1. HABERLER

  2. EMEK

  3. İnsanca yaşam için kamuyu meydanlara çağırdılar
İnsanca yaşam için kamuyu meydanlara çağırdılar

İnsanca yaşam için kamuyu meydanlara çağırdılar

Eğitim-İş Sendikası kamu emekçilerine maaş zammını protesto için vergi dairesi önünü tercih etti. “Asgari ücret vergi dışı kalmalı” talebi tam yerinde dillendirilirken kamu emekçileri meydanlara davet edildi

A+A-

Hükümetin 2021 yılında kamu emekçileri için reva gördüğü zam oranına Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu çatısındaki Eğitim-İş yerel örgütlenmeleri ile de tepki koydu.

egitim---is-11.jpg

Bülent Metin başkanlığındaki Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube  protesto için Gebze’de Uluçınar ve İlyasbey Vergi Daireleri ile Gebze Mal Müdürlüğü binasının önünü tercih etti. “Asgari ücret vergi dışı kalmalı” talebi tam yerinde dillendirilirken kamu emekçileri meydanlara davet edildi.

KAYIPL.ARI GİDERECEK KOŞULLAR

 

egitim---is-2.jpg

Şube Başkanı Bülent Metin tarafından yapılan açıklamada talepler “Milyonlarca kamu emekçisi, emeklisi ve ailelerini sevindirecek ve her dönem yaşadığımız kayıpların giderilmesini sağlayacak koşullar şunlardır” denildikten sonra şöyle sıralandı:

AKP iktidarı ve TÜİK, enflasyonu gizleyen anlayışını ve sahte verilerle açıklanan oranları terk etmelidir.

Kamu çalışanlarımızın kayıpları telafi edilmeli,  toplu sözleşme masası yeniden kurulmalı ve memurlarımıza ek zam verilmelidir.

Kamu emekçilerinin sadece satın alma gücünün korunabilmesi için maaşlarına en az yüzde 30 oranında zam yapılmalıdır.

Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammının yüzde 7,37 olarak ilan edildiği anlayış terk edilmeli memurun aldığı yüzde 3 oranlı sefalet aldatmacasında vazgeçilmelidir.

Emekçilerin;  temel ekonomik sorunları arasında yer alan işsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı, yoksulluk, yüksek borçluluk gibi sorunlara kalıcı çözümler için kamucu politikalara dönülmelidir.

Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

Vergi dilimleri 15’ten yüzde 10 düşürülmelidir ve sabit tutulmalıdır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; sözde toplu sözleşme zammı ile enflasyon karşısında korkunç bir ezilme yaşayan tüm kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek ücret talebine sahip çıkmak için meydanlara çağırıyoruz.”

DESTEK VERDİLER

 

egitim---is-3.jpg

Eğitim-İş Kocaeli 2 No’lu Şube’nin basın açıklamasına CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan ve Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, Gebze EYT Derneği Başkanı Nuh Erdoğan Erdoğan, ADD Gebze Şube Başkanı Nilgün Aydın, Gebze Kent Politikaları Derneği eski Başkanı ve yönetim kurulu üyesi Ali Fuat Bilir de katılarak destek verdi.

 

egitim---is-8.jpg

Eğitim-İş Kocaeli 2 No’lu Şube Başkanı Bülent Metin basın açıklaması öncesi aynı gün Ankara’da gerçekleşen protestolara polis müdahalesini kınadı. Ankara Valiliği tarafından Ulus’ta Atatürk Heykeli önündeki basın açıklamasına engel olunmuş; Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ile Genel Sekreter Ebru Sungar; Birleşik Kamu-İş Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük ve Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi gözaltına alınmıştı. Başkan Bülent Metin basın açıklamasında ayrıca şu görüşlere yer verdi:

TÜİK: VERİLERİ AYARLAMA KURUMU

 

egitim---is-6.jpg

TÜİK, 2020 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre enflasyonun yüzde 14,60 olduğunu iddia etti. İddia diyoruz çünkü, TÜİK halka gerçekleri açıklamakla yükümlü bir kurum olması gerekirken, verileri ayarlama kurumuna dönüşmüş durumdadır. Markette, manavda, pazarda, 5 TL olan ürünün fiyatı TÜİK verilerinde 1 TL olarak gösterilmiştir.

GERÇEK ENFLASYON HERKESİN MALUMU

 

egitim---is-12.jpg

Markette, pazarda gıda ürünlerinde fiyat artışı son bir yılda yüzde 30’ları buldu. Son bir yılda doğalgaza yüzde 34, elektriğe yüzde 33 oranında zam geldi. Açıklanan enflasyon oranı ile yıl boyunca yaşanan zamlar ve harcama oranlarındaki düşüş karşılaştırıldığında, gerçek enflasyonun yüzde 14,6’lık orandan daha fazla olduğu hemen herkesin malumu.

