1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. İmarda trilyonluk revize
İmarda trilyonluk revize

İmarda trilyonluk revize

KBB Meclisi'nde Gebze’nin Tatlıkuyu ve Barış Mahalleleri’ndeki bir imar alanındaki revize oy çokluğu ile kabul edildi. Zinnur Büyükgöz m2’si 1000 Dolar olan alanda belediyenin 65 dönümde Doğrudan Ortaklık Payı’ndan fedakârlık yaptığını söyledi

A+A-

meclis-60.jpg

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin toplantılarında Gebze’ye dair kimi imar uygulamaları ve revizeleri uzun süreli tartışılan gündem maddeleri olmayı sürdürüyor. Meclis, aralık ayı olağan toplantısında Gebze Askeri Kışla’daki projeyi yaklaşık 85 dakika tartışmıştı. Aslında daha da süreceğe benzeyen tartışmaya Büyükakın müdahil olmuş ve oylamasına gidilmişti.

40-45 DAKIKA TARTIŞTILAR

Ocak ayı olağan toplantısında da Gebze’nin Tatlıkuyu ve Barış Mahalleleri’ndeki bir imar alanındaki revize oy çokluğu ile kabul edildi. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, m2’si 1000 Dolar olan alanda belediyenin 65 dönümde Doğrudan Ortaklık Payı’ndan fedakarlık yaptığını söyledi. Bu da günümüz kuru üzerinden yaklaşık 500 bin lira (eski parayla 500 milyar, yarım trilyon) ediyor. Konu, 30’ncu gündem maddesi kapsamında 40-45 dakika boyunca tartışıldı.

CHP’NİN ŞERH GEREKÇELERİ

meclis-53.jpg

İlgili gündem maddesine dair ilk sözü CHP’nin İmar Komisyonu’ndaki üyesi Orhan Tanış aldı. Düzenleme Ortaklık Payı – DOP kesintisine dair 18 no’lu imar komisyonu maddesi gereği bazı noktalarda düzenlemeye gidildiğini aktaran Tanış düzenlemeye muhalif olma gerekçelerini şöyle sıraladı:

ÖZEL MÜLKİYETE KONU OLUR

“Gebze Center’in bulunduğu kavşak noktasında bir park alanımız var. O park alanımız değerli bir kamusal alan. Buranın özel mülkiyete konu olacak şekilde özel rekreasyon alanı yapılmasını uygun bulmadık.  Yine Gebze Center’ın batı köşesinde bir park alanımız var. O park alanımız da karşı tarafa taşınıyor, ikiye bölünüyor. Parkın bütünlüğü bozulduğu için uygun bulmadık.

TIR PARKI VE KAVŞAK KALKIYOR

 

meclis-59.jpg

Koşuyolu Caddesi kuzeyinde 6402 ada 10 no’lu parselin ve 6390 ada 2 no’lu parselin arasında yaklaşık 7 dönüme yakın bir TIR parkı kaldırılıyor. Burası özel rekreasyon alanı, park alanı, belediye hizmet alanı yapılıyor. Ayrıca 20 metrelik yolu 24 metre olarak planlanan Koşuyolu Caddesi’ne bağlayan bir kavşak var. Bu kavşakta kaldırılıyor.

BÜTÜN TRAFİK YÜKÜ

TEK BİR YOLA YÜKLENİYOR

Mevcutta Koşuyolu Caddesi’ne hem 15, hem 20 metrelik alan sağlanabilecekken burada bütün yük 15 metrelik yolun üzerine geliyor. Bir de sanayi alanlarında önemli bir ihtiyaç olan bir TIR parkı da burada kaybedilmiş oluyor.

SANAYİ ALANI PARK

PARK ALANI SANAYİ…

Hazine mülkiyeti olan 6394 ada 11 no’lu parsel sanayi alanından park alanına çevriliyor. Burada Hazine görüşü yok. Bunun karşılığında da hemen güneyinde park alanı parseli sanayi alanına çevriliyor. Bunu yaparken de orada çok fazla işlevsel olmayan üç dört park alanı bırakılıyor. Bunu da uygun bulmadık. Bu gerekçelerden ötürü muhalefet şerhi koyduk.”

