1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadınlar haklarını konuştu
Kadınlar haklarını konuştu

Kadınlar haklarını konuştu

TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu, Kocaeli Barosu ve Kocaeli AB Bilgi Merkezi iş birliği ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında, ‘Kadınların Yasalardan Kaynaklanan Hakları’ konulu bir buluşma düzenledi.

A+A-

TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu, Kocaeli Barosu ve Kocaeli AB Bilgi Merkezi iş birliği ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ev sahipliğinde önemli bir buluşmaya imza attı. Kocaeli Barosu Avukatları Hande Özok ile Buse Arslan Demir’in konuşmacı olarak katıldığı ‘Kadınların Yasalardan Kaynaklanan Hakları’ konulu buluşma yoğun bir katılımla düzenledi. TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Babalık, İcra Kurulu Üyeleri, Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Küçük, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, TEV Kocaeli Şube Başkanı Derya Kurt, Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri ile çok sayıda kişinin katıldığı buluşmanın açılış konuşmasını İcra Kurulu Başkanı Babalık gerçekleştirdi. 

 

KADINA ŞİDDET TÜM DÜNYADA BÜYÜK SORUN

Babalık şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddet tüm dünyada büyük bir sorun. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda 2020 yılında fiziksel veya cinsel şiddet gören 15 ve üzeri yaş grubu kadın oranının Avrupa ve Merkez Asya’da yaklaşık yüzde 28, Güney Asya ve Sahra Altı Afrika’da yüzde 31, Bangladeş’te yüzde 52, Bolivya’da yüzde 59, Afganistan’da yüzde 51, Türkiye’de ise yüzde 38 olduğu bildiriliyor. Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2019 yılı verilerine göre ise Türkiye’de kadına şiddet oranı yüzde 38. Resmi verilere göre ülkemiz gerek Avrupa ve OECD ülkeleri gerekse G20 üyeleri arasında kadına şiddetin en yüksek olduğu ülkelerden biri.

 

ŞİDDETİN VERİLERİNİ PAYLAŞTI

TBMM sunulan Hacettepe Üniversitesi istatistiklerine göre ise ülkemizde her 10 kadından 4’ü maalesef şiddete maruz kalıyor. Kadınların; hayatın her alanında güçlenmesi, sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez unsurudur. Ancak, ülkemizde maalesef ki bu durum hala istenilen düzeyde değil.  Ülkemizde; okuryazar olmayan kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 12,4, lise altı eğitimli kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 24,1, lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 29,9, mesleki veya teknik lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 37 iken, yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 65,6.  TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak, bu seviyeyi yükseltebilmek adına geçmişten günümüze çeşitli eğitim programları ve projeler yürütüyor, Kadın Girişimciler Kurulu ekosisteminde yer alan girişimci kadınlarımızla birlikte sürdürülebilir kalkınma adına gayret gösteriyoruz.

 

kadinlar-1-005.jpg

 

KADIN GİRİŞİMCİLİK POTANSİYELİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN…

TOBB Kadın Girişimciler Üst Kurulu’nun çalışmalarının yanı sıra il kadın girişimciler kurullarımız da olağanüstü çaba göstererek kadınlarımızın iş hayatında daha etkin rol alması ve iş hayatında karşılaşılan sorunların çözümü adına çeşitli program ve eğitimler düzenliyor. Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu olarak amacımız, bölgemizdeki kadın girişimcilik potansiyelinin geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesidir. Ayrıca girişimcilik kültürünün gelişmesini sağlamaktır. TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptığımız çalışmalardan kısaca bahsetmem gerekirse; ilimizdeki kooperatifçilik faaliyetleri kapsamında ilk resmi kadın kooperatifi olan ve Kız Kardeşim Projesi’nde ilimizden tek destek alan kooperatif olan Kartepe Kadın Eli Üretim ve İşletme Kooperatifi ile birlikte işbirliği çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

 

Haber: Aleyna KADINLAR

Bu haber toplam 344 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.