Gübre desteği çiftçilerin yüzünü güldürüyor

Gübre desteği çiftçilerin yüzünü güldürüyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, katma değeri yüksek ürünler yetiştirmeye teşvik ettiği çiftçilerin gelir düzeyini artırmaya ve tarımsal kalkınmaya destek vermeye devam ediyor.

Büyükşehir, “Meyveciliği Geliştirme Projesi” kapsamında 7 bin çiftçiye yüzde 50 hibeli kompoze gübre desteğinde bulunduğu çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, büyük önem verdiği kırsal kalkınma hamleleriyle çiftçilere her zaman destek olarak, yanlarında olmaya devam ediyor.

 

BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN ÇİFTÇİNİN YANINDA

Büyükşehir Belediyesince “Meyveciliği Geliştirme Projesi” kapsamında bugüne kadar yaklaşık 2 bin çiftçiye yüzde 50 hibeli 200 bin ceviz ile armut, asma, ayva, elma, erik, indir, kestane, kiraz, kivi, mandalina, nar, şeftali, Trabzon hurması, vişne ve zeytin gibi farklı meyve türlerinden 20 bin fidan desteği verildi. Çiftçileri alternatif tarım ürünlerine yönlendirmek, modern meyve bahçesi tesis etmek amacıyla da meyve bahçesi yapım malzemesi desteği sağlandı. Ayrıca 3 bin çiftçiye bitkisel üretim danışmanlık desteği verildi.

 

MEYVECİLİĞİ GELİŞTİRME PROJESİ

Son olarak, Kocaeli genelinde yürütülen, “Meyveciliği Geliştirme Projesi” çerçevesinde çiftçilere yüzde 50 hibeli mavi sertifikalı chandler ceviz ve Trabzon hurması fidanı desteği sağlandı. Ayrıca çiftçilerimizin kaliteli ve sertifikalı gübreye ulaşabilmeleri amacıyla geçen kasım ayında üreticilere yem bitkisi tohumu ekiminde kullanılmak üzere yüzde 50 hibeli 1600 ton kompoze taban gübresi verildi. 

 

GÜBRE TESLİMİ BAŞLADI

Bu desteğe ilave olarak, geçtiğimiz günlerde Başkan Büyükakın’ın açıkladığı müjde kapsamında, çiftçilere gübreleri teslim edilmeye başlandı. Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında, çiftçilere yüzde 50 hibeli mavi sertifikalı ceviz ve Trabzon hurması fidanı ile birlikte fındık ve ceviz başta olmak üzere meyve üretiminde kullanılmak üzere 7 bin üreticiye 1500 ton mikro element içerikli kompoze gübre desteği sağlanıyor. Üreticiler, gübrelerini teslim almaya başladı.

 

KANDIRA VE İZMİT’TE DAĞITIM

Gübreler, 2 ilçede belirlenen yerlerde üreticilere dağıtılmaya devam ediliyor. Kandıra ilçesindeki üreticiler, Büyükşehir Belediyesi'nin Kandıra'daki Park ve Bahçeler Şefliğinden, diğer ilçelerdeki çiftçiler ise İzmit 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda (eski perşembe pazarı alanında), hibe ödemelerini gösteren dekontlarını belediye görevlilerine ibraz etmeleri halinde, ürünlerini alabiliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, iki yılda tarıma 82 milyon 604 bin TL destek sağlayarak, tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerin her zaman yanında oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.