İlk olarak Gebze’de denendi

İlk olarak Gebze’de denendi

   Gelişmiş bazı ülkelerde orman yangınlarının yanı sıra, sanayi ve ev yangınlarında da kullanılan, 'Ateşi dondurarak söndüren sistem'...

 

 

 

Gelişmiş bazı ülkelerde orman yangınlarının yanı sıra, sanayi ve ev yangınlarında da kullanılan, 'Ateşi dondurarak söndüren sistem' olarak nitelendirilen 'FireIce' yangın söndürme sisteminin tanıtımı yapıldı. İthalatçı firma görevlilerinin gözetiminde uzman itfaiyecilerin gerçekleştirdiği tanıtımda, Firelce adlı madde sürülen nesneler yanmadığı gibi, hangi özellikte olursa olsun, yanan nesnenin üzerine sıkıldığında da anında söndürüyor.

Bu sistemi Türkiye'ye getiren ithalatçı firma yetkilileri, uzman itfaiyeci Mustafa Tipi gözetiminde Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikatta, son derece yanıcı kuru ahşap, kuru ağaç, poliüretan ve plastik maddeler yüksek ısıda kolayca tutuşurken, Firelce adlı madde sürülenler ise ayrı yüksek ve tutuşturucu ışı verildiği halde yanmadı. Tatbikat sırasında aynı görevliler ellerine aynı maddeden sürüldükten sonra yüksek ateş verildiğinde hiç etkilenmedi.

Tatbikat sırasında, yan yana konulan biri kuru diğeri yeşil olan iki ağaçta da aynı uygulama yapıldı. Üzerine FireIce püskürtülen yeşil ağaç alevlerden etkilenmezken, diğer kuru ağaçlar ise alev alev yandı. Aynı tatbikat yerde de gerçekleştirildi.

Mustafa Tipi tatbikat sırasında yaptığı açıklamada, FireIce'nin ileri teknoloji ürünü yeni bir yangın söndürme sistemi olduğunu; toz şeklinde olup, suya eklendiğinde suyun gücünü artıran çok etkili bir jel oluşturduğunu belirtti. Tipi, bunun da yangın söndürücü olarak kullanıldığı gibi yangını geciktirici olarak da kullanıldığını anlattı. Mustafa Tipi, bu ürünün ABD'de uçak, helikopter ile karasal araçlarla orman yangınlarında, sanayi ve ev yangınlarında kullanıldığını, ABD orman idaresi tarafından yapılan tespitlerde canlılara zarar vermediğinin tespit edildiğini de belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.