ORADA KAVŞAK MI VAR?

NASIL BİR KAVŞAK O YA!

 

meclis-58.jpg

Tanış’ın konuşmasının ardından söz alan Başkan Büyükakın, Tanış’ın “Koşuyolu Caddesi’ne bağlayan bir kavşak var. Bu kavşakta kaldırılıyor” demesi üzerine, “Kavşak nereden kalktı? Orada kavşak mı var? O kavşak mı? Nasıl bir kavşak o ya?” dedi ve tartışmayı fitildi. AKP Grubu’ndan da uğultular yükselirken Büyükakın bir taraftan alana dair tüm görsellerin ekrana yansıtılmasını isteyip Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’e yöneldi. Büyükgöz, “Kalkan bir kavşak yok. Gerekçelerini izah edeyim” derken tartışma alevlendi.

 • T.B: Plan sanki Allah’ın ayeti ya! Öyle bir yerde kavşak var mı, yerinde var mı öyle bir kavşak. Takılalım plana o zaman. Anlayamıyorum bu görüşü.

 

 • O.T:  Ben de anlamıyorum. Yerinde değil, planda olan diyorum.

 

 • T.B: ‘Gereksiz bir kavşak kalktı’ de o zaman.

 

 • O.T: Dilde anlaşamıyoruz…

 

 • T.B: Anlaşamayız. Manipüle ediyorsunuz çünkü. Aynı şeyi Gebze’deki kışlada da yaptınız. ‘Millet Bahçesi’nin içine galericileri koydular’ diye söylediniz. Yeter artık, yeter. Vatandaş size kalsa dokuz doğursun, tapu problemi çözülmesin. Siz de gidin şov yapın. Yeter Allah aşkına.

meclis-52.jpg

 

 • O.T: Planda olan bir kavşak planda vardır. O bölge sanayi bölgesi, yetersiz diyorum plan.

 

 • T.B: Ne kadar problemin çözüldüğünü niye söylemiyorsun. Burada neyi çözdüğümüzü Gebze Belediye Başkanı anlatsın. Biz biraz fazla tevazu gösteriyoruz herhalde.  Sadece itiraz ettiğiniz konular konuşuluyor. Vatandaşta şey zannediyor. Bizim burada kafamıza göre işlem yaptığımızı zannediyor.

M2’Sİ 1000 DOLARLIK ALANDA

65 DÖNÜMDE FEDAKÂRLIK YAPTIK

 

meclis-62.jpg

Tartışmaların ardından söz alan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ilgili alanda birkaç mahkeme kararıyla iptal olmuş şuyulandırma ve plan sürecinden sonra yeni bir çalışma başlattıklarını belirtip şunları kaydetti:   “Bu çalışmanın sonucunda bu kadar alanın içinde dört beş dokunuşla beraber sırf bu sorunu çözmek adına Gebze Belediyesi’nin hakları olan, DOP hesabından kaynaklı 65 dönüm civarında bir fedakârlık yapıyoruz. Metrekaresi nereden baksanız 800 dolar, 1000 dolardır. Böyle bir maliyeti içerir.

VAKIF ARAZİSİ YEŞİL

ALAN OLARAK KULLANIMDA

Kavşaktaki rekreasyon alanı konu edildi. Hukuki bir kimlikle, orası vakıf arazisi. Vakıf arazilerini de dönüştüremediğimiz için kimlik korumak amacıyla orasının tapulandırılması devam ettirildi. Keyfi olarak yapılmadı. Vakıf kimliği devam ediyor ancak fiili durumda yeşil alan olarak kullanılıyor.

Bahsedilen kavşak alanı da (Anıtlar Kurulu’ndan) tescilli Roma Yolu üzerinde. Orhan Bey kavşağı neden plandan kaldırdığımızı sorsaydı ve keşke öyle karar verselerdi daha doğru olurdu.

MARTEK’İN GİRİŞİ KORUNUYOR

Planlama yapılan alan serbest bölge yani MARTEK Bölgesi. MARTEK daha sonraki gümrükleme ve diğer çalışmalarından dolayı  ana nizamiye bölgesinden giriş ve çıkışını alıyor. Ana nizamiyedeki giriş çıkışla kavşak aynen korunuyor. Müdahale yok. Güvenlik bölgesi. Tescilli Roma Yolu’nu koruduk. Ekstra, 24 metre yol ve MARTEK’in güvenlik sınırları da korunarak yeni plan sınırı oluşturuldu.

