“İşsizlik giderek artacaktır”

“İşsizlik giderek artacaktır”

 CHP PM üyesi ve Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, dün açıklanan işsizlik rakamları ile ilgili basın açıklaması yaptı. Güneş, “Bugün...

 

CHP PM üyesi ve Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, dün açıklanan işsizlik rakamları ile ilgili basın açıklaması yaptı. Güneş, “Bugün açıklanan işsizlik verileri de benzer gelişmeleri göstermektedir.  İşsizlik giderek artmaktadır. Sonunda resmi rakamlar yüzde 10’a dayanmıştır. Bu durum ekonomide 2009 yılında başlayan kısmi toparlanmaya dek sürmektedir” dedi.

İşsizliğin önümüzdeki aylarda daha da yükselebileceğini ifade eden Güneş, “İşsizlik oranı krizinin daha yeni bittiği 2002 yılına göre bile, yani AKP’nin iktidara geldiği noktadan daha düşük bir düzeye gelmemiştir. 2003 yılında resmi işsizlik oranı yüzde 10,5 düzeyindeydi. Bugün de yüzde 10! Ancak bu veriler de çok sağlıklı değildir. AKP iktidara geldiğinde işsiz olan ancak iş aramayıp, bulduğu takdirde ise çalışmaya hazır olan nüfus yüzde 0,3 etmezken, bugün bu ‘umutsuzlar’ kitlesi toplam işgücünün yüzde 7’sini oluşturur hale gelmiştir. Kısacası, AKP iktidara geldiğinde yüzde 10,5 olan işsizlik umutsuzlarla birlikte yüzde 10,8 ediyordu. Oysa bugün umutsuz düzeyi yüzde 7,1’e gelmiş, dolayısıyla gerçek işsizlik de yüzde 17’yi aşar düzeye gelmiştir” diye belirtti.

İSTİKRARSIZ BÜYÜME

 

Ekonomide pozitif büyümeye rağmen işsiz düzeyinde bir azalma olmuyorsa, bu iki gerçeğe işaret eder diyen Güneş, “Birincisi, büyüme düzeyi yetersiz ya da yatırımları cezp edecek düzeyde değildir. Daha doğrusu büyüme yetersiz ve istikrarsızdır. İkincisi, niteliği itibarıyla büyüme performansının (sanayi üretimi gibi) kalıcı bir istihdam yaratma niteliği bulunmamaktadır. Her halde hükümetin aklını başına alıp yeni bir ekonomik politika tasarımına gitmesi zorunluluğu açıkça görülmektedir. Biz CHP olarak iktidara geldiğimizde işsizliği mutlaka azaltacağız. Bunu da ekonomik politikalarda temel değişiklikler yaparak sağlayacağız. İstihdam-sever alanlarda, katma-değeri yüksek sektörlerde yüksek ve istikrarlı yatırımlarla umutsuzluğu da, işsizliği de düşüreceğiz” şeklinde açıklamada bulundu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.