İklim kriziyle mücadele  için yalıtım çağrısı

İklim kriziyle mücadele için yalıtım çağrısı

“Üretimden Tüketime Enerji Verimliliği” ana teması ile gerçekleşen Enerji Verimliliği Kongresi'nde bina yalıtımının önemine dikkat çeken, ülke genelinde ikisi Dilovası’nda dört fabrikası ile üretimde olan İzocam, iklim kriziyle mücadele için yalıtım çağrısını yineledi.

Dosya Haber / Enerji

Bu yıl 6’ncı kez düzenlenen Enerji Verimliliği Kongresi’ne Türkiye’nin dünyaca ünlü yalıtım markası İzocam da katılımcı olarak yer aldı. Ülke genelinde Tarsus ve Eskişehir’in yanı sıra Dilovası’nda biri Dilovası OSB diğeri GEBKİM OSB’deki dört fabrikasında yıllık toplam 694 bin ton üretim kapasitesine sahip İzocam; kongrede iklim kriziyle mücadele için yalıtım çağrısını yineledi.

KAYNAKLAR DAHA VERİMLİ KULLANILMALI

Dünyadaki enerji kaynaklarının giderek tükendiğini hatırlatan İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, “Gün geçtikçe artış gösteren sera gazı salımı, küresel ısınmayı tetikleyerek iklim krizine zemin hazırlamaktadır. Gelecekte daha yaşanabilir bir dünya için enerji kullanımını azaltmamız ve var olan kaynaklarımızı çok daha verimli bir şekilde kullanmaya başlamamız gerekmektedir.

MÜCADELE İÇİN ÖNEMLİ STRATEJİLER

izocam-5.jpg

Avrupa Birliği (AB) de dünyamızı tehdit eden bu iklim krizi ile daha geç olmadan mücadele etmek için önemli stratejiler belirledi. İklim krizi ile mücadele noktasındaki hedeflerini daha önce açıklayan AB, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarının 1990 yılı seviyelerine göre yüzde 55 oranında azaltılmasını ve 2050 yılına kadar Avrupa kıtasının ilk karbon-nötr kıta olmasını öngörmüştü. Emisyonlarının yüzde 55 oranında azaltılması amacıyla bir nevi aksiyon ve yol haritası niteliğinde olan ‘Fit For 55 Package’ ise 14 Temmuz 2021’de yayınlanmıştı.

BİNALARDA YÜZDE 60 AZALMALI

Bu paket, AB Emisyon Ticareti Sistemi’nde (ETS) gerçekleştirilmesi beklenen reformların yanı sıra ETS dışı sektörleri, enerji verimliliğini, yenilenebilir enerjiyi, arazi kullanımını, emisyon standartlarını ve enerjinin vergilendirilmesini düzenleyen 11 karar ve yönergeyi içermesi açısından oldukça önemli. 2030 yılına kadar sera gazı emisyonunu yüzde 55 oranında azaltma hedefine ulaşmak için ise bina sektöründe emisyonların yüzde 60 oranında azaltılması gerekmektedir.

ARALIKSIZ ÇALIŞIYORUZ

izocam2.jpg

Binalardan ortaya çıkan emisyonların çoğu; genel alan ısıtma ve soğutmasından kaynaklanmaktadır. Bu Avrupa'daki toplam nihai enerji tüketiminin kabaca yarısını temsil etmektedir. Bu noktada binalarda yalıtımın kritik bir öneme sahip olduğu anlaşılmaktadır. Doğru uygulamalarla yapılan yalıtım sayesinde, enerji giderlerini, karbon salımlarını önemli ölçüde azaltarak hem enerji giderlerini azaltmak hem de doğayı korumak mümkün... Biz de İzocam olarak yıllardır yalıtımın sürdürülebilirliğe katkısını kamuoyuna anlatmak ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz” diye konuştu.

KONUTLARDA YALITIM EKSİKLİĞİNİN ETKİSİ

Binalarda tüketilen enerjinin yüzde 80’inin ısıtma ve soğutma amaçlı tüketildiğini söyleyen Murat Savcı, konutlarda en sık karşılaşılan problemin ise ‘yalıtım eksikliğinden dolayı ısınamama’ sorunu olduğu aktardı.

YALITIM TASARRUF SAĞLAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Gelir ve Yaşam Koşulları araştırmasına göre nüfusun yüzde 39,3’ünün konutunda yalıtım eksikliğinden dolayı ısınma sorunu yaşandığını, nüfusun yüzde 36,9’unun ise sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçeveleri vb. problemlerle karşılaştığını kaydeden Savcı, “Oysa ısı yalıtımı uygulamaları, kendini kısa zaman içerisinde amorti ederek hem daha iyi ısınmayı hem de enerji faturalarında tasarruf sağlar.

NEREDEYSE SIFIR ENERJİLİ BİNA

Yalıtım, tasarruf ve konforun yakalanması için yapılması gereken ciddi bir yatırımdır. Doğru yalıtım malzemesi, doğru kalınlık ve doğru uygulama ile yalıtım yapmak bina ömrü boyunca en iyi getiriyi ve en yüksek konforu sağlayacaktır. Sadece yönetmeliklere uygun yapılan yalıtım ile bir bina, yalıtımsız bir binaya oranla yüzde 60’ın üzerinde enerji tasarrufu sağlayacaktır. Isıtma, soğutma, aydınlatma ve diğer tüketimleri için çok düşük miktarda enerjiye ihtiyaç duyan Neredeyse Sıfır Enerjili Bina (NSEB) konsepti ile ise çok yüksek enerji verimliliği elde edilebilirken, yalıtımsız bir binaya göre ortalama yüzde 90 daha az enerji tüketimi mümkün olmaktadır” dedi.

CARİ AÇIĞIN EN ÖNEMLİ NEDENİ

Aynı zamanda Türkiye’nin cari açığının en önemli nedeninin de tüm ithalat içindeki yüzde 20-25 gibi ciddi bir paya sahip olan enerji ithalatı olduğunu aktaran İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, “Türkiye olarak milyarlarca dolar ödeyerek kullandığımız enerjiyi yurtdışından satın almaktayız. Tükettiğimiz enerjinin yüzde 40’ı binalarda, yaklaşık yüzde 30’u sanayide, geri kalanı da ulaşım ve tarım gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu denli dışa bağımlı olduğumuz enerji tüketiminde tasarruf konusunda almamız gereken çok önemli bir yol bulunmaktadır.

HER ZAMAN İHTİYAÇ VAR

Tüm bu verilere rağmen Türkiye’deki bina stokunun iyimser bir tahminle sadece yüzde yüzde 20'sinin TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kurallarına uygun yalıtılmış durumda olduğunu biliyoruz. Unutmamak gerekir ki yalıtım kendini geri ödeyen bir sistemdir. Ülke ve hane ekonomisine katkı sağlamasının yanı sıra zararlı gaz salımlarının azaltılması ve çevreye katkısı da göz ardı edilemez boyuttadır. Bu nedenle her zaman yalıtıma ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.