YEŞİL ALANA MÜDAHALE

MAHKEME KARARI GEREĞİ

Yani kullanım, tescil ve nihayetinde de şuyulandırma çizgileri hukuki çerçevede örtüştürülmüş oldu. Onun dışındaki tüm saydığınız iki müdahale bölgesi tamamen mahkeme kararı uygulamasıdır. Yani yeşil alanın ikiye bölünmesi mahkemenin kararı gereği yapılan işlemdir. Mahkeme kararı dışında keyfi olarak müdahale edilen hiçbir nokta söz konusu değil.”

KİM GERGİN?

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün bu açıklamasının ardından KBB Başkanı Tahir Büyükakın ile CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir arasında kısa süreli, Büyükakın’ın gergin olup olmadığına dair bir sözlü tartışma yaşandı. İki tarafta birbirinin gergin olduğunu iddia etti. Büyükakın tartışma sonrası yine projeye döndü. CHP Grubu ve muhalefetten gelen eleştiri veya şerhlerin kendisini hiç rahatsız etmediğini kaydeden Büyükakın şöyle devam etti:

VATANDAŞIN DERDİNİ ÇÖZMÜŞ…

“Göz göre göre, orada kavşağın durduğu yeri göre göre ‘Kaldırılmıştır’ dendiğinde; 60 dönüm yerde metrekaresi 1000 dolardan 60 bin dolarlık bir bedeli Gebze Belediyemiz üstlenmiş. Orada 18 problemini çözmüş, vatandaşın derdini çözmüş.

SUSALIM MI?

Sadece planda olan, gerçekten hiçbir şeye hizmet etmeyen bir kavşağın başka bir yerde olduğunu göre göre, ‘Planda kavşak kaldırılmıştır’ diye anlatmak ve bunun basına böyle çıkmasını sağlamak karşısında susalım mı peki? Biz susalım, tamam. Hani ben meclis başkanıyım diye, sözünüzü kesmeyim diyorum ama ısrarla gözümüze baka baka ‘Kavşağı kaldırdınız’ diyorsunuz ya. El insaf ya. Tabi konuşun ama biz konuşunca da rahatsız olmayan yani.”

PLANDA OLAN ARAZİDE

YOK DİYE YOK SAYIYORSUNUZ

Büyükakın’ın bu sözlerinin ardından CHP’li Orhan Tanış söz alıp şunları kaydetti: “Siz bizim yaptığımız itirazlara elbette cevap vereceksiniz, orada hiçbir sıkıntı yok. Ancak biz konuştuğumuz dilde anlaşamıyoruz. Yani siz mevcut Büyükşehir Belediyesi’nin planlarında olan yolu ya da kavşağı arazide olmadığı için yok kabul ediyorsunuz.

BİZ DE PLANDAN KALKARSA

ULAŞIMI AKSATIR DİYORUZ

Biz de onun planlarda olduğunu ve kaldırılması halinde de ulaşımın aksayacağını savunuyoruz. Bunda ne sakınca var. Siz de, ‘Burada bir şey aksamıyor’ dersiniz. Yani, olmayan bir şeyi söylüyormuşuz gibi burada ifade ediyorsunuz.”

SÖYLEDİKLERİMİ ÇARPITMA

Tanış’ın ardından yine söz alan Büyükakın, Tanış’ın bir önceki sözlerini çarpıttığını öne sürdü.  “Bunda ne sakınca var” diye sorulması üzerine de, “Şöyle bir sakınca var” deyip devam etti: “Orada kavşağın olmadığını, buna ihtiyaç olmadığını da sen görüyorsun aslında. Ama bir şey söylemek için, kavşağın kaldırıldığını söylüyorsun.

BUNLARI GÖRE GÖRE…

Aslında orada bir kavşak yok. Ulaşım şeması açısından hatalı bir şey yok. Zinnur Bey de anlattı. Oradaki bahsettiğin yoldan giriş yapması zaten doğru değil. Üst taraftan değil alt taraftan giriş yapılması doğru. Dolaşım daha güzel hale geliyor. Bunları göre göre, ‘Kavşağı kaldırdınız’ demenin alemi var mı? Onu söylüyorum sadece.”

 • Tanış: Nasıl ifade edeceğim ben? Planda olan bir kavşak kalkıyor.

 

 • Büyükgöz:  Orhan Bey. Tescilli Roma Yolu var diyorum. Diyorum ki keşke sebebini sorarak bir karara varmış olsaydınız.

 

 • Tanış: Edinebileceğimiz kadar bilgi ediniyoruz. Sizdeki veriler belki komisyona gelmiyordur. O kadarını bilemeyiz biz.

 

 • Büyükakın: Burada yanlış bir şey yapmadık. Bu kavşak kalktı diye birisi avantaj elde etmedi. Problem çözülsün diye bu düzenleme yapıldı. Roma Yolu ile ilgili düzenleme yerine gelmiş oldu. Roma Yolu üzerinden o kavşak kalktı. O kavşağın da nasıl bir kavşak olduğu ortada zaten.

 

 • Tanış: Bu revizyonda kaç noktadan plana müdahale edildi.

 

 • Büyükgöz: Toplam 8-9 noktadan plana müdahale edildi. Zaten dört beş tanesini biraz önce saydım. Tamamen DOP dengelemesi ve mahkeme kararının bizzat uygulanması ile alakalı.

 

 • Tanış: İçinde uygun bulduklarımızda varmış demek ki.

 

 • Büyükgöz: Uygun bulduklarınız değil de fark etmedikleriniz vardır. (Gülüşmeler…)

 

 • Tanış: Hayret bir şey ya.

 

 • Büyükgöz: Neyi yanlış buldunuz da itiraz ediyorsunuz.

 

 • Tanış: Bize göre yanlış olabilir. 10 madde gelmiş, 7’sine evet, üçüne ret vermişiz. Size göre doğru, bize göre yanlış.

 

BASINI DA SİYASETLERİNE ALET ETTİLER

 

meclis-68.jpg

 

Tartışmaya CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir girerken gerek Büyükakın gerek Taşdemir toplantıda söz ve yanıt hakkı olmamasına karşın basını da siyasetlerine alet ederek devam etti:

 

 • Taşdemir:  Gerginsiniz…

 

 • Büyükakın: Değilim…

 

 • Taşdemir: Hiç germemeye çalışıyoruz yapıcı muhalefet yapmaya çalışıyoruz. 100 tane basın yayın kuruluşu var. İki üçü de bırakın sizi eleştirsin.

 

 • Büyükakın: ‘Tahir Büyükakın, Engin Taşdemir’in eleştirilerine tahammül edemedi’ diye manşet çıksın istiyorsan…

 

 • Taşdemir: Yok, estafurullah.

 

 • Büyükakın: … manşeti öyle atsınlar.

 

 • Taşdemir:  Önce çıkan açıklamalardan rahatsız olmuşsunuz belli ama 100 yayından bir iki tanesi de bırakın eleştirsin…

 

 • Taşdemir: Orhan Bey imar plan notlarıyla alakalı beş yıldır hep teknik anlamda konuşuyor. Orhan Bey ve keza Mustafa Soydabaş Bey’in dilini bizim, sizin çok anlamamız mümkün değil çünkü teknik anlamda, bakış açılarıyla anlatıyorlar. Ama siz ısrarla konuyu farklı noktaya getiriyorsunuz.

 

 • Büyükakın: Siz de aslında yanlış yapmadığımızın farkındasınız.

 

 

 • Taşdemir: Doğrulara evet diyoruz.

