1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Günay’a nazire: Siyasette de müteahhit egemenliği var
Günay’a nazire: Siyasette de müteahhit egemenliği var

Günay’a nazire: Siyasette de müteahhit egemenliği var

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, “Basında ve turizmde müteahhit egemenliği var” diyen eski Bakan Günay’a nazire yapıp, “Siyasette de müteahhit egemenliği var. 600 milletvekilinden biri bile turizmci değil” dedi

A+A-

“Tek yol” Turizm

Aktan USLU

 

4-tencere-dibin-kara.jpg

4 – Seninki Benden Kara

 

Sayın Bakanım çok güzel konulara değindi. Basında müteahhit hegemonyasından bahsettiniz. Diğer sektörlerde de hegemonyadan bahsederiz. Aslında siyasette de bir müteahhit hegemonyası var. Turizm sektörünün temsilcileri olarak beklentimiz var. Ben araştırdım. Yanılmış da olabilirim. 600 milletvekilinin içerisinde asıl işi turizm olan bir vekilimiz bile yok. Bu sektör açısından çok acı bir şey. Ben bunun acısını hissediyorum.

bakanlaaaa.jpg

Ama siyasette de müteahhit hegemonyasından kurtulmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Yeteri kadar birlik olmadığımız doğru, katılıyorum. Herkes gemisini kurtarmaya kalkmayacak. Hep beraber hareket edeceğiz. Önümüzdeki dönemde sektör temsilcilerinin de işi müteahhitlere bırakmaması gerektiğine inanıyorum. Gereğini yapacaklarını düşünüyorum.”

GÜNAY, “BASIN VE

TURİZMDE VARLAR” DEMİŞTİ

 

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği turizm panelinde basın ve turizm sektörlerinde basın ve turizm dışında müteahhitlerin egemen olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a nazire, kendisinden hemen sonraki panelist, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk’tan yukarıdaki şekilde geldi.  Dünya Turizm Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk kurumun 14 Eylül’de Atatürk’ün huzuruna çıktığını ve 14 Eylül 2023’e kadar bir yıl süreyle 50’nci yılını kutlamaya başladığını söyledi.

YASAMIZ HİÇ DEĞİŞİKLİĞE UĞRAMADI

TÜRSAB’ın dayanağının 1972’deki 1618 sayılı yasa olduğuna dikkat çeken Kuk, “İlgili yasa maddesi 1972’den beri çok ufak tefek rötuşlar haricinde hiç değişikliğe uğramadı. O yıllarda çok mütevazı bir turizm ülkesiyken bugün 40 – 50 milyonları ağırlayan bir ülke olmamıza rağmen hala yasamız değişmedi” dedi.

BAKAN ÜÇ KEZ SÖZ VERMİŞTİ

2019’da Bakanlık bürokratlarıyla beraber 52 maddelik yeni bir yasa taslağı hazırladıklarını ama Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un üç defa söz verdiği halde yasanın çıkartılmadığını kaydeden Ersoy, “Umuyorum yeni yasama döneminde sayın vekillerimiz bu işi sahiplenirler ve yeni yasamızı çıkarır. Çünkü TÜRSAB kadar turizm sektörünün de bu yasaya ihtiyacı var. Tamamen eskimiş, dijital çağa dönüştüğümüz bir dünyada 40 - 50 yıl önceki yasayla doğal olarak yönetilmiyor bu sektör.” dedi. Kuk şöyle devam etti:

“Türkiye'ye gelen yolcu sayısı yıllara göre değişmekle beraber yüzde 80 – 90’ı bir seyahat acentesi, tur operatörü organizasyonuyla gerçekleşiyor. Bu çok yüksek bir rakam. Örneğin; İspanya’da seyahat acentesiyle tatile çıkanların oranı yüzde 52, internet veya başka yolla plan yapanların oranı yüzde 48.O açıdan Türkiye'de seyahat acenteciliği çok önemli.”

 

Yarın

Turizmde istihdam

turizmden ibaret değil!

 

2019 rakamlarını 2023’te yakalarız

 

anlatti-011.jpgHamit Kuk, “1972’de kurulan TÜRSAB aynı zamanda Türkiye'nin ilk resmi turizm kuruluşu. O açıdan bu fikri ortaya koyan insanlara hakikaten milletle minnetle anmamız gerekiyor. Çünkü Türk turizminin lokomotifi seyahat acenteleri hem Avrupa'da hem Rusya'da çok ciddi maceralara girerek bugün bahsettiğimiz 30-50 milyon rakamını çalışanları ile birlikte gerçekleştirdi” dedi.

