GTÜ’lü öğrenciye ödül

GTÜ’lü öğrenciye ödül

Gebze Teknik Üniversitesi öğrencisi Cansu Toroman tarafından hazırlanan Türkiye ve Dünya Uygulamalarında Karşılaştırılmalı Vaka Analizi” isimli Yüksek Lisans tezi Türkiye Geliştirme Vakfı tarafından ödüle layık görüldü.

Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. M. Şahin Gök’ün danışmanlığında yürütülen, Cansu Toroman tarafından hazırlanan “Teknoloji Transfer Ofisleri’ne (TTO) Yönelik Yeni Bir Model Geliştirilmesi: Türkiye ve Dünya Uygulamalarında Karşılaştırılmalı Vaka Analizi” isimli Yüksek Lisans tezi Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından ödüle layık görüldü.  

Ar-Ge, Teknoloji ve İnovasyon Yönetim DNA’sını Güçlendiren Özgün Çalışmalar alanında Dr. T. Fikret Yücel Ödülünü kazanan tez çalışmasında, Teknoloji Transfer Ofislerinin (TTO) işleyişini etkinlik, verimlilik, sürdürülebilirlik, finansman ve yetkinlik yönlerinden inceleyerek ABD, Avrupa ve Uzakdoğu’dan toplam 16 ülkenin iyi uygulama örnekleri ile karşılaştırmış ve Türkiye’deki TTO’lar için incelediği parametreler üzerinden yeni model önerisi sunmuştur. Çalışmada teknoloji transferinin verimliliği ve sürdürülebilirliği bakımından yabancı ülkelerdeki örnekleri beş parametre (girişimcilik, fikri sınai mülkiyet hakları, ticarileşme, devletin Ar-Ge yatırımları, TTO'ların kurumsal yapıları) üzerinden incelenmiş ve Türkiye’deki TTO