SOYDABAŞ SUSTU AYDINLI SÖZ ALDI

meclis-56.jpg

Öte yandan İzmit Belediyesi’ndeki “alkollü işyeri ruhsat güncellemesi” vakasından ötürü gerek İzmit Belediyesi AKP Grubu Başkanvekilliği gerekse KBB İmar Komisyonu Başkanlığı’ndan istifa ettiğini açıklayan Mustafa Soydabaş (sol başta)tartışmalar esnasında isminin bir şekilde geçmesine rağmen söz almadı. Komisyonun yeni başkanı olacağı konuşulan, KBB İmar Komisyonu’nun üyesi, aynı zamanda

 

meclis-55.jpg

Kartepe Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı olan Enes Aydınlı söz alıp şunları kaydetti:

AYDINLI: BAŞINDAN SONUNA

ÇOK HAYIRLI BİR İŞ

“Bu konuyu komisyonda da çok uzun şekilde tartıştık. Yani bu iş, başından sonuna bakacak olursak özetle çok hayırlı bir iş. Neden diye sorarsanız, 18 uygulaması üç defa mahkeme kararıyla iptal edilmiş. İptal edilme sebepleri de çok saçma. ‘Geçmiş cetvelleri gösterilmedi’ gibisinden gerekçelerle iptal edilmiş.

TEKRAR MAHKEME KONUSU EDİLMEDEN

Lakin şu anda burada yapılan en son 18 uygulaması yapılacak. Geçmişindeki, ilk uygulama öncesindeki kadastro mülkiyetlerine inilerek oradan yol alınıyor. Ufak tefek, uygulamaya esas, uygulamadaki sorunları çözecek, tekrar mahkemeye konu olmadan bu işin bitirilmesi için yapılan bir uygulama.

NE SATABİLDİLER NE

KAMULAŞTIRABİLDİLER

 

meclis-63.jpg

Eski uygulamalarda DOP olayı olduğu için kamu alanlarında vatandaşların mülkiyetleri arttırılmıştı. Yani bu mülkiyet sorunları ve vatandaşların hak kayıplarından dolayı da önceden yerlerini ne satabiliyorlar, ne de kamulaştırabiliyorlardı. Yeni uygulama bunu ortadan kaldırıyor. Yani burada bu yapılan işleme bakılması gereken perspektif, bakılması gereken açı bence kesinlikle olumlu olmalı.

KAVŞAĞA TAKILMAMALI

BİR CENAZE ORTADAN KALKIYOR

Teknik olarak belki çok mükemmel olmasa da genel çerçevede baktığımızda bu işe kesinlikle pozitif bakılmalı çünkü o bölgenin oradaki mülkiyet sahiplerinin yaklaşık 20 yıldır süren sorunu tamamen ortadan kaldırılmış oluyor. Bunu söylemek yerine burada planda olan bir kavşak, olmasının da doğru olup olmadığı tartışılacak bir konuyken oraya takılmamız bence çok doğru değil. Bir cenaze ortadan kalkıyor.”

HALBUKİ GENİŞLEME ALANI VARDI!

Enes Aydınlı’nın söz konusu açıklamalarının ardından Büyükakın ilgili gündem maddesini oylamaya sundu. Anılan bölgedeki imar değişikleri oy çokluğu ile kabul edildi. İmara dair Gebze ile ilişkili 29 no’lu gündem maddesinde Köşklüçeşme’de yenilenen bir okul binasındaki kat artışı üzerine oldu. CHP’li Orhan Tanış aynı alanın çevresinde kamulaştırma ile genişlemeye müsait bir durum olduğunu belirtti. Üzerinde fazla tartışılmadan oylamaya gidilen imar revizyonu da oy çokluğu ile kabul edildi.

KORONA OLAN BIYIK İLE

7 MECLİS ÜYESİ KATILMADI

 

meclis-57.jpg

Meclis toplantısına bir süre önceki testinde Covid-19 pozitif sonucu alınan ve tedavisi evinde süren Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ile yine AKP’den Emine Özdemir (Kartepe), Adem Çarıkçı (Dilovası), Ahmet Hakan Hocaoğlu (Darıca), Serpil Yılmaz (Karamürsel); CHP’den Gökhan Yamen (Gebze) ve Saadet’ten Zeki Karataş (Dilovası) toplantıda yer almazken mazeretli sayıldılar.

Ocak ayı olağan toplantısı ikinci bileşiminin 19 Ocak Salı günü 14.00’te gerçekleşmesinin karara bağlanmasıyla toplantı sona erdi. (Haber Merkezi)

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.