 

 

**

 

PANDEMİDE AĞIR HASAR GÖRDÜLER

 

İstihdamımız

kıyıma uğradı

hamit-kuk-kapak.jpg

Konuşmasında istihdama da değinen Hamit Kuk, 2019’da 1 milyon 245 bin turizm çalışanı arasında yaklaşık 64 bininin seyahat acentelerinde çalıştığını söyledi. Kuk yaklaşık 12 bin acenteyle Türk turizmine hizmet veren bir sektörde yer aldıklarını kaydetti. Kuk şöyle devam etti:

“2020’deki pandemi sektörümüzdeki istihdamda çok ciddi bir kıyıma sebep oldu. Bu hepimizin şanssızlığı. Seyahat acenteleri o dönemde belli bir süre çalışamadı. 2022 haziran ayından itibaren açılmaya başladı ve şu anda Eylül sonuna kadar oldukça iyi bir ivme yakaladık. Bunun Kasım'ın 15’ine kadar süreceğini tahmin ediyorum.

Genel itibariyle maalesef kaybettiğimiz bir pazar var: Ukrayna Bizim için iki turizm ülkesi olan Rusya ve Ukrayna'nın bir çatışma içerisine girmesinin ardından Ukrayna ve Rusya ile birlikte zarar gören üçüncü ülke olduk. Bu çatışmanın bir an önce bitmesini temenni ediyorum. Sayın Bakanım da bahsetti. Turizm barış, huzur demek. Inşallah o barış günlerini en kısa sürede yakalarız ve normal sürecimize devam ederiz.”

 

**

 

Hamit Kuk kimdir

 

kimdir-014.jpg

1970 yılında Rize'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Rize’de tamamladı. Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü'nden mezun oldu.
1990 yılında turizm sektöründe çalışmalarına başlayan Kuk, otelcilik deneyimlerinin ardından 1994 yılında seyahat acentacılığına başladı; uzun süre incoming acentalarında üst düzey yöneticilik görevini sürdürdü.
2011 yılında Antalya’da Pixel Tur’u kurdu. Almanya'da faaliyet gösteren iki ayrı tur şirketinin kurucu ortaklığını yaptı.
2015 yılında Passo Turizm Seyahat Acentası’nı kurdu.
2018-2019 Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Üyeliği ve TÜRSAB Incoming Turizmi İhtisas BaşkanIığı görevlerini yürüttü.
Günümüzde, Avrupa pazarında incoming turizmi faaliyetlerini sürdüren Hamit Kuk, Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Turizm Komitesi Üyeliği, Skal International Antalya Kulübü ve Spor Turizm Birliği Üyeliği ve Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de icra etmektedir. 
Yabancı dili İngilizce olan Kuk, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak:

https://www.tursab.org.tr/yonetim-kurulu

 

 

 

**

 

 

Kongre sürecindeki

başkan selamını gönderdi

firuz-baglikaya.jpg

Kısa bir süre önce kongre takvimini açıklayan TÜRSAB, Antalya’daki turizm panelinde yönetim kurulu üyesi Hamit Kuk ile temsil edildi. Kuk sözlerinin başında TÜRSAB Başkanı ve Başkan adayı Firuz Bağlıkaya’nın selamlarını iletti. Kongrede Bağlıkaya ile birlikte Tamer Çiçek, Aydın Yaylacıklar ve mevcut yönetimden Ali Bilir yarışacak.

TÜRSAB yönetiminden bir süre önce yapılan açıklamaya göre İstanbul Harbiye’de, Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki kongre 21-22 Kasım günlerinde toplanacak ancak çoğunluk sağlanmayacak olmasından ötürü bir hafta ötelenecek. 26 Kasım Cumartesi günü saat 09.00’da genel kurul gerçekleşecek. Sandığa 27 Kasım Pazar günü gidilecek.

Öte yandan İstanbul dışından katılacak üyelerin kongrenin iki gününde de yer almaları şartıyla yolculuk ve konaklamarı TÜRSAB tarafından karşılanacak.

 

 

**

KONSOLOS, DERNEK VE HALK DANSLARI İLE KATILDILAR

Bizi keseden onları

candan yürekten vurdu

 

Rusya’nın Ukrayna işgali Hamit Kuk’un sözünü ettiği gibi işgalci ve işgale uğrayandan sonra en çok bizi, ama sadece geri kazanılabilir değerde, ekonomik ölçüde etkiledi. Ancak Ukraynalılar geri kazanamayacağı değerlerini kaybetti. Buna karşın turizm panelinde yerlerini

konsolos-2111eeee.jpg

Soldan sağa; Prof.Dr.Yavuz Tekelioğlu, Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu ve Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Emi Rustamov,

 

teepkii.jpgişgale Antalya’dan gösterilen tepkinin sözcüsü

dernek-003.jpg

Ukrayna Ailesi Derneği Başkanı Vita Mykhaylova ve yönetimi de katıldı. Rustamov; etkinliği ön sıradan gazeteci Tuluhan Tekelioğlu ve babası Prof.Dr.Yavuz Tekelioğlu ile yanyana izledi. Mykhaylova ve beraberindekiler ile CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak da yakından ilgilendi.

oyun-007.jpg

Etkinlik öncesi müthiş bir görsel şölene atan çocuk ve genç yoğun oyun topluluklarının bazılarında neşe ve hareket, bazılarında hüzün vardı.

 

 

 

Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.