1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. HAYDAR AKAR: “Büyükşehir ve ilçe belediyeleri borç içinde yüzüyor”
HAYDAR AKAR:  “Büyükşehir ve ilçe belediyeleri borç içinde yüzüyor”

HAYDAR AKAR: “Büyükşehir ve ilçe belediyeleri borç içinde yüzüyor”

31 Mart yerel seçimleri sonrasında özellikle AKP’den CHP’ye geçen belediyelerdeki borçlar dudak uçuklatırken Kocaeli’de de tablo farklı olmadı.

A+A-

CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Kocaeli Büyükşehir ve İlçe Belediyelerinin borçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
3 MİLYAR FAİZ 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Türkiye’nin en borçlu Belediyesi olduğunu belirten Akar, 2018 yılı sonu itibari ile toplam 6 Milyar 246 Milyon TL borcu bulunan Belediyenin bu borcunun yaklaşık 3 Milyarının faiz borcu olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesinin bütçesinin geçtiğimiz yıl 3 Milyar 390 Milyon TL olduğunun altını çizen Akar, birçok Bakanlıktan fazla bütçeye sahip bir Belediyenin her yıl borç artışı yaptığını ama bunun vatandaşa hizmet olarak yansımadığını söyledi. 
Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık 2,5 Milyar TL’ye ihale ettiği Darıca- Gebze Metro hattına ilişkin ödemeleri öz kaynaklarından açıkladığına dikkat çeken Akar, bu projeyi Ulaştırma Bakanlığına devreden Belediyenin borçlar ve hizmet konusun da neler yapacağını da yakından takip edeceklerini söyledi.
GEBZE BELEDİYESİ UZAK ARA BİRİNCİ 
İlçe Belediyelerinde de durumun farklı olmadığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, özellikle Gebze Belediyesinin 2018 yılı sonu itibari ile 429 Milyon TL borcu bulunduğunu ancak israftan da kaçınmadığını belirterek kiralık binek araçlar için yaklaşık 4 Milyon TL ödediğini söyledi. Gebze Belediyesinin geçtiğimiz yıl  448 Milyon TL bütçesi olduğunu belirten Akar, bakıyoruz bu bütçe Türkiye’deki bir çok ilden fazla bir bütçe, Kırklareli’nin 3 katı bir bütçe, Anadolu’daki birkaç kenti birleştirseniz böyle bir bütçeye sahip değiller. Ama Gebze Belediyesi bu tablo ile başarısızlığın, vizyonsuzluğun kitabını yazıyor, dedi.
AKP’den CHP’ye geçen İzmit Belediyesinin 207 Milyon TL borçla devralındığının altını çizen Akar, maalesef hangi belediyeye dokunsak borçla karşılaşıyoruz ancak hizmete baktığımızda bunu göremiyoruz dedi. 300 Milyon bütçesi olan İzmit Belediyesi ne yapmış ne kazandırmış kente… 2 yıldır tasarruf diyen AKP’de Belediyelerinin durumunu rakamlar ortaya koyuyor. 
 İzmit Belediyesinin 2018 yılında 35 Binek araç kiraladığını belirten Akar, Gebze Belediyesin de bu sayının 81 olmasının dikkat çekici olduğunu söyledi. 

GEBZE BELEDİYESİ'NİN BORCU 429 MİLYON TL

İlçe Belediyelerindeki borç tablosunu açıklayan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın vermiş olduğu tutarlara göre Belediyelerin borçları şöyle gerçekleşti; 
Başiskele 72 Milyon TL, Darıca 128 Milyon, Derince 68 Milyon, Gölcük 3 Milyon,   Kartepe 115 Milyon, Karamürsel 19 Milyon, Körfez 117 Milyon,  İzmit 207 Milyon, Gebze 429 Milyon olmak üzere toplam ilçe Belediyelerindeki borç tutarı 1 Milyar 158 Milyon TL oldu.  Çayırova ve Kandıra Belediyelerinin yasal süre içerisinde kendisine cevap vermediğini belirten Akar, önümüzdeki süreçte yapılan hizmetlerin ve borçların da yakın takipçisi olacaklarının altını çizerek vatandaşa kim hizmet ederse onu alkışlarız. Kocaeli’de yaşayan vatandaşlarımız en iyi hizmeti hakediyor ama bugüne kadar borç yapıp hizmetten uzak anlayışın bu dönem terkedilmesi gerektiğini ve beklediklerini söyledi.
 Akar, geçtiğimiz yıl Kocaeli’deki Belediyelerin toplam bütçesinin 5 Milyar 400 Milyon TL gibi bir bütçe olduğunu bu bütçe ile Kocaeli’nin çağ atlaması gerekirken olmazı ve başarısızlığı gerçekleştiren Belediyeler deki borçların açıklanmaya muhtaç olduğunu söyledi. 

Bu haber toplam 1364 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.