1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hamza Şayir görevden alınmalı
Hamza Şayir görevden alınmalı

Hamza Şayir görevden alınmalı

HDP Dilovası İlçe Örgütü, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in görevden alınmasını istedi. Gerekçe olarak savaş çığırtkanlığı ve Diliskelesi’nde vatandaşlara yönelik tutumu gösterildi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi – HDP Dilovası İlçe Örgütü, Dilovası Belediyesi Başkanı Hamza Şayir’in görevden alınmasını istedi. HDP Dilovası İlçe eşbaşkanları Kadir Demir ve Aynur Santo tarafından yapılan açıklamada Saadet Partili Belediye Meclis Üyesi Metin Dalgalı’nın tutuklanmasında Başkan Şayir’in ihbarcılık ve savaş çığırtkanlığı yaptığı belirtildi. Ayrıca Başkan Şayir’in bir süre önce Diliskelesi Mahallesi’nde vatandaşlara takındığı tutum da gerekçe gösterildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
SAVAŞTA ÖNCE GERÇEKLER ÖLÜR

“Amerikalı General George S. Paytak’ın ‘Savaşta önce gerçekler ölür’ sözü her zaman güncelliğini korumaktadır. Çünkü gerçek öldükten sonra neyin doğru neyin yanlış olduğu göreceli bir hal alır. Dilovası ilçemizde tamda bu durum yaşanmaktadır.
ÇABALARINI ENGELLİYORLAR
AKP’li belediye başkanı Sayın Hamza Şayir ve AKP’li meclis üyeleri bir takım gayrımeşru yandaşlarını koruma, yasal ve ahlaki olmayan bir takım çalışmaları mecliste onaylayarak resmileştirme gayreti ile yine halkın oyları ile seçilen muhalefet meclis üyeleri ve onların sözcüsü olan arkadaşımız Saadet Partisi meclis üyesi Sayın Metin Dalgalı’nın çabalarını engellemekle teşhir olmaktalar.
İSPİYONCULUĞA BAŞLADI 
Halktan kaçırdıkları birçok çalışma bu vesile ile halka duyurulmakta iken bu durumu hazmetmeyen belediye başkanı Şayir, Suriye operasyonunu fırsat bilerek başkanlık görevinin yanında ihbarcılığı da görev edinerek Metin Dalgalı’nın bu konudaki görüşlerini emniyete ispiyonlamış, yerel ve ulusal basında servis edilerek tutuklanmasına sebep olmuştur.
SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI
Bütçe görüşmelerinde belediye ile ilgili konular yerine savaş, çatışma konuları konuşulmuş, başkan kişileri görüşlerini açıklamaya zorlamış, savaş çığırtkanlığı yapmıştır. Bir belediye başkanın sorumluluk ve görev alanı yasa ile belirlenmiştir. Belediye başkanlığı yerine cephede savaşmak isteyen birileri varsa kimse önünde engel değil, tercihini savaştan, çatışmaktan yana koyar.
BEKA SORUNU YOKTUR 
Ölümü kutsayarak bir sonuç elde edilemez. Bizler savaş yerine barışı, ölüm yerine yaşamı seçiyoruz, olması gerekende budur. Sayın Hamza Şayir beka sorunundan bahsetmektedir. Bize göre ülkenin beka sorunu yoktur, var ise AKP’nin yıllardır sürdürdüğü yanlış siyaseti bu sorunu yaratmıştır.
ADATEPE’DE TANK İHALESİ ALDI
AKP'nin ve Hamza Şayir'in beka sorunu bu yüzdendir. Bu ülke bu ilçe bu şekilde daha fazla yönetilemez. Bu iktidardan ve bu ispiyoncu belediye başkanından kurtulmak ülkemiz ve ilçemiz için en doğru karardır. Yine Dilovası Belediye başkanlığı yapan Şayir, Dilovası halkının çevre ile ilgili eylemleri sırasında halkın yanına gelerek halkı azarlamıştır. Her seferinde Adatepe’yi kaldıracağını dile getiren Hamza Şayir daha önce Adatepe’de yapılan eylemlere kendisi de bizzat katılıp Adatepe halkının yanında olduğunu belirtmiştir ancak daha sonra Adatepe’de yapılan tankların ihalesi Hamza Şayire verilmiştir. 

O KAPASİTEYE SAHİP DEĞİL
Adaylığı sırasında sorunları çözmek için halkla birlikte hareket edeceğinin sözünü vermiştir ancak Hamza Şayir seçildikten sonra dediği şeylerin tam tersini yapmaktadır . Diliskelesi’nde gençlerin yaptığı eyleme katılan Şayir gençlere çok ağır sözler sarfetmiştir. Bırakın belediye başkanını, kendini bilen, taşıyan bir insanın asla kullanmayacağı bir üslup ile kaba ve saldırgan bir tarzla gençleri azarlayıp hakaret etmiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi Hamza Bey halk adına sorumluluk alacak ve bunu taşıyacak bir kapasiteye sahip değildir. Bu olgunluğu, sabrı ve hoşgörüyü sergilemekten uzak bir ruh haline sahiptir. 
DOĞRU BİLDİĞİMİZDEN ŞAŞMAYACAĞIZ

Önerimiz odur ki AKP bu şekilde davranan Şayir'i derhal görevden almalı, halkın öfkesini yatıştırmalıdır. Bizler HDP olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada iktidarın ve Sayın Hamza Şayir'in bu ve buna benzer davranışlarına karşı doğru bildiğimizden şaşmayacağımızı halkın ve haklının yanında olmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz.”

Bu haber toplam 959 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.