1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Her 100 çekten biri karşılıksız
Her 100 çekten biri karşılıksız

Her 100 çekten biri karşılıksız

KSO’da düzenlenen Karekodlu Çek Sistemi konulu webinarda konuşan KKB yöneticisi Tufan Şener ülkemizde kullanılan her 100 çekten birinin karşılıksız çıktığını söyledi.

A+A-

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ile Kredi Kayıt Bürosu (KKB) iş birliğiyle ‘Türkiye’de ve Kocaeli’de Çekli Ticaretin Durumu ve Karekodlu Çek Sistemi’ konulu bir webinar düzenlendi. İlgili yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesiyle birlikte 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen ‘Karekodlu Çek Sistemi’, Türkiye Bankalar Birliği, TOBB ve Kredi Kayıt Bürosu çalışmalarıyla hayata geçirilmiş, ticari hayata büyük katkılar sunmuştu. Düzenlenen webinarda KKB İş Geliştirme Yöneticileri Tufan Şener ile Günay Eker, katılımcılara önemli bilgilendirmelerde bulundu.

 

FAYDALI BİLGİLER

Yaklaşık 1,5 saat süren webinarda ticari faaliyetlerinde çek ile ödeme yapan, tahsilat aracı olarak çek kullanan, teminat mektubu kabul eden ve teminat mektubu veren kurumlara yönelik faydalı bilgiler aktarıldı. Çevirimiçi düzenlenen seminerde; ‘KKB ve Findeks, çekin ülke ekonomisi için önemi, karşılıksız çek gelişimi, Karekodlu Çek Sistemi (KKÇ), KKÇ rapor içeriği ve nasıl alınacağı, risk sınıflarına göre çekler, karekodlu çek kayıt sistemi, yeni nesil Findeks mobil ile Elektronik Teminat Mektubu Platformu’ başlıklarında sunumlar yapıldı.

 

ÇEK, SERMAYEYİ PAYLAŞMAKTIR

Webinarda ilk sözü alan KKB İş Geliştirme Yöneticisi Tufan Şener, KKB ortaklık yapısından bahsederek, “Kredi Kayıt Bürosu, Türkiye'nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulmuştur” dedi. Ardından KKB tarafından hayata geçirilen Findeks uygulamasından bahseden Şener, “Findeks, bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış yeni finansal hizmetler platformudur” diye konuştu. Çek sistemini anlatarak devam eden Şener, “Çek hem bir ödeme hem finansman hem de tahsilat aracıdır. Ülkemizde bir çekin ortalama 5 kez el değiştirdiğini tespit ettik. Bu da gösteriyor ki çek, sermayeyi paylaşmak anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

 

KARŞILIKSIZ ÇEK ORANI

Çekin ülke ekonomisi için öneminden bahsederken bazı veriler paylaşan Şener, “Ülkemizde aktif tekil keşideci sayısı 500 bindir. Tekil hamil sayısı da aynı oranda. Son 10 yılın ortalamasına baktığımızda yıllık bankalara ibraz edilen çek adedi 20 milyon, toplam çek hacmi ise 1 trilyon TL’dir. Toplam çek işlem hacmi ise 100 milyondur” diyerek toplam çek adedi ile karşılıksız çek oranlarına ilişkin bir karşılaştırma yaptı. Ülkemizde 2017 yılı temmuz ayında 36 bin 293 adet çekin karşılıksız olduğunu söyleyen Şener, “2020 yılına geldiğimizde bu oran 16 binlere düştü. 2021 yılında ise 11 bin 994 adede indi. Yüzdelik oran olarak baktığımızda Türkiye genelinde karşılıksız çek oranı yüzde birler seviyesindedir” açıklamasında bulundu.

 

TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA

Kocaeli özelinde bir veri paylaşan Şener, “Kocaeli’de ticaret hacmi oldukça fazla. Bu nedenle çek tutarları da oldukça yüksek. Mart 2017’de Kocaeli’de yazılan çeklerin yüzde 2,2’si karşılıksız çıkarken Aralık 2018’de bu oran yüzde 10 seviyelerine yükseldi ancak son 2 aylık dönemde Türkiye ortalamasının da altında bir seyir var. Son dönemlerde karşılıksız çek ve protestolu çeklerdeki düşüşü ekonomideki büyümeye bağlamak mümkün” diye konuştu. Şener, son olarak Elektronik Teminat Mektubu hakkında da kısa bir bilgi verdi.

Bu haber toplam 339 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.