1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul Sözleşmesi hayata geçmelidir
İstanbul Sözleşmesi hayata geçmelidir

İstanbul Sözleşmesi hayata geçmelidir

Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Kadın Komisyonu kadına yönelik şiddete dair açıklamada bulundu. İstanbul Sözleşmesi’nin derhal ve tartışmasız hayata geçirilmesi istendi

A+A-

Beriha Pehlivan başkanlığındaki Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Kadın Komisyonu kadına yönelik şiddete dair açıklamada bulundu. İstanbul Sözleşmesi’nin derhal ve tartışmasız hayata geçirilmesi istendi. Yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

BEŞ YILDA 2 BİN KADIN

“Ülkemizde geçtiğimiz yıl 500'e yakın kadın öldürüldü. Bulunduğumuz 2020 yılında öldürülen kadınların sayısı şimdiden 150'yi buldu. Son beş yılda ülkemizde 2000 kadın, cinayetlerde hayatını kaybetti. Kadınların çoğu, kendi yaşamları ve gelecekleriyle ilgili kararlar aldıkları için eşleri, eski eşleri veya birlikte oldukları erkekler tarafından öldürüldü. Kadına yönelik şiddet rakamları da çok farklı değil. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 700 kadın şiddete uğradı.

ŞİDDETİN TEMELİ EŞİTSİZLİKTİR

Toplumsal cinsiyet eşitliğini hiçe sayan politikaların arttığı, kadınları koruyan yasa ve sözleşmelerin uygulanmadığı, nafaka ve sığınma evleri gibi hayat kurtaran uygulamaların değersizleştirilmeye çalışıldığı bu dönemde kadınlara yönelik saldırıların daha da çoğaldığını görüyoruz.

Şiddetin temeli eşitsizliktir. Hem toplumsal yaşamda, hem çalışma yaşamında kadınların maruz kaldığı cinsiyet ayrımcılığı kadın-erkek eşitsizliğini daha da derinleştirmekte, kadına yönelik şiddetin temellerini güçlendirmektedir.

HEM EVDE HEM İŞYERİNDE

Kadın istihdamı verileri de bu eşitsizliğin derinliğini ortaya koymaktadır. Türkiye'de 22 milyon 300 bin kadın, işgücüne dahil değildir. İşgücüne dahil olan 9 milyon 197 bin kadının 7 milyon 982 bini istihdam edilse de, bu istihdamın yaklaşık yüzde 62'si güvencesiz, düşük ücretli ve sağlıksız çalışmanın yaygın olduğu hizmetler sektöründe gerçekleşmektedir. İstihdam edilen 2 milyon 821 kadın kayıtdışı çalışmaktadır. Bu durum, kadınların hem evde hem işyerinde uğradığı şiddet ve ayrımcılığı arttırmaktadır.

HALA UYGULAMAYA GEÇMEDİ

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, mağdurların korunması, faillerin cezalandırılması ve şiddetle toplumun tüm kurumlarıyla mücadele edilmesi ilkelerine dayanan İstanbul Sözleşmesi 2014 yılında yürürlüğe girdiği halde hala uygulamaya geçilememiştir. Uygulandığı takdirde, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı önleyici hükümler içeren 6284 Sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"un ilk maddesinde de kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve bununla mücadelede de İstanbul Sözleşmesi'nin esas alınacağı belirtilmektedir. Bugüne kadar sistemli bir şekilde uygulanmayan bu yasa ve sözleşme önündeki tüm engeller kaldırılarak tartışmasız hayata geçirilmesi aciliyet kazanmıştır.

TEMEL PRENSİBİMİZ

Sendikamız Petrol-İş, kadın-erkek eşitliğini ve kadına yönelik şiddetle mücadeleyi temel prensiplerden biri olarak kabul etmekte, tüzüğünde buna ilişkin hükümlere yer vermektedir. Ayrıca kadın üyelerimizin yoğunlukta olduğu işyerlerinde imzalanan toplu sözleşmelerimizde eşitliği ve şiddetle mücadeleyi içeren maddeler bulunmaktadır. Toplumsal cinsiyet derslerimizde konuya geniş yer verilmektedir.

ÖNEMLİ ROLÜ OLACAK

Sendikamız, Uluslararası Çalışma Örgütü İLO'nun Haziran 2019'da kabul ettiği 190 Sayılı "Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Sözleşmesi"ni desteklemekte, ülkemizde imzalanması ve hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalardan kaçınmamaktadır. 190 Sayılı sözleşme, çalışma yaşamında giderek artan ayrımcılık ve eşitsizlikle mücadelede önemli bir araç olacak, cinsiyete dayalı şiddete karşı farkındalık yaratılmasında önemli rol oynayacaktır.

YERİNE GETİRECEĞİZ

Tüm bu yasa ve sözleşmelerin kâğıt üzerinde kalmaması, kadın cinayetlerinin sona erdirilmesi, kadına yönelik şiddet ve tacizle daha etkin bir şekilde mücadele yürütülebilmesi için sendikalara, sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğü, tüm toplumsal kesimlerin güç birliği yapması gerektiği ortadadır. Petrol-İş, kadın erkek tüm üyeleriyle bu sorumlulukta üzerine düşen payı yerine getirmeye devam edecektir.

GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Petrol-İş Gebze Şubesi Kadın Komisyonu olarak kadına yönelik her türden şiddete, kadın cinayetlerine karşı, kadın-erkek eşitliğine yönelik bütün saldırılara karşı gerekli tüm çalışmalarda ve işbirliklerinde yer almaya devam edeceğiz. Hem toplumsal alanda hem çalışma yaşamında kadınları koruyan yasa ve sözleşmelerin imzalanması için Petrol-İş olarak hiçbir faaliyetten kaçınmayacağız. Tüm sendika, sivil toplum örgütü ve toplumsal kesimleri hep birlikte konuyla ilgili duyarlılık oluşturmaya çağırıyor, resmi kurum ve yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.