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz. Özgür, demokratik, laik bir ülkede barış içinde bir arada yaşam mücadelemize devam edeceğiz. Yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız” dedi.

Haber: Barış AYAR

 

manset-(2)-086.jpg

Bu haber toplam 644 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.