1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İMKON çalıştay sonucunu açıkladı
İMKON çalıştay sonucunu açıkladı

İMKON çalıştay sonucunu açıkladı

Türkiye inşaat sektörü Antalya’da düzenlenen çalıştayın sonuç bildirgesini açıklayan İMKON yönetim Kurulu Üyesi Keleş, “Büyük ve güçlü Türkiye yolunda elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi

A+A-

Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından 17- 19 Aralık tarihlerinde yapılan ‘Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için çalışıyoruz…’ temalı ‘Türkiye inşaat sektörü çalıştayı’ sonuç bildirgesi açıklandı. Çalıştay raporunu açıklayan Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Keleş şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle çalıştay programımızı takip eden sektör aktörlerine ve paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yaklaşık 2 yıldır süren ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ve türevlerinin etkisinin hala devam ettiği ve özellikle istihdam, üretim, tedarik ve lojistik alanlarında yaşanan değişim ve krizler ülkemizle birlikte birçok ülkede toplumların alışık olmadığı sosyolojik ve ekonomik krizlerin yaşanmasına, mal ve hizmet fiyatlarında fahiş artışa sebep olmuştur. Küresel salgının ortaya çıkardığı şartlar ülkemiz toplumunu, sektörleri ve ülke ekonomimizi temelden ve derinden etkilemiştir.

 

“İDARİ, MALİ VE GENEL SORUNLAR”

Son yıllarda pandeminin etkisi ile birçok sektörde işlerin durması, dövizde yaşanan kur artışları ve evamında ekonomide yaşanan gelişmeler, iç pazarda fahiş fiyat artışlarına sebep olmuş, fahiş fiyat artışları da inşaat sektörünü derinden etkileyerek müteahhitlik sektörünü durma noktasına getirmiş ve 250’ye yakın alt tedarikçi sektör bu gelişmelerden ciddi zarar görmüştür. ‘Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşaası için çalışıyoruz…’ temalı çalıştayımız da öncelikle son aylarda ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve ekonomik krizin ortaya çıkardığı fahiş fiyat artışları, müteahhitlerimizin idari, mali, genel sorunlar, yapı müteahhitleri sınıflandırmasından kaynaklı sorunlar, müteahhitler odasının kurulması konuları görüşüldü.

 

“KONUT ALMAK İMKÂNSIZ HALE GELDİ”

Öte yandan kamu müteahhitlerimize fiyat farkı ve fesih kararnamesi çıkartılması, depreme karşı kentsel dönüşüm projeleri, vatandaşımızın konuta erişimi, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri sektörüne yönelik inavasyonun desteklenmesi, iklim değişikliği ve çevre sorunları, inşaat sektörü ile çalışan üretici ve tedarikçi sektörlerin enflasyon ve kur artışı ile izah edilemeyen stokçuluk ve fırsatçılığa dayalı fahiş fiyat artışları konuşuldu. Çalıştayda ayrıca sektörümüzde istihdam edilen 100 binlerce çalışan, konut ve işyeri kiraları, vatandaşların uygun fiyatlı konuta erişiminin imkânsız hale gelmesini tartıştık. Yaşanan bu gelişmeler ülkemiz ekonomisini derinden etkilerken hükümetin açıkladığı ve sürdürülmesi düşünülen yeni ekonomi modelin ‘yatırım, istihdam, üretim ve ihracatın’ iç piyasadaki fiyat artışlarını tetiklediği ve tedarik imkânını zorlaştırdığı hususları genişlemesine istişare edildi.

 

 “PAYDAŞ OLMALIYIZ”

Yeşil sertifikalı binaların yaygınlaşması, çevresel ve iklimsel projelerde Türkiye inşaat sektörü, paydaş olarak görülmeli ve çalışmalara dâhil edilmelidir. Bu vesile ile Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan düşük faiz, yatırım, üretim, istihdam ve ihraca yönelik ekonomi modeli ve yol haritası ile birlikte döviz kurlarının hızla düşmesi ve Türkiye ekonomisinin normale dönmesini son derece olumlu karşılıyor ve destekliyoruz. Yeni ekonomi modeli ile ekonomide istikrar ve büyüme hedeflerine hızla ulaşılacağı düşüncelerimizle Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonumuz ile daha büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu hükümet ve kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

 

Haber: Barış AYAR

Bu haber toplam 607 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.