1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kapitalizm ötesi sözleşme fabrika ayarlarına dönebilir
Kapitalizm ötesi sözleşme  fabrika ayarlarına dönebilir

Kapitalizm ötesi sözleşme fabrika ayarlarına dönebilir

Gebze Belediyesi’nin imarsız yerde, piyasa koşullarında ve kapitalist ekonomi sistemine yeni bir açılım getirdiği öngörülen sözleşme ile yaptığı arsa tapusu satışlarının o sözleşmesinde çok tartışılan maddelere esneme gelebilir…

A+A-

Haber Analiz / Aktan USLU

 

Gebze’nin Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri’nde kangren haline dönüşen…

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün sosyal belediyecilikle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir pratikle halka imarsız yerden tapuyu halkın genelinin alım gücünün üstünde ve emlakçı şirketini andırırcasına piyasa koşullarında

REKLAMLAR VE GERÇEKLER

Üstelik kapitalizm uzmanlarınca üzerinde incelemede bulunulduğu sanılıp “yenilik” getirdiği öngörülen “Geri alırsam itiraz hakkın yokşartlı sözleşme ile satıp, “Tapu sorunu tarihe karıştı.. Tapu sorununu çözdük… Tapu veriyoruz halka” diye reklamasyon yaptığı…

YERİNDE GÖRDÜK. TANIK OLDUK

Vakada Gebze Belediyesi Harita İstimlak Müdürlüğü’ne üstelik peşin parayla tapu edinmek isteyen vatandaşa, “Sözleşmeyi imzalamazsan tapu yok” dendiğine tanık olduk.

Vakaya dair ilk ihbarı almamızın ardından olayın içinde yer alan Gebze Belediye Meclis Üyesi Avukat Saide Arslan Çalışkan’ı konuşturmuştuk…

https://www.gebzehaber.net/hurriyette-sezarin-hakkini-sezara-almaya-gidecegiz-68523h.htm

 

23 TEMMUZ’A YANIT GÜNÜ VERİLMİŞTİ

Haberde de yer aldığı şekliyle; Hürriyet Mahallesi’nde ismi bizde saklı bir yurttaş önceki cuma günü Çalışkan ile birlikte tapu için başvuruda bulunmaya gitmiş; sözleşme maddelerine şerh koyarak imza atmak isteyince geri çevrilmiş; mesele belediyenin hukuk servisine de havale edilmiş; yurttaşın dilekçesine yanıt içinse 23 Temmuz Pazartesi günü verilmişti.

BU SEFER BEŞ KİŞİLİK HEYETLE

 

halkimizla-001.jpg

Gazetemiz vakayı bu sefer yerinde takip etti. Çalışkan’a ise CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan ile Başkan yardımcıları Deniz Kartal ve Ferzende Yakın, Kocaeli Büyükşehir ve Gebze Belediyeleri Meclis Üyesi Gökhan Orhan eşlik etti. Önümüzdeki cuma günü tapu girişiminde bulunacak Hürriyet Mahallesi sakinlerinden Murat Ozan da dilekçenin sonucuna olan merakını yerinde ve hemen gidermek için oradaydı.

ÖNCE SÖZLÜ TEBLİĞ EDİLDİ

Gökhan Orhan, Gökhan Yamen ve Saide Arslan Çalışkan; Hürriyet Mahallesi sakiniyle birlikte ilk Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’ne gittiler. Burada yapılan sözlü görüşmelerde özetle sözleşmeye imza atmadan tapunun edinilemeyeceği önce sözlü, ardından yurttaşın başvurusuna istinaden yazılı tebliğ edildi.

SONRA YAZILI TEBLİĞ EDİLDİ

 

sozlesme.jpg

Gebze Belediyesi Başkanı Zinnur Büyükgöz adına Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Bozkurt tarafından yurttaşın 20 Kasım 2020 tarihli başvurusuna atfen verilen yazılı yanıtta şu görüşler yer aldı:

“İlgi dilekçenizde bahsi geçen, satışa konu parselin bulunduğu bölgede imar planı çalışmaları devam etmektedir. İş bu talep öncesi ve halen devam eden satış işlemlerine ilişkin tüm başvurularda aynı sözleşme tanzim edilmiş olup talebiniz uygun görülmemiştir. Bilgilerinize rica ederim.”

