Kaplan: “Vatandaşa rağmen kentsel dönüşüm olmaz”

Kaplan: “Vatandaşa rağmen kentsel dönüşüm olmaz”

  CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan vatandaşa rağmen yapılan ve ranta yönelik kentsel dönüşüme karşı olduklarını söyledi. Önceki...

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan vatandaşa rağmen yapılan ve ranta yönelik kentsel dönüşüme karşı olduklarını söyledi. Önceki akşam Gebze’nin Hürriyet Mahallesi’nde vatandaşların bu konuyla ilgili şikâyetlerini dinleyen Milletvekili Kaplan, başta TOKİ olmak üzere kentsel dönüşümü ranta çevirmeye çalışan yerel yönetimleri sert bir dille eleştirdi.

 

VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMEMELİ

TOKİ’nin hiçbir kamu kuruluşunda olmayan yetkileri olduğunu ifade eden Kaplan, “Başbakanlığa bağlı tek kamu kuruluşu ve denetleyen bir mekanizma da yok. TOKİ bu gücünü kullanarak ülkenin her yerinde istediği değişiklikleri yapıyor. Özellikle 2B, orman, askeri ve afet riski olan arazileri yasal yönetmeliklerden yararlanarak dönüştürmek suretiyle belediyeler aracılığıyla rant sağlıyorlar” diye konuştu. Kentsel dönüşümün, gelişen ve nüfusu artan yerlerin okul, ibadet alanı, yeşil alan ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olduğunu belirten Kaplan, ancak bunun vatandaşı mağdur etmeden yapılması gerektiğini, ranta çevirmek amacıyla yapılmaması gerektiğini vurguladı.

 

HALKI BİLGİLENDİRİYORUZ

CHP Gebze ilçe yöneticisi Avukat Recep Dursun da, ilçe yönetimi olarak Gebze’de özellikle 2B ve kentsel dönüşüm sorunu yaşayan mahallelerinde çalışmalar yaparak halkı bilgilendirdiklerini söyledi. Toplantıya CHP’li belediye meclis üyeleri Cihangir Orhan, Abdullah Yılmazel, Cemal Dursun, Basri Efendi, Musa Haydaroğlu, ilçe yöneticileri Recep Dursun, Hikmet Koçoğlu, Serdar Tüze, Dilesen Karataş, Kemal Nişancı ve Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan da katıldı.  Toplantıda vatandaşlar da özellikle kentsel dönüşüm ve 2B arazilerinin durumu hakkında milletvekili ve ilçe yöneticilerine sorunlarını anlattılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.