1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İZMİT BELEDİYESİ’NDE TİS İMZALANDI En düşük maaş 4 bin 535 TL oldu
İZMİT BELEDİYESİ’NDE TİS İMZALANDI   En düşük maaş 4 bin 535 TL oldu

İZMİT BELEDİYESİ’NDE TİS İMZALANDI En düşük maaş 4 bin 535 TL oldu

İzmit Belediyesi iştiraklerinden BEKAŞ ve SARBAŞ ile DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası arasında 2,5 yıllık dönemi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. En düşük maaş yüzde 75 zam oranıyla 4 bin 535 lira oldu.

A+A-

İzmit Belediyesi şirketlerinden BEKAŞ ve SARBAŞ’ta çalışan 1200 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde mutlu sona ulaşıldı. İzmit Belediyesi ile Genel İş Sendikası arasında yapılan anlaşma sonucunda KHK’nın getirdiği tüm mağduriyetler ortadan kaldırıldı. İzmit Belediyesi Meydanı’nda gerçekleşen imza töreninde İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük sözleşmenin tüm detaylarını açıklarken en düşük işçi ücreti Ocak ayı için 4 bin 535 lira, Temmuz ayı içinde 4 bin 640 TL olarak belirlendi. 2,5 yıllık toplu sözleşme içerisinde işçiler yevmiyelerine 1 Temmuz 2020, 1 Ocak 2021, 1 Temmuz 2021 ve 10 Ocak 2022 olmak üzere 4 kez zam almış olacak.

DİSK GENEL BAŞKANI DA KATILDI

Haklarını alan işçilerin coşkusunun büyük olduğu toplu iş sözleşmesine İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, genel merkez sendika yöneticileri, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz,  Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, Lastik İş Sendikası temsilcileri, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları ve İzmit Belediyesi meclis üyeleri katıldı.

TARİHTE GÖRÜLMEMİŞ BİR SÖZLEŞME

Sözleşme töreninde ilk olarak işçiler adına konuşan Tolga İzbudak, “Tarihte görülmemiş gerçek işçi dostu olan ve işçisinin yanında olan en büyük Başkan Fatma Kaplan Hürriyet. İzmit seninle beraber gülüyor, seninle beraber yürüyor, gülümsüyor İzmit. Düşünüyor düşündüğünü yapıyor. Hizmet aşkıyla yanıyor. En büyük Başkan Fatma Kaplan Hürriyet” dedi. Ardından yine işçiler adına konuşan Galip Uzun, “Hakları ve eşitlikleri savundukları için başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız iyi ki bizimlesiniz” ifadelerinde bulundu. 

TARİHİ BİR GÜN 

Ardından konuşan Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, “Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Yaklaşık 3,5 aydır sürdürdüğümüz TİS görüşmelerinde bana belediyenin bütün bütçesini sendikaya açan yetkili tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Bu sözleşme sendikayla işverenin nasıl yapacağını, 10 yıldır KHK ile ortaya konan kölelik düzeninin ortadan nasıl kaldırıldığını göstermiştir” şeklinde konuştu. 

İMZALADIĞIM EN GÜZEL SÖZLEŞME

Konuşmalarına devam eden Küçük, “Bugün haksızlığa dur dedik. Eşit işe eşit ücreti bir sözleşmeyle yerine getirdik. Bu belediyede yıllardır 48 farklı iş tanımına maruz olan arkadaşlarımız artık 7 farklı iş tanımına kavuşmuştur. Hayatımda çok sözleşme imzaladım. Fakat 20 yıllık sendikal hayatımda imzaladığım en güzel sözleşme olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü 10 yıldır neler çekildiğini biliyoruz” dedi. 

İŞTE BELEDİYE BÖYLE YÖNETİLİR

Konuşmalarının devamında Küçük, “Tarih bugünü yazacak. Sözleşme görüşmeleri yaptığımızda başkan yardımcıları ile mali disiplini konuşurken Fatma Başkan ‘Ne gerekiyorsa yapılsın. Ben de işçi çocuğuyum. Babam fabrikadan bir şey getirdiğinde çok mutlu olurdum” dedi. İşte belediye böyle yönetilir” dedi. 

