1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hayvanlara mikroçip uygulanacak
Hayvanlara mikroçip uygulanacak

Hayvanlara mikroçip uygulanacak

Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada sahipli kedi, köpeklerin ve gelinciklerin kimliklendirilmesi zorunlu olduğu belirtili.

A+A-

Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik Kapsamında Kedi ve Köpeklere derialtı Mikroçip uygulanacak, Uygulama köpeklerde başlatılırken, kedi ve gelinciklerde 2022'de başlayacaktır. Bu kapsamda Tüm ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde mikroçip uygulaması ve kayıt altına alınma işlemi yapılarak, ev hayvanı pasaportu düzenlenmektedir. Kocaeli’deki köpek sahiplerinin 2021 yılı sonuna kadar köpeklerini kayıt altına aldırmaları gerekmektedir. 2021 yılı sonuna kadar kayıt altına aldırmayan köpek sahipleri hakkında 5996 sayılı kanun kapsamında yasal işlem yapılacaktır.

 

KAYIT ALTINA ALDIRACAK

Kedi ve gelinciklerin bu yıldan itibaren gönüllü olarak kayıt altına alınabileceği uygulama kapsamında, Bakanlığımızdan üretim izni almış ev ve süs hayvanları üretim merkezlerindeki kedi, köpek ve gelincikler de kayıt altına alınacak. Uygulama ile sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolaylıkla ulaşılabilmesini sağlayacaktır. Uygulama ile 2021 yılı sonuna kadar köpek sahipleri köpeklerini kayıt altına aldıracak. 2022 yılı sonuna kadar kedi ve gelincik sahipleri hayvanlarını kayıt altına aldıracak.  Yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde Bakanlığın İl veya İlçe Müdürlüğüne başvuracak.

 

15 GÜN İÇİNDE KAYDEDİLECEK

Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydedilecek. Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurulacak. Resmi veteriner hekim tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecek. Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu İl veya İlçe Müdürlüğüne bildirecek. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını İl/İlçe Müdürlüklerine yapacak.

 

KAYIT ALTINA ALINACAK

Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak, el terminali aracılığı ile okunabilecek, bundan böyle sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminali ile okunarak sahibi tespit edilebilecek. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak. Mikroçip uygulaması Tüm ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde yapılabileceği gibi, Müdürlüğümüz ile Kocaeli Veteriner Hekimler Odası arasında imzalanan protokol gereğince Özel Veteriner Muayenehanelerinde/ polikliniklerinde de yapılmaktadır” denildi.

 

Haber: Hanifi SURUN

Bu haber toplam 210 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.