1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşçilerin katili Parababaları düzeni
İşçilerin katili Parababaları düzeni

İşçilerin katili Parababaları düzeni

HKP Kocaeli İl Örgütü, Çayırova’daki yangında hayatını kaybeden işçilerin katilinin Parababaları düzeni olduğunu öne sürdü.

A+A-

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Kocaeli İl Örgütü, Çayırova’da dört işçinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin, “Çayırova’da fabrika yangınında yaşamını yitiren işçilerin katili Parababaları düzenidir!” başlıklı bir açıklama yaptı. Açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi:

“Ülkelerinden, kilometrelerce uzaktan gelmiş olan dört işçi kardeşimizin yakınlarına başsağlığı, yaralı işçilere acil şifalar dileriz. İşçilerin katili, bu işçileri ucuz işgücü olarak gören, bu yüzden işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almayan-önemsemeyen, bu işçilere layık görmeyen Parababaları düzenidir. Özel olarak da bu tekstil fabrikasının sahibi olan Parababasıdır.

KAÇAK ÇALIŞIYORLARDI

Firmanın ruhsatının olmadığı, itfaiyenin firmada yangın güvenliği açısından denetim yapıp yapmadığı tartışılan konular arasında. Ayrıca mülteci-göçmen ailelerin burada çoluk çocuk barındığı, çocukların da aileleriyle birlikte kaçak olarak çalıştığı iddia ediliyor.

UCUZ İŞGÜCÜ 

ABD emperyalistlerinin Ortadoğu’yu savaşlarla yangın yerine çevirmesi, Afganistan’ı Ortaçağcıların ellerine teslim edip Afgan Halkını gerici, baskıcı Taliban yönetimine mahkûm etmesi, bu ülke halklarının ülkelerinden göç etmelerine sebep oldu, oluyor. Bu insanların büyük kısmı ne yazık ki işsizlik ve pahalığın had safhada olduğu ülkemize göç ettiler. Ülkemizdeki işsizlik cehennemine atılan Suriye ve Afgan uyruklu kaçak işçiler, Türkiye’de Parababaları tarafından ucuz işgücü olarak tercih edilmeye başlandı.

AÇLIK SINIRININ ALTINDA
 

Bu işçiler,  açlık ve yoksulluk sınırının altındaki asgari ücretten daha düşük ücretlere, karın tokluğuna ve her türlü iş güvenliği tedbirlerinden uzak çalıştırılıyor. Hatta birçoğu çalıştıkları fabrikada, depoda barınıyorlar. İşte yangında da ortaya çıktı ki, kaçak olarak çalıştırılan bu işçiler ülkelerinden uzakta bir başka ülkenin topraklarında karınlarını doyurabilmek uğruna can verdiler.

ÖNLEMLER ALINMADI

Bölgemiz sanayi bölgesi olduğu için her yıl farklı sektörlerde üretim yapan fabrikalarda yangınlar çıkıyor. Bu durum bize, Türkiye’nin en önemli sanayi bölgesinde yeterli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığını gösteriyor. Çünkü işçi sağlığı ve iş güvenliğinin en önemli basamaklarından biri acil durumlar dediğimiz deprem, yangın gibi olaylara karşı etkin tedbirler alınmasıdır. Çünkü özellikle yapılan işin yangın tehlikesi yarattığı fabrikalarda işçi sağlığı ve güvenliği için tedbir almak hayati önem taşır. Ayrıca bu tedbirler sadece işçiyi korumakla kalmaz, işveren aslında kendi işletmesini, kârının devamlılığını da korumuş olur.

DÜZENİN BEKÇİSİ AKP

Ama ne yazık ki, bizim gibi kapitalizmce geri bıraktırılmış ülkelerde işverenler, Parababaları işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleriyle kendi işletmelerini de koruyacaklarını düşünmeden, maliyetleri bahane edip bu tedbirleri almazlar. İşçinin hayatı onlar için iş güvenliği için yapacakları yatırımdan daha ucuzdur, daha ekonomiktir. Çünkü gerekli tedbirleri almayıp işçilerin hayatına mal olan iş kazaları, yangın vb. olaylar karşısında kendilerinden hesap sorulmayacağını bilirler. Göstermelik soruşturmalar, yine göstermelik küçük cezalarla kurtulacaklarını iyi bilirler. Çünkü içinde yaşadığımız düzen Parababaları düzenidir ve bugün iktidarda olan AKP’giller de bu düzenin bekçiliğini, koruyuculuğunu yapmaktadır.

Dün yaşamını kaybeden, ülkelerinden, kilometrelerce uzaktan gelmiş olan 4 işçi kardeşimizin yakınlarına başsağlığı, yaralı işçilere acil şifalar dileriz. İşçilerin katili, bu işçileri ucuz işgücü olarak gören, bu yüzden işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almayan-önemsemeyen, bu işçilere layık görmeyen Parababaları düzenidir. Özel olarak da bu tekstil fabrikasının sahibi olan Parababasıdır.

DEMOKRATİK HALK İKTİDARINDA MÜMKÜN

İşçi sınıfımızın sağlıklı, güvenli çalışma ortamına kavuşması, bir başka ülkenin işçilerinin ucuz işgücü kaynağı olarak kaçak çalıştırılmasının önüne geçilmesi ancak demokratik halk iktidarında mümkündür. Bu güzel günleri yakınlaştırmak, halkımızın gerçek işçi sınıfı partisi olan Halkın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlenmesiyle mümkün olacaktır.”

Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.