1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kanser tedavisi sürecinde istemeden verilen kilolara dikkat!
Kanser tedavisi sürecinde  istemeden verilen kilolara dikkat!

Kanser tedavisi sürecinde istemeden verilen kilolara dikkat!

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, kanser tedavisi sürecinde istemeden verilen kilolara dikkat çekti.

A+A-

Yeni yapılan araştırmalara göre erken evre meme kanseri hastalarında istenmeden verilen kilo kanser hastalığının olumsuz seyri konusunda bir ön belirteç olabilir. Genel olarak hastalara ideal kilolarına inilmesi konusunda tavsiyelerde bulunulduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal , “Özellikle her iki reseptörü pozitif olan erken evre meme kanseri hastalarında ilk iki yıl içerisinde yüzde 5 kilo kaybı olan hastaların genel hastalık seyirlerinin kilo kaybı olmayan ya da kilo alan hastalara kıyasla daha kötü olduğu rapor edildi” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Serdar Turhal konuyla ilgili önemli bilgiler verdi...

Bu araştırmadaki bilgiler şaşırtıcı, çünkü genel olarak özellikle hastalar kilolularsa ideal kilolarına ulaşmak için sağlıklı beslenmeleri tavsiye ediliyor. Kanada kaynaklı olan bu çalışmada aynı zamanda Belçika, Brezilya, Almanya, İtalya, İsviçre, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden hastalar da yer aldı. 

HASTALIĞI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

İstenmeden verilen kilo kanser hastalığının olumsuz seyri konusunda bir ön belirteç olabilir

Bu çalışmanın en büyük kısıtlılığı, kilo veren hastaların isteyerek mi yoksa istemeden mi kilo verdikleri oldu. İstenmeden verilen kilo kanser hastalığının olumsuz seyri konusunda bir ön belirteç olabilir. Çalışmada 8381 hasta üzerinden bilgi toplandı. Bu hastaların yüzde 2’si ideal kilolarının altında, yüzde 45’i normal kilolarında, yüzde 32’si kilolu, yüzde 20’si ise aşırı kilolu ya da obez olarak değerlendirilmekteydi. Başlangıçta obez olan hastaların seyri daha kötü oldu. Ancak bu bilgi çok şaşırtıcı değil. Asıl şaşırtıcı olan bilgi, takip edilen 2 yıl içinde yüzde 5’in üzerinde kilo veren hastaların seyrinin daha kötü olduğuydu. Ayrıca bu bilgi, meme kanseri hastalarının tanı konduktan sonra diyetisyenler tarafından bilgilendirilmeleri konusunun önemli olduğunu da vurguluyor.

Peki istemeden kilo verildiğinde ne yapmalı? Eğer hastalar istemeden kilo veriyorlarsa takip randevularını erkene almalı ve kanser nüksü ekartesi için gereken tetkiklerin tekrarı düşünülmeli... 

Bu haber toplam 739 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.