“Haydi, gençler ‘İşbaşı’na”

“Haydi, gençler ‘İşbaşı’na”

  Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, İŞKUR’un hayata geçirdiği en önemli uygulamalardan biri olan işbaşı eğitim...

 

 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, İŞKUR’un hayata geçirdiği en önemli uygulamalardan biri olan işbaşı eğitim programlarının iş deneyimi olmayan genç işsizlere önemli fırsatlar sunduğunu söyledi. İşsizliğin önündeki en büyük engellerden birinin tecrübe eksikliği olduğunu ifade eden Yazıcı, “İşbaşı eğitim programı ile işsizlerin kurumumuza kayıtlı işyerlerinde daha önce edindikleri teorik bilgilerini pekiştirmelerini ve mesleki deneyim kazanmalarını sağlıyoruz. Başta gençlerimiz olmak üzere tüm işsizlerimizi İŞKUR’a bekliyoruz. 2013 yılında şu ana kadar 45 bin işsizimiz bu programdan faydalandı. Hedefimiz 150 bin.” dedi.

 

“TECRÜBE KAZANIRKEN PARA DA KAZANIN”

Yazıcı, program süresince her fiili eğitim günü için katılımcılara 25 TL cep harçlığı verdiklerini, ayrıca katılımcıların sigorta primlerini de karşıladıklarını hatırlattı. İşsizlerin işbaşı eğitimi almak istediği işyerlerini İŞKUR’un yanı sıra kendilerinin de seçebileceğini belirten Yazıcı, en az iki çalışanı bulunan işyerlerinin programlardan yararlanmasının mümkün olduğunu vurguladı. Programa katılma şartlarıyla ilgili bilgi veren Yazıcı, şu açıklamaları yaptı: “İŞKUR’a kayıtlı olan ve 15 yaşını tamamlamış işsizler işbaşı eğitimi alabilirler. Ayrıca, katılımcıların işbaşı eğitimi alacağı işverenlerle birinci ve ikinci derece kan bağının bulunmaması ve işyerinin son üç aylık kayıtlı ve kayıt dışını çalışanı olmaması gerekiyor. Katılımcılar yirmi dört ay içinde en fazla 160 fiili gün işbaşı eğitim programında yararlanabilirler. Engelliler için ise işbaşı eğitim programının süresi 24 ay içerisinde 320 fiili gün olarak uygulanabiliyor. İşsizlerin yanı sıra işverenler de buldukları işsizleri işbaşı eğitim programıyla kendi işyerlerinde yetiştirmek için bize başvurabilirler. İşverenler program sırasında ve sonunda memnun kaldıkları katılımcıları kendi işyerlerinde istihdam edebilirler”

 

PROGRAMDAN ÖĞRENCİLER DE FAYDALANABİLİYOR

Mevzuatta yapılan değişiklik sayesinde artık öğrenciler de mezuniyet öncesi işbaşı eğitim programlarından yararlanabilecek. Bunun için 81 ilde bulunun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine başvurulması gerekiyor. Programa katılmalarına ve program sonunda da istihdam edilmelerine engel durumları bulunmadığı İl Müdürlüğünce uygun görülen ikinci öğretim, açık öğretim ve yükseköğretim öğrencileri işbaşı eğitimi alabilecekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.