BÜYÜKGÖZ CHP HEYETİNE

ÖNCELİK TANIDI

 

ozel-kalemde.jpg

Bu yanıtın üzerine ani bir kararla Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün makam odasına gidip Özel Kalem Müdürü Dursun Ali Arslan’ın yanına giden Gökhan Orhan, Gökhan Yamen ve Saide Arslan Çalışkan yurttaşın sorununa dair Başkan Büyükgöz ile görüşmek istediklerini söyledi. O esnada makamında bulunan Büyükgöz, CHP heyetini üstelik diğer bekleyenlerin önüne alarak kabul etti. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

BÜYÜKGÖZ 27 KASIM’A

KADAR SÜRE İSTEMİŞ

Görüşme sonrasını kısaca değerlendiren Çalışkan özetle Başkan Büyükgöz’ün sözleşmenin o çok tartışılan maddelerinin tekrar gözden geçirileceğini söylediğini, Büyükgöz’ün bağlayıcı bir söz vermediğini, 27 Kasım Cuma gününe kadar süre istediğini kaydetti. Çalışkan belediye binasının giriş bölümünde kendisini bekleyen yurttaşa ise şunları kaydetti:

İKİ ALTERNATİFİNİZ VAR

“Hangi maddelere itiraz ettiğinizi aldım, fikrinizi aldım. Cuma (27 Kasım 2020) günü itibariyle bu konuyla alakalı ‘ne yapabiliriz’i size söyleyeceğim. Ya bu sözleşmedeki maddeler neyse değiştirmeden imzalamanızı isteyeceğim. Ya da esnetebiliyorsak, şerh konuyorsa onu sağlayacağız. İki alternatifimiz var.”

ZORUNLU İMZALATTIKLARINI ORTAYA KOYDUK

Büyükgöz’den alıntıyla, “Vatandaş bugün müracaat etmiştir. Bugün için, son gün değildir, bitmiştir artık. Gerisi, idarenin süresi işlemeye başlamıştır” diyen Çalışkan şöyle devam etti: “Sözleşme imzalamaya geldiğini söylediğin için artık müracaatını yapmış oldun. Müracaatı yaptık. ‘Bu sözleşmeyi imzalamazsan yer satışını yapmayız’ diye cevabını verdi mi, verdi. Biz artık bu sözleşmeyi zorunlu olarak imzalattıklarını ortaya koyduk.”

“DEVLETİ MEŞGUL EDİYORSUNUZ”

YAKLAŞIMI MECLİS’TE KONU EDİLECEK

Öte yandan CHP heyetinin ilk uğrak yeri emlak ve istimlak müdürlüğünde kısa süreli bir tartışmaya da tanık olduk. Heyet odadan ayrılırken Çalışkan bir önceki gelişlerinde kendisine, ‘Devletin vaktini çalıyor, devleti meşgul ediyorsunuz’ dediğini iddia ettiği, isminin Bülent olduğunu öğrendiğimiz belediye bürokratı ile tartıştı. Bülent Bey kendisini devleti temsil ettiğini söylerken tartışmayı uzatmadan müdürlükten uzaklaşan Çalışkan konuyu belediye meclis toplantısına taşıyacağını söyledi.

KURAL İHLALİNİ MAHMUT

YANDIK’A İHBAR ETTİK

Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nü ziyarette üç çalışanın aleni ve güncel bir kural ihlalinde bulunduğunu gördük. Detayını haberimize konu etmediğimiz; halka ve görevine duyarlı ve sadık ve, yurttaşlık bilincine sahip yurttaşların uyum sağladığı kuralda ihlalde bulunanları Gebze Belediye AKP Meclis Üyesi Mahmut Yandık’a bildirdik, “Oraya kimseyi denetlemeye gelmedik. Haberde de konu etmeyeceğiz, ana konu dağılmasın ancak uyarılmalılar” dedik. Yandık da ilgili başkan yardımcısını (Muhtemelen Yusuf Burgut) arayıp gereken uyarıda bulunulmasını talep edeceğini söyledi.

SÖYLEMEDİK ÇÜNKÜ O DA

EMRİVAKİ OLURDU

CHP heyeti Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’den yurttaşın sorunuyla ilgili ani randevu talep alırken Çalışkan’a, ‘Başkana söyler misiniz. Biz de girelim içeriye’ ricasında bulunduk. Çalışkan, Büyükgöz’e bu talebimizi iletmezken görüşme sonrası gerekçe olarak, “Başkan bize randevuyu yurttaş sorununa dair verdi. Öyle bir talepte bulunmak bile emrivaki olurdu. Kabul olasılığı; tercih değil zorunluluk haline gelebilirdi” dedi.

