1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İSU altyapıda çalışmalarını sürdürüyor
İSU altyapıda çalışmalarını sürdürüyor

İSU altyapıda çalışmalarını sürdürüyor

Kocaeli Büyükşehir  Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İl genelinde 5 bin 785 kilometre  uzunluğunda kanalizasyon hattı ile 646 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı işletiyor.

A+A-

İSU’da yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:
“Atık su hatları ve arıtma tesisleri ile Kocaeli’yi atıksulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran İSU, yaptığı yağmursuyu hatları, terfi merkezleri ve ıslah ettiği dereler ile su baskınlarının önüne geçiyor. Ancak, kanalizasyon sistemine gelişigüzel atılan ıslak mendiller, çocuk bezleri ve plastik şişeler, atık yağ gibi malzemelerin yanısıra binaların yağmursularının atıksu sistemine bağlı olmasından dolayı atıksu ve yağmursuyu hatlarının tıkanmasına, su baskınlarının yaşanmasına ve işletme maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.

KANALİZASYON HATLARI TIKANIYOR
Hızlı tüketimin yanısıra hijyen ve temizliğin öneminin artması ile birlikte tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımıda günden güne artmaktadır. Bu ürünlerin kullanım sonrası gelişigüzel atılması sonucu çevre kirliliğinin yanında altyapı hatlarının tıkanmasına neden olmaktadır. İSU Genel Müdürlüğü, tuvaletlere atılan ıslak mendiller, pedler, çocuk bezleri ve tuvalet kağıtları ile mutfak lavabolarına atılan kullanılmış atık yağlardan dolayı meydana gelen onlarca arızaya müdahale ediyor. Kanal temizleme araçları ile yapılan çalışmalarda, kanalizasyon hatlarından hergün özellikle ıslak mendillerin oluşturduğu lifli malzemeler çıkartılıyor.

BİNA YAĞMUR SULARI ATIKSU HATTINA BAĞLI OLMAMALI
Kanalizasyon hatlarında tıkanmaların nedenlerinden birisi de bina çatılarından inen yağmursuyu borularının kanalizasyon sistemine bağlı olmasından kaynaklanmaktadır. Kocaeli’nde bina yağmursuyu drenajının atıksu sistemine bağlı olmasından dolayı yağışlar ile çatılardan toz, çamur, kum, alüvyon gibi malzemeler atıksu sistemine akmaktadır. Bunun sonucunda kanalizasyon sisteminin yükü artmakta, malzemeler nedeniyle tıkanmalar oluşmakta ve hasara sebebiyet vermektedir.  Bütün bunlardan dolayı da ileride mağduriyetlerin yaşanmaması için çatı yağmursuyu iniş borularının kanalizasyon sistemine verilmemesi gerekmektedir.

YAĞMUR SUYU HATLARI TIKANIYOR
İSU Genel Müdürlüğü, küresel ısınma ile birlikte ani yağışlardan dolayı meydana gelen su baskınlarına karşı işlettiği 646 km uzunluğundaki yağmursuyu hattının 561 km uzunluğundaki kısmını yeni yaptı. Ayrıca, yağmursularının düzenli akışını sağlamak içinde derelerde 88 km uzunluğunda ıslah çalışması gerçekleştirdi.

Bütün bu koruyucu hizmetlere rağmen çevreye atılan plastik ürünler ile kumaş ve bez türü malzemeler, son dönemde etkili olan sağanak yağışlar ile birlikte taşınarak yağmursuyu ızgara ve hatların tıkanmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda su baskınları oluşmakta, ev ve işyerleri ile vatandaşların mağdur olmalarına, can ve mal kaybına da sebebiyet vermektedir.

TERFİ MERKEZLERİ ZARAR GÖRÜYOR
İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin coğrafi yapısından dolayı  atıksuları arıtma tesislerine aktarmak ve yağmursularını alıcı ortama vermek için il genelinde  65 adet atıksu ve 13 adet yağmursuyu terfi merkezi işletiyor. Atıksu ve yağmursuyu ile birlikte gelen malzemeler, terfi sistemindeki ızgara ve mazgalların  tıkanmasına ve pompaların zarar görmesine neden olmakta ve maliyeti yüksek arızalara da sebebiyet vermektedir..2-029.jpeg

Bu haber toplam 256 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.