1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “Kadınların mücadelesi devam etmektedir”
“Kadınların mücadelesi devam etmektedir”

“Kadınların mücadelesi devam etmektedir”

Kocaeli Barosu Gebze İlçe Temsilciliğine üye avukatlar ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ vesilesiyle bugün Gebze Adliyesi önünde basın açıklamasında bulundular.

A+A-

Basın açıklamasına Kocaeli Barosu Gebze İlçe Temsilcisi Av. Şerafettin Kaya ve çok sayıda avukat katıldı. Açıklamayı Kocaeli Barosu Gebze İlçe Temsilciliği adına Kocaeli barosu kadın hakları Gebze Temsilcisi Avukat Hilal Özelbaylan yaparak, “Kadınların insan haklarını ihlal eden düzene karşı direnişlerinden yola çıkarak 1999 yılında BM kararı ile ilan edilen ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ bugün de kadınların özgür, eşit ve şiddetsiz bir yaşam mücadelesiyle devam etmektedir.

 

“KADIN HAREKETİNİ SELAMLIYORUZ”

Sadece ülkemizde değil dünyanın birçok ülkesinde kadınlar adalet, eşitlik, özgürlük mücadelesi veriyor. Yanı başımızda, İran’da Mahsa Amini'nin başörtüsü gerekçe gösterilerek öldürülmesinin ardından güçlenen kadın hareketini selamlıyoruz. Mücadeleleri mücadelemizdir. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması devletin sorumluluğundadır. Özel ve kamusal alanda kadına yönelik şiddet hala devam ediyorsa, kadınlar güvende olmaları gereken toplu taşıma araçlarında ve caddelerde dahi tanımadıkları erkekler tarafından şiddete uğruyorsa, aldıkları koruma kararlarına rağmen öldürülüyorsa, bunun nedeni şiddetle etkin ve kararlı şekilde mücadele edilmemesi, aksine, kadınların insan haklarını ve en önemlisi yaşam haklarını koruma altına alan kanunları ve uluslararası sözleşmeleri kaldırmaya yönelik saldırılar karşısında etkisiz kalınmasıdır. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için 6284 Sayılı Kanun ve imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmeler başta olmak üzere, kadın haklarını güvence altına alan mevzuatın devletin her bir organı tarafından.

 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YENİDEN YÜRÜRLÜĞE KONULMALI”

Eksiksiz uygulanması, uygulamanın denetlenmesi, toplumsal cinsiyete duyarlı, eşitsizliği ortadan kaldıran politikalar üretilmesi, kadına yönelik şiddet suçlarında etkin ve caydırıcı cezalar verilerek bu cezaların infazının eksiksiz tamamlanması ile temel bir insan hakları belgesi olan İstanbul Sözleşmesi'nin yeniden yürürlüğe konulması, öncelikli taleplerimizdir. Kocaeli Barosu olarak, her gün olduğu gibi bugün de kadınların kazanımlarını elinden alacak olan düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, yasaların eksiksiz olarak uygulanması konusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının uygulamalarını takip edeceğimizi, İstanbul Sözleşmesi'nin yeniden hayata geçirilmesi yönündeki ısrarımız ve kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.

 

DİLARA YILDIZ’IN DURUŞMASI BUGÜN

Basın açıklamasının ardından Kocaeli Barosu Gebze İlçe Temsilcisi Av. Şerafettin Kaya da yaptığı konuşmada, “Tuzla’da 10 Ocak 2022'de katledilen meslektaşımız Av. Dilara Yıldız'ın katilinin yargılandığı davanın duruşma bugün İstanbul Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecektir. Açıklamamızın ardından Gebze Cuma Pazarı’nda da ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ vesilesiyle broşür dağıtacağız” dedi.

 

 

Haber: Hanifi SURUN

Bu haber toplam 629 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.