İzmit Körfezi’nde nadir misafir!

İzmit Körfezi’nde nadir misafir!

İzmit Körfezi’nin doğu bölgesinde bulunan İzmit Körfezi Sulak Alanı sayesinde, kuş gözlemciliği her geçen gün daha da gelişirken, her yapılan gözlemde yeni bir kuş türüne de rastlanabiliyor.

İzmit Körfezi’nin doğu bölgesinde bulunan ve yaklaşık 42 hektarlık bir alanı kapsayan İzmit Körfezi Sulak Alanında, Kuş gözlemcisi Ümit Malkoçoğlu ve Reyhan Hamdi tarafından, yapılan gözlemde 34 farklı kuş türü gözlemlendi. Bu gözlemler sırasında, oldukça nadir görülen türlerden biri olan Karabaş Patka isimli kuş türü de fotoğraflandı.

FOTOĞRAFLAYARAK PAYLAŞTILAR

Başta Flamingolar olmak üzere 170’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan İzmit Körfezi Sulak Alanı, pek çok doğasever ve kuş gözlemcisinin de sık ziyaret ettiği bölgelerden biri haline geldi. Göçmen kuşların beslenme ve barınma ihtiyaçlarını gideren alanda, 31 Ocak günü kuş gözlemcisi Ümit Malkoçoğlu ve Reyhan Hamdi tarafından yapılan gözlemlerde, 34 farklı tür görüldü.  İkili gün boyu yaptıkları gözlemlerde gördükleri türlerin birçoğunu fotoğraflayarak,  gözlemlerini anlatan bir yazı ile “Kocaeli Kuş Gözlem Topluluğu” isimli sosyal medya hesabından da paylaştı.

KARABAŞ PATKA GÖRÜLDÜ

Yaptıkları gözlemler ile ilgili açıklamada bulunan Ümit Malkoçoğlu, “İzmit Körfezi Sulak Alanı,  doğaseverler ve özellikle bizim gibi kuş gözlemcileri için büyük bir şans oldu.  Birçok farklı türde kuşu gözlemleme ve fotoğraflama şansı buluyoruz.  31 Ocak günü yapmış olduğumuz gözlemlerde de 34 farklı tür gördük. Ama bunlar arasında en heyecan verici olanı, nadir olarak görülen Karabaş Patka oldu. Kendisini gözlemleyip fotoğraflama şansı bulduk” dedi.

ŞAHİN VE ATMACA’DA VAR

İkilinin yapmış oldukları gözlemlerde Kaşıkgaga, Yeşilbaş, Kılkuyruk, Çamurcun, Çamurcun, Elmabaş Patka, Karabaş Patka,  Flamingo, Küçük Batağan, Bahri, Kaya Güvercini, Sutavuğu, Sakarmeke, Kılıçgaga, Gümüş Yağmurcun, Kara Karınlı Kumkuşu, Kızılbacak, Karabaş Martı, Gümüş Martı, Küçük Karabatak, Karabatak,Gri Balıkçıl, Saz Delicesi, Atmaca, Şahin, Saksağan,Küçük Karga,Leş Kargası, Kızılgerdan,Serçe, Ak kuyruksallayan,İspinoz,Dağ İspinozu, Tepeli Patka ve Dikkuyruk türleri  görüldü. Her geçen gün ev sahipliği türlerin giderek arttığı alan, kuş gözlemcilerinin de vazgeçilmez noktası haline geldi.

Haber: Abbas ÇAKAR

 

misafir1-4.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler