JASAT Kocaeli’nin 2021 karnesi açıklandı

JASAT Kocaeli’nin 2021 karnesi açıklandı

Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı JASAT Timlerinde görev yapan dedektifler,2021 yılında 366 olaya müdahale ederken, 289 olayı aydınlattı.

Vatandaşların huzuru, can ve mal güvenliği için çalışan Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı JASAT Timlerinde görevli dedektifler, geride bıraktığımız 2021 yılı içerisinde birçok başarılı çalışmaya imza attı. Öncelikli görevleri, faili meçhul olayların aydınlatılması olan JASAT Timleri, 2021 yılında “Kasten Öldürme, Nitelikli Hırsızlık, Gasp/Yağma olayları başta olmak üzere 366 nitelikli asayiş olayına müdahale etti. Toplamda 289 olayın ise aydınlatılmasını sağladı.  Yine Jandarma sorumluluk bölgesinde yıl içerisinde meydana gelen 6 “Kasten Öldürme” olayının aydınlatılmasını sağlayan ekipler,  ayrıca hakkında yakalama müzekkeresi çıkartılmış olup, nitelikli suçlardan aranan 67 kişiyi yakalayarak adalete teslim etti.

 

SUÇUN KAYNAĞINA İNİYORLAR

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından 2017 yılı içerisinde yeniden revize edilerek kurulan ve Jandarmanın karadaki İHA ve SİHALARI olarak adlandırılan JASAT dedektifleri meydana gelen asayiş olayları ile ilgili tüm analiz metotlarını kullanmak suretiyle olayların aydınlatılmasını, vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesini sağlıyor. JASAT Timleri, sorumluluk bölgesinde meydana gelen olayları önlemek amacıyla sorunun kaynağına inerek diğer kamu kurumları ve kuruluşları ile birlikte hareket edip suçun işlenmesine etki eden tüm faktörlerin ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

 

SUÇUN ÖNLENMESİ VE AYDINLATILMASI

JASAT Timleri, bölgenin ekonomik ve sosyokültürel açıdan gelişmiş olması, deniz hava ve kara ulaşım ağlarının yoğun olarak kullanılması, bölgedeki yerli ve yabancı nüfus hareketliliği gibi. Etkenler, suç ve suçlu profillerinde bilinenlerinin aksine olay ve işleniş şekilleri doğurduğundan dolayı suçun önlenmesi ve aydınlatılması için diğer kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte ortak anlayış içerisinde hareket ediyor.

 

BÜTÜN İLÇELERDE KURULACAK

“Jandarmanın “kuvvet çarpanı” olarak bilinen JASAT Timleri, Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde şimdilik,  Asayiş Şube Müdürlüğü, Gebze ve Kandıra İlçe Jandarma Komutanlıklarında bulunuyor. Ancak Kocaeli genelinde faaliyetlerini sürdürüyor. Yetkili makamlar ile yapılan görüşmelerde JASAT Timlerinin önümüzdeki dönemde Kocaeli’nde diğer ilçelerde de kurulacağı öğrenildi.

 

Haber: Abbas ÇAKAR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler