Hükümet işçilerin canları pahasına oy hesabı yapıyor!

Hükümet işçilerin canları pahasına oy hesabı yapıyor!

Çalışma Bakanlığı seçimler bitene kadar işyeri denetimlerini durdurdu, CHP’li Ağbaba tepki gösterdi: İşverenler rahatsız olmasın diye işçinin canı pahasına oy hesabı yapılması utanç verici!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, geçen seçimlerde de yaptığı gibi yine seçim öncesinde işyeri denetimlerini durdurma kararı aldı, denetimde olan müfettişler geri çağrıldı. Karara tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, “İşverenler rahatsız edilmesin denilerek işçilerin kanı ve canı pahasına oy hesabına girişilmesi utanç verici olduğu kadar yeni iş cinayetlerine de teşvik demektir” ifadelerini kullandı.

Bakanlığa bağlı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan işyeri denetimlerine, seçimler nedeniyle haziran ayı sonuna kadar ara verilmesiyle ilgili haberlerin medyada yer aldığını belirten Ağbaba, “Alınan haberlere göre İş Teftiş Kurulu 26 Nisan’da yayımladığı genelgeyle 24 Haziran’da düzenlenecek seçimlere giderken ‘işverenlerin rahatsız edilmemesi’ için talimat vererek işyeri teftişlerini yasaklamıştır. Verilen bu talimatın ardından da İş Teftiş Kurulu, işyeri denetimi yapan müfettişleri geri çağırmıştır” dedi.

‘Her gün 6 işçi ölüyor’
Bu karara tepki gösteren Ağbaba, “AKP iktidarının bugüne kadar yeterli iş müfettişi istihdamı sağlamadığı herkesin bildiği bir gerçekliktir. İktidar işyerlerindeki denetimi ve güvenliği işverenlerin insafına bırakmış, bunun neticesinde günlük iş kazaları ve cinayetleri artık rutin hale gelmiştir. Sadece geçen nisan ayında her gün ortalama 6 işçimiz iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. Bu kararın alınması, seçimleri işçinin canı ve kanı pahasına kazanmanın hırsı ve gayretinden başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

‘Kararı geri çekin!’
Her geçen yıl işyerlerinde denetimlerin daha da azaldığına ve ölümlerin arttığına dikkat çeken Ağbaba, SGK istatistiklerine göre 2016 yılında 1 milyon 749 bin işyerinden yalnızca 24 bin 284’ü denetlenirken, 2017 yılında ise denetim sayısının 6 bin azalarak 18 bine 812’ye gerilediğini belirtti. Bu denetimsizliğin bedelini işçilerin canlarıyla ödediğini kaydeden Ağbaba, “Çalışma Bakanlığı ve İş Teftiş Kurulu’nun aldığı bu kararı derhal geri çekmesi gerekliliğini vurguluyoruz. Aksi takdirde hükümet seçim öncesinde iş cinayetlerine açıkça davetiye çıkaracak ve 24 Haziran’a kadar yaşanacak cinayetlerin doğrudan sorumlusu olacaktır” dedi.
Hükümet 1 Kasım 2015 seçimleri öncesinde de müfettişlere yazı göndermiş, hizmet içi eğitim seminerini gerekçe göstererek ekim ayı işyeri denetimlerinin durdurulması talimatını vermişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak Birgün

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.