1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İRAP Çalıştayı’nın ikincisi yapıldı
İRAP Çalıştayı’nın ikincisi yapıldı

İRAP Çalıştayı’nın ikincisi yapıldı

Kocaeli’de afet risklerinin belirlenmesi ve afet risklerini azaltılarak can ve mal kayıplarının asgari düzeye indirilmesi için gerçekleştirilen İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP)’nın ikinci çalıştayı, Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi

A+A-

Kocaeli Üniversitesi Sosyal Tesisler Kardelen Salonu’nda düzenlenen çalıştayın açılışına Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, AFAD İl Müdürü Mehmet Emin Koçan, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren, AFAD yetkilileri, akademisyenler ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

“TETİKTE OLMALI VE TEDBİRİMİZİ ALMALIYIZ”
Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ve AFAD koordinasyonunda gerçekleştirilen İRAP 2. Çalıştayı’nın açılışında konuşan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, afet anında hazır olmanın son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, “Ülkemizin doğal afet risklerine açık olduğu hepimizin malumu olmakla beraber, jeopolitik konumumuzdan itibariyle insan kaynaklı risklere karşı da her zaman tetikte olmamız, tedbirimizi almamız gerekmektedir. Kocaeli Üniversitesi olarak bu konuda yapılması gereken bilimsel çalışmalara her zaman önem vererek gündemde tuttuğumuzu gurur duyarak ifade etmek isterim. Aziz milletimizin ihtiyaçları doğrultusunda, Sayın Valimizin koordinasyonunda gerçekleştirilen; bilim, kamu kaynakları, toplumsal gereklilikleri bir araya getireceğine inanıyorum” diyerek çalıştayın hayırlara vesile olmasını temenni etti.

“DEVLET OLARAK ÖNCELİĞİMİZ AFETLERE HAZIR OLMAK”
En kötü planın bile plansızlıktan daha iyi olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Yardımcısı Dursun Balaban ise, “Afet bilincini yerleştirmek, tedbirleri önceden almak böylece olası bir afete hazırlıklı olmak devletimizin en büyük önceliklerinden bir tanesidir. Buradan hareketle de 81 ilimizde İRAP hayata geçiriliyor. Bizler de bugün ikincisini gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile ilimizin gelecek 5 yılında olabilecek her türlü felakette; kim ne yapacak, hangi kurum neyi öncelikle ifa edecek bütün bunları bu toplantılar sonucunda kararlaştıracak ve bu planı oluşturacağız.” dedi. İl Afet Risk Azaltma Planı’nın bir paydaşı olmaktan üniversite olarak mutluluk duyduklarını söyleyen Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, “Kocaeli Üniversitesi ile birçok alanda ortak projeler geliştiriyoruz. Gerek bugünkü afet konusu olsun gerekse gündemdeki müsilaj konusu olsun birlikte çalışmalar yapıyoruz. Bilimsel ağırlığı yoğun olan iki üniversitenin, geçmişte olduğu gibi gelecekte de ilimize önemli katkılar sunacağına inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

ENGELLEMESİNE YÖNELİK HEDEFLER BELİRLENECEK

Çalıştayın açılışında ise son olarak AFAD İl Müdürü Mehmet Emin Koçan, ilk çalıştay sonrası yapılan çalışmalar ile ikinci çalıştayın hedefleri ve tartışılacak konular ile ilgili bilgiler verdi. Açılış konuşmaların ardından ise AFAD yetkilileri akademisyenler ile kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin yer aldığı toplantılara geçildi. İRAP II. Çalıştayı’nda “Deprem”, “Sel-Taşkın”, “Kütle Hareketleri” ve “Endüstriyel Kazalar” adlı dört başlıkta; doğal, teknolojik ve insan kaynaklı afetlerin engellemesine yönelik hedefler belirlenecek.

Bu haber toplam 454 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.