‘İmar barışı freni olmayan kamyon gibi’

‘İmar barışı freni olmayan kamyon gibi’

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kadı, “İmar barışı olarak bilinen geçici madde ile freni olmayan bir araçla trafiğe çıkmanın neticesi neyse bu durum da böyledir.” dedi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kadı dün bir basın toplantısı düzenledi. Oda binasında düzenlenen toplantıda Ahmet Kadı’nın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Nuran Gökdemir, Doğan Tasar ve Çağdaş Kara da hazır bulundu. Ahmet Kadı yaptığı açıklamada, “3194 İmar Kanuna geçici bir madde daha eklendi. Buna imar barışı deniliyor. 17 Ağustos’tan sonra 2 kere deprem yönetmeliği değiştirildi. Gebze bölgesinde yaklaşık resmi 33 bin 40 ile 50 bin arasında imar barışı gereksimi olan bina var. 10 ile 15 bin tane riskli binamız var.

KAN DAVASI OLARAK GERİ DÖNER

Geçici bu kanun maddesinde hiç söz edilmeyen konu deprem. Teknik insanlar olarak önlem aldık. Gelecek ile ilgili olarak ise yorum yapamıyorum. Bu maddeyi neresinde tutsak elimizde kalır. Freni olmayan bir araçla trafiğe çıkmanın neticesi neyse bu durum da böyle. Bir sonraki depremde aynı felaket senaryolarını yazmamak için bir kez daha uyarıyoruz. Eski yapıların hemen gözden geçirilip yenilenmesi gerekiyor. İmar barışı adı altında çıkılan bu yolda imar barışı imar kan davası olarak geri döner. Tüm meslek odaları olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bu kanun uygulanmaya başlanmadan bu sorun aşılması gerekiyor. Karanlık bir sona doğru sürükleniyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Haber: Hanifi Surun

ahmet-kadi.jpgmuhendisler.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.