“NEYMİŞ HALKIN SORUNU”

DEDİĞİ DUYULMADI

Başkan Büyükgöz’ün makam odasından CHP heyeti girmeden önce bir basın mensubu çıktı. Heyete selam verdi. CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan basın mensubuna bir vatandaşın sorunu için geldiklerini söyledi. “Öyle mi, neymiş halkın sorunu?” dediği duyulmayan basın mensubu Orhan’ın “Çayını içmeye geleceğim” talebi üzerine, “Tabi başkanım. Beklerim” dedi.

ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ’NDE

ÖZEL GÖRÜŞME TALEBİ

CHP heyeti içeri girdikten sonra Özel Kalem Müdürlüğü’nde bizle birlikte üç kişi daha beklerken aynı basın mensubu Dursun Ali Arslan’a, “Sizinle özel konuşmam lazım beş dakika ama burası çok kalabalık” cüretini sergiledi.

Arslan’ın, “Senin haddine mi düşmüş benim odamdaki kişileri ‘kalabalık’ diye tanımlamak. Hiç mi anne baba terbiyesi almadın. Bu ne cüret ve ahlaksızlık” diyeceği sanılıyordu! Demedi.

BÜYÜKGÖZ’ÜN TEMSİLCİSİ

ARSLAN TALEBİ KABUL ETTİ

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün temsilcisi Dursun Ali Arslan halkın oturduğu; şahsına özel görüşmeler yapsın diye değil Büyükgöz ile görüşecek olanlar beklesin diye tahsis edilen yerde o teklifi kabul etti.

DİĞER ÜÇÜ KÜLTÜRLÜYDÜ

KOVULMAYI BEKLEMEDEN ÇIKTI

Arslan’ın içeridekileri kibar bir dille aslında kovmak içeren cümlelerle dışarı davet etmesine gerek kalmadı. O esnada orada yer alan beş kişiden nezaket ve kültür sahibi olan, aileden verilen o terbiyeyi alan ve edinen üçü odadan ayrıldı.

ULUSALDA YERELDE

“BEDAVADAN” METHİYELER

Öte yandan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’e “bedavadan” methiye düzen yayınlar arasına ulusalın ardından yereller de dahil oldu. Bir süre önce “havuz medyası” diye tanımlanan bir gazetede Büyükgöz’ün Gebze’yi uçurduğuna dair haber yer almış, Gebze yerel basınında çok sayıda yayın organı o haberin paralı yaptırıldığını öne sürmüş, Büyükgöz herhangi bir bedel ödenmediğini söylemişti.

ÇOK BAŞARILI VE ÇOK SEVİLİYOR…

Belediye içinde bazı müdürlükleri dolaştığımız o gün bir gazetenin ücretsiz yayını olarak dağıtılan, kapağında ve iç sayfaların çoğunda Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün ne kadar başarılı ve halk tarafından sevilen bir belediye başkanı olduğu anlatılan çalışmalar ile dopdolu….

MASADA DEĞİL MÜZEDE SANKİ!

 Halkın sorunları ile değil ama Büyükgöz ve sayfalarındaki diğer zevata konu mankeni gibi fotoğrafları ile yer aldığı dergiden de hemen her masada birer ikişer görüldü ama bir kişinin dahi dokunup okuduğuna tanık olunmadı. Halkımızın ilgili dergiye müzede sergilenen ve dokunulması yasaklı eserlere gösterdiği hassasiyet ile yaklaşımda bulunması, dikkat çekti.

KESİN HESAPTA AÇIĞA ÇIKABİLİR

Bölgemizde belediye başkanlarının değişip sistemin baki kaldığı malum. Şayet bir önceki dönemin alışkanlıkları sürüyor ve o tür yayınlarda yer almak da ücretsizse diyecek bir şey yok. 2020 yılına dair kesin hesap görüşmelerinde basına aktarılan kaynakta detaylandırmaya gidilirse her iki yayının “bedava” mı, “ücretli” mi olduğu açığa çıkacaktır. (Haber Merkezi)

 

Bu haber toplam 1293 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.