KRİZ YOKMUŞ GİBİ HİSSETTİRENLER…

 

egitim---is-4-002.jpg

Açıklanmış olan oran çalışanların, emeklilerin, asgari ücretlilerin gerçek enflasyonunu yansıtmamakta,  bu oran sadece iktidarın istediği oranı yansıtmaktadır. TÜİK verilerini manipüle edenler, ülkede ısrarlı bir şekilde ekonomik kriz yokmuş gibi hissettirenler dahi gerçek enflasyon oranlarının bu olmadığına kendileri de oldukça iyi biliyor.

AÇLIK SINIRININ ALTINDA BİR ARTIŞ

Açlık sınırı son bir yılda yüzde 19 artarken, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam geldi. Bu yılda TÜİK’in çarpıtmaları sayesinde memur ve emekliler, açlık sınırının altında bir zam artışına mahkûm edildi. TÜİK, memurun ve emeklinin maaş zammına adeta el koydu.

Faiz lobisi ile mücadele ettiğini iddia edenler ülkeyi en yüksek faiz oranlarında Avrupa birincisi Dünya 10’ncusu yaptılar.

Yoksulluk sınırı altındaki maaşlarla geçinemeyen vatandaşlar, ay sonunu getirebilmek için bankalara borçlandılar. Vatandaşlarımızın bankalara olan borcu 834 milyar TL’yi aşmış durumda.

İktidar böylesi bir ortamda emekçilere sefaleti ve açlığı layık görmüş, krizin faturasını bir kez daha emekçilerin sırtına yüklemiştir.

İktidar, devlet kurumlarının her birinde 4 maaş alan bürokratlara para bulurken, yurt dışındaki faiz lobilerine milyarlarca dolar faiz ödemeye devam ederken, bir avuç müteahhitte para bulurken,

Memurun ve emeklinin yüzde 7,36 zamma muhtaç edilmesini emekçiler olarak kabul etmiyoruz.

BU DAYATMAYI KABUL ETMİYORUZ

AKP iktidarının; ekonomik kriz ve pandemi salgınının ağır şartlarında asgari yaşam mücadelesi veren kamu emekçilerine, emeklilere ve işçilere acı reçete dayatmasını kabul etmiyoruz. 

Enflasyonun yüzde 14,6 olduğu, asgari ücrete yüzde 21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda kamu emekçilerinin maaşları yüzde 3+4,37 oranı ile sefalet koşullarına mahkûm edilmesi en hafif tabirle vicdansızlık ve adaletsizliktir.

KİMSENİN HAKKI YOK

Açlık sınırının 3 bin 146 lira yoksulluk sınırının 11 bin 186 TL’yi aştığı bugünün koşullarında hiç kimsenin kamu emekçilerinin maaş artışlarında TÜİK vasıtası ile açıklanan sahte enflasyon rakamlarını reva görmeye hakkı yoktur.

MEMUR-SEN İLE SATIŞ

SÖZLEŞMESİ İMZALADILAR

2019 Ağustos’unda Hükümet ile Memur-Sen, kapalı kapılar ardında danışıklı satış sözleşmesi imzaladı. Kamu emekçilerini sefalet ücretine mahkum etikleri yüzdelik dilimleri de Hakem Kurulu’na ilan ettirmişlerdi. O gün katakulli yaparak kamu emekçilerini masada satan, sözleşmeyi tarihi bir başarı olarak sunan turkuvaz konfederasyon bugün tarihi bir rezalete imza attığını hem yaptığı itirazla hem de sebep olduğu sefalet zamlarıyla göstermektedir.

O ZAM DA ALTI AY

GERİDEN GELİYOR

Pandemi ile artan hayat pahalılığını görmezden gelenler geçtiğimiz “toplu sözleşmede” Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile 2021 yılı için yüzde 3+3 oranında maaş artışına mahkûm etmişlerdir.  Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Memur maaşları erimekte alım gücü düşmektedir.  Memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam gıda altı ay geriden gelmektedir.

GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 29.9’DUR

TÜİK, sepet oyunlarıyla enflasyonu eksik hesaplayarak, kötü ekonomi yönetiminin yol açtığı yüksek enflasyonu gizleyerek bütün faturayı emekçilere ödetmektedir. Halkın; çarşıda, pazarda karşı karşıya kaldığı gerçek enflasyon, halkın enflasyonu verilerine göre yüzde 29,9’dur. (Haber Merkezi)

Bu haber toplam 718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.