1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadına Yönelik Şiddete, Tacize, Mobbinge Hayır!
Kadına Yönelik Şiddete, Tacize, Mobbinge  Hayır!

Kadına Yönelik Şiddete, Tacize, Mobbinge Hayır!

Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu,25 Kasım Kadına Yönelik Uluslararası Mücadele günü nedeniyle bir açıklama yaptı, “İşyerlerinde Kadına Yönelik Şiddete, Cinsel Tacize, Mobbinge Hayır!”denildi.

A+A-

Birleşik Metal-İş Sendikası Kadın Komisyonu,25 Kasım  Kadına Yönelik Uluslararası Mücadele günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

“Yeryüzünde görülen en yaygın hak ihlallerinden biri olan kadına yönelik erkek şiddeti  suçtur. Kadınlar, en yakınlarındaki erkekler tarafından çeşitli bahanelerle öldürülüyor. Kadınlar evde, sokakta, işyerlerinde fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddet ve tacizle karşı karşıyalar. Kadına yönelik şiddetin kaynağında kadınlarla erkekler arasındaki yüzyıllardır süren eşitsiz güç ilişkileri ve kadını yaşamın her alanında ikincilleştiren, emeğini sömüren erkek egemen kapitalist düzen var.

1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde üç kız kardeş olan Mirabel kardeşlerin hükümetin askerince tecavüz edilerek öldürüldü. Kadın mücadelesi, 1981 yılında  25 Kasım’ın Mirabel Kardeşlerin anısına “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edilmesini sağladı.

 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ VE 6284’Ü UYGULA!

Dünyayı etkisi altına alan salgın koşullarında cinsiyetler arasındaki eşitsizlik derinleşti. Kadına yönelik şiddet, cinsel  saldırı, taciz ve ekonomik şiddet arttı.

Salgınınla mücadelede  kadın emeğinin hayati  önemi ortaya çıktı. Kadınlar artan bakım, sağlık, ve hijyen yükünün yanı sıra  evde ve işyerlerinde  artan şiddet ve taciz ile mücadele etmek zorunda kaldı. Kadına yönelik şiddet ve tacizin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun etkin bir şekilde uygulanmalıdır. Sığınakların sayısı arttırılmalı kadınlar maddi-manevi her yönden etkili biçimde desteklenmelidir.

 

İŞYERİNDE  ŞİDDET VE CİNSEL TACİZ  ÇALIŞMA HAKKININ İHLALİDİR

Kadınların en az yüzde 80’i çalışma hayatında cinsel tacize uğruyor. Yine, 18-24 yaş arası genç kadınların en az yüzde 63’ü işyerlerinde erkeklerin tacizi ile karşı karşıyalar. Mobbing ise yaygın olan bir diğer şiddet türü. İşyerlerinde şiddet ve cinsel taciz kadının insan hakları ihlali olduğu gibi, çalışma hakkının da ihlalidir.

Çocuk bakımı, ev içi işler, hasta bakımı gibi kadının üzerinde kalan cinsiyet rolleri nedeniyle, kadınların çalışma biçimi haline dönüşmüş kayıt dışı, esnek ve güvencesiz çalışma biçimleri, ücret eşitsizliği  sermayenin ve hükümetin kadınlara yönelik ekonomik şiddetidir.

Şiddetsiz bir yaşam her kadının en temel insan hakkıdır diyerek, başta sendikalar meslek örgütleri, siyasi partiler olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar kadına yönelik   fiziksel, cinsel, ekonomik şiddete ve tacize karşı mücadele etmeli, kadınların sesine kulak vermelidir.

Bizler metal işçileri olarak fabrikalardan ses veriyoruz. Sesimizi kadına karşı fiziksel, cinsel her türlü şiddete ve tacize karşı sesini yükselten kadınların sesine, öfkesine katıyoruz.”

Bu haber toplam 554 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.