Kadın ve Aile Şurası düzenlendi

Kadın ve Aile Şurası düzenlendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi (ŞURA), Kocaeli Sürdürülebilir Kadın ve Aile Eylem Planı çalışmaları kapsamında 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Kadın ve Aile Şûrası düzenledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi (ŞURA), 6. çalıştayında toplumun temel taşı olan aile ve hayatın her alanında yer alan kadını ele aldı. Ailede ve Toplumda Sosyal Statüler, Eğitim ve Kadın başta olmak üzere farklı konu başlıklarının ele alındığı Kadın ve Aile Şûrası düzenlendi. Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirilen programa Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadetin Hülagü, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Kocaeli İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

 

“ÇOCUĞUN İLK ROL MODELİ AİLE”

Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Elif Karagün, “Bu çalıştayı düzenleyen başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesine teşekkürlerimi sunuyorum. Biz eşitlik diyoruz. Biyolojik bir eşitlikten söz etmiyoruz. Cinsiyete yönelik bir ayrımcılığın olmaması için çalışıyoruz. Aile çok önemli. Çocuk 5 yaşına kadar ailesinin yanında duruyor. İlk rol modeli ailesi. Aileden ne görüyorsa çocuk öyle yetişiyor. Şimdi sanal dünya denilen bir etken var. Televizyon var. Aile bireyleri bir şey görünce kanalı değiştiriyoruz diyor. Bu yanlış. Yapmamız gereken izleyip sakıncalı gördüğümüz durumu RTÜK’e bildirmeliyiz. Yaşadığımız topluma sahip çıkmalıyız. Bunları birlikte aşacağız. Birlikte bir çalışma yapılması için bugün buradayız. Kamu kurumları bakımından şanslı bir kentiz. Büyükşehir Belediyesi, ŞURA’yı kurdu. 2021 yılının başında toplanarak çalışmalarımıza başladık. Burada çıkacak sonuçlardan bir eylem planı hazırlayıp, sonrasında projeler üretmeye başlayacağız” açıklamasında bulundu. 

 

“İLK ÖĞRETMENİMİZ KADINDIR”

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadetin Hülagü, “Kadın toplum için en önemli yönlendiricidir. Toplumun her alanında kadın olmalıdır. Kadim Anadolu kültürümüzde, tarihimizde ve inancımıza baktığımızda kadına verilen önemi görüyoruz. Kur’an’da kadına verilen değeri görüyoruz. Kadın hayatımızdaki ilk öğretmendir. Kurtuluş savaşımızda rol alan kahramanlıkları ile destanlaşan kadınlarımız var. Bugün terör örgütünün aldığı çocuklarına kavuşmak için mücadele eden annelerimiz unutulmamalıdır. Kadınlar bulundukları her yeri güzelleştirir. Bugün düzenlenen şuranın hayırlara vesile olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı. 

 

“8 MART KUTLANACAK BİR GÜN DEĞİLDİR”

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “8 Mart 1857'de New York'taki bir tekstil fabrikasında polis, grevci işçilerin üzerine kapıları kilitledi. Daha sonra fabrikada çıkan yangından kaçamayan 120 kadın hayatını kaybettiği bir gündür 8 Mart. Kutlanacak bir gün değildir. Sahteliklerin içinde yaşıyoruz. Anneler, kadınlar bir gün mü hatırlanmalı. Şurada beklenen şu. Bildiğiniz doğruları unutun. Bize tanımlanan rolleri unutun. Kadından ve erkekten beklenen her ülke, her bölge, her il için değişir. Hatta ailelerde bile değişiktir. Kent Konseyiyle yürüttüğümüz Yerel Destek Programını tanıtımını yaptık. Konu başlıklarımızı açıkladık. Bunlardan biri kadın ve aile. Sizden istediğimiz kadın derneklerinin bu projeye katılması ve hibelerden faydalanmasıdır. Yaptığımız çalışmalarla kentte birlik ve beraberliği pekiştirmeyi hedefliyoruz” açıklamasında bulundu. 

 

KADINLARIN KAMUDA ORANI YÜZDE 43

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Kamu çalışanları arasında kadınlarımızın oranı yüzde 43’tür. Her yüz kişiden 43’ü kadın. Sosyal güvenlik kurumuna bağlı iş yerlerinde çalışan kadınların oranı ise yüzde 28 seviyesinde. Kadına yönelik şiddeti önleme kapsamında elektronik kelepçe gibi net bir duruşumuz var. Şiddet önleme merkezlerimiz var. Buraya gelen kadınlarımıza yönelik sosyal, ekonomik ve psikolojik destekler verilmektedir. Kadın konuk evlerimiz dahil olmak üzere kira ve eşya yardımı yapılmaktadır. Şiddet bulaşıcı ve öğrenilen bir davranıştır” diye konuştu.

 

sura-2.jpg

 

sura-3.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler