Kanko: GSM şirketleri vatandaşı aldatıyor mu?

Kanko: GSM şirketleri vatandaşı aldatıyor mu?

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, Son zamanlarda, Türkiye'deki GSM operatörlerinin yüksek fiyat politikaları ile mobil internet paketlerinin beklenenden çok daha hızlı tükenmesi ve bu durumun yurtdışındaki kullanım oranlarıyla kıyaslandığında gözle görülür farkların olmasıyla ilgili artan kullanıcı şikayetlerini TBMM gündemine taşıdı

Son zamanlarda, Türkiye'deki GSM operatörlerinin yüksek fiyat politikaları ile mobil internet paketlerinin beklenenden çok daha hızlı tükenmesi ve bu durumun yurtdışındaki kullanım oranlarıyla kıyaslandığında gözle görülür farkların olmasıyla ilgili artan kullanıcı şikayetlerini TBMM gündemine taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Türkiye’deki internet paketlerinin çok hızlı tükendiği yönünde vatandaşlarımızdan aldığımız şikayetler bulunmakta ve bu durum maddi açıdan vatandaşlarımız mağdur etmektedir. Bu bağlamda, söz konusu şikayetlerin detaylı bir şekilde araştırılması ve tüketicilerin haklarını koruyacak düzenlemelerin yapılması gerekmektedir” ifadelerini kulandı.

Kanko, Ulaştırma Bakanlığına verdiği önergede şu soruların cevabını istedi:

  1. Türkiye'deki GSM operatörlerinin müşterilere sundukları mobil iletişim tarifelerinde, Avrupa ve diğer ülkelerle kıyaslandığında yüksek fiyatlandırma politikaları izlendiği doğrumu dur? GSM operatörlerinin bu fiyat politikaları tüketici haklarını koruma adına incelenmesi yapılmış mıdır?
  2. GSM operatörleri tarafından sunulan mobil internet paketlerinin, belirtilen veri miktarlarına göre anormal bir hızla tükenmesine yönelik şikayetler artmaktadır. Bakanlığınızca bu konuda yapılan resmi bir araştırma veya denetim var mıdır?
  3. Bakanlığınız, operatörlerin internet kullanımını blok halinde (örneğin her bağlantıda 100 KB olarak) hesaplayarak tüketilen veri miktarını abartılı bir şekilde gösterip göstermediğini denetlemekte midir?
  4. Kullanıcılar tarafından, Türkiye'de kullandıkları mobil internetin yurt dışında aynı kullanım alışkanlıklarıyla daha uzun süre dayandığı yönünde raporlar var mıdır? Bakanlığınızın tüketiciyi koruma adına bu konuda herhangi bir karşılaştırmalı analizi var mıdır?
  5. Bakanlığınızın, bu tür durumları incelemek ve tüketicilerin daha şeffaf ve adil bir mobil internet kullanım deneyimi yaşamalarını sağlamak için aldığı veya almayı planladığı önlemler var mıdır?

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.