İLK KEZ İNSANCA HAK

Ardından konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bugün burada İzmit Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında KHK ile kötü şartlara maruz kalmış işçilerimizin ilk kez insanca yaşamak için aldığı hakların sözleşmesinin imza törenindeyiz. Bugün İzmit için tarihi bir gün ama sadece İzmit için değil. İçinden geçtiğimiz bu süreçte bütün dünyayı sarsan ve Türkiye’yi derinden etkileyen pandeminin bütün olumsuzluklarında bu toplu iş sözleşmeleri her zamankinden daha önemli” dedi.  

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLAN BİR SÖZLEŞME

Çerkezoğlu, “Bu toplu sözleşmeler yerel yönetimlerde olduğunda aynı zamanda bütün Türkiye’ye örnektir. Özellikle İzmit gibi bir işçi kentinde yapılan toplu sözleşme bütün Türkiye’ye örnek olmuştur. Biz Fatma Başkanı tanıyoruz. Emek dostu ve işçi dostu kimliğiyle çok iyi tanıyoruz. Ve belediye başkanı olarak İzmit Belediyesi'nde binlerce işçi arkadaşımızın haklarını bir kalemde vermiştir. Başta başkanımız olmak üzere İzmit Belediyesi'nin bütün bürokratlarına ve sendikamıza teşekkür ediyorum. Toplu İş Sözleşmemiz hayırlı olsun inşallah” dedi.

ALIN TERİ KARŞILIĞINI BULACAK

Son olarak kürsüye gelen İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Bugün burada işçilerimizin, emekçilerimizin birlikte mutlu çalışacakları, alın terinin karşılığını bulacağı, ekonomik, sosyal ve kültürel haklarının korunduğu ve güvence altına alındığı toplu iş sözleşmesini hep birlikte Allah’ın izniyle imzalıyoruz. Şu anda hepinizin gözlerinin içine bakarken, geçmiş dönemlerde yaşanan adaletsizliklerin, haksızlıkların izlerini görüyorum. Ötekileştirilen, ayrıştırılan işçi kardeşlerimi görüyorum. Ücret adaletsizliğinin altında, enflasyona ezilen, yarın ne olacak diye düşünen işçi kardeşlerimi görüyorum” ifadelerinde bulundu.  

ONURLU İNSANLAR VAR KARŞIMDA

Başkan Hürriyet, “Ancak bugün hep birlikte umudu ekiyoruz. O kötü günlerin izlerinin ardından umutla bakmaya çalışan, gururlu insanlar var artık karşımda. İzmit’in sokaklarını, caddelerini temizleyen, yollarını yapan; gecenin 4’lerinde, 5’lerinde -10 derecelerde yollar kardan kapanmasın diyerek, insanın içine işleyen İzmit soğuğuna aldırış etmeden tuz atan, kar küreyen, kar temizleyen onurlu insanlar var karşımda” dedi. 

ELİNİZE, EMEĞİNE SAĞLIK

Başkan Hürriyet, “Pandeminin ilk günlerinden bu yana; İzmitlilerin yanında olan, tek bir İzmitlinin bile sıkıntı çekmemesi için bin bir sıkıntı çeken, bu uğurda insanlara yardım ederken, lanet virüse yakalanan, annesinden babasından, eşinden, çocuğundan ayrı kalan, canla başla çalışan tüm işçilerimize İzmit adına teşekkür etmeyi de büyük bir borç biliyorum. Elinize, emeğinize sağlık” şeklinde konuştu. 

İŞÇİ BİR BABANIN EVLADIYIM

Başkan Hürriyet, “İşçi babanın bir evladıyım. Alın teriyle kazanılmış ekmeği yedim hep.  Bir işçinin evladı olmak, dostluğu kardeşliği emeği daha küçük yaşlarda öğrenmektir. Elindekilere sahip çıkmak, başın dik dolaşmayı öğrenmektir. Emeğin gücünü yokluktan çıkarmaktır. Ekmek uğruna mücadele bütün emekçilerle onur duyuyorum. Emek, hak, değer ne demek yaşayarak öğrendim” şeklinde konuştu. 

HALAYLARLA KUTLADILAR

Başkan Hürriyet’in konuşmaları sık sık yükselen tezahüratlarla kesilirken, sözleşme koşullarını dinleyen işçilerin coşkusu bir an bile dinmedi. Konuşmaların ardından sevinçlerini gizleyemeyen işçiler, meydanda hep birlikte halaylar çekerek toplu sözleşmeyi kutladı.

2-901.jpg

3-523.jpg

4-459.jpg

5-286.jpg

6-247.jpg

Bu haber toplam 584 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.