1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kamu çalışanları tam 9 yıldır “kendinden sebep” mağdur!
Kamu çalışanları tam 9 yıldır  “kendinden sebep” mağdur!

Kamu çalışanları tam 9 yıldır “kendinden sebep” mağdur!

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, 2010 yılında kamu çalışanlarına emeklerinin pazarlığını yapma hakkı tanındığını ancak ilgili yasanın önemini anlamayan kamu çalışanlarının 9 yıldır mağdur olduğunu söyledi

A+A-

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Gebze’deki toplantının en önemli gündem maddesi olan ağustos ayındaki toplu iş sözleşmesi görüşmesini değerlendirdi. Kamu çalışanlarının 2010’dan bu yana mağdur olduğunu kaydeden Çeker şunları söyledi:  “2010 yılında Hükümet Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nda düzenleme yaparak tek taraflı ücret ve sosyal hakların belirlemesinden vaz geçmiştir. Kamu çalışanlarına emeklerinin pazarlığını yapma hakkını kamu çalışanlarına hediye etmek suretiyle kamu çalışanlarının örgütlenerek milli gelirden paylarına düşeni almaları için sendikalara üye olmalarını işaret etmiştir. Çalışanlar ise işverenin kendilerine hediye etmiş olduğu toplu sözleşme yasasının önem ve ehemmiyetini bugüne kadar anlayamadıklarından kamu çalışanları 2010 yılından bu  yana mağdurlar.

SARI SENDİKA ÜYESİNİN

AKLIYLA ALAY EDİYOR

 

İki yılda bir yapılan toplu sözleşme yetkisini vermiş oldukları sarı sendika Malum-Sen (Memur-Sen’i kast ediyor) çalışanın taleplerini toplu sözleşme masasına taşımadığı gibi işverenin önermiş olduğu maaş artış zammından daha düşüğü zamma imza atmak suretiyle çalışanları enflasyona ezdirmiştir. Çalışanların, sarı sendikanın umurunda olmadığına toplum olarak şahit olduk. Enflasyon canavarı mutfağımıza indiği halde sarı sendika kamu çalışanının mutfağındaki yangını görmezden gelmekte adeta çalışanlar ile alay edercesine içi boş sarı torbalar dağıtarak çalışanın aklı ile alay etmektedir.

 

YENİ PAZARLIK SÜRECİ

 

Malum - Sen çalışana içi boş sarı torba dağıtma yerine toplu sözleşme masasında çalışanın cebini ve torbasını dolduracak ekonomik değeri işverenden aldığı takdirde çalışan torbanın içerisini istediği gibi doldurur. 01- 31 Ağustos 2019 tarihleri işverenle yetkili sendika arasında 2020 ve 2021 yıllarının ekonomik sosyal haklarının pazarlıkları yapılacak. Beş dönemdir sarı sendika toplu sözleşme masasında işverenin önermiş olduğu zam artışlarından daha düşük zamlara imza attı.

 

KAMU ÇALIŞANLARI DUYARLI OLMALI

 

Toplu sözleşme süreci yaklaşıyor. Çalışanlar ve sağlık çalışanları 2020 ve 2021 yıllarında mağdur olmak istemiyor, Milli gelirden paylarına düşeni refah payı ile birlikte almak istiyorlar ise çalıştıkları kurumlarda huzurlu ve mobinge maruz kalmadan görev yapmak için Türk Sağlık Sen’i desteklesinler üye olsunlar. Kamu çalışanlarını hassasiyete ve duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

 

Bu haber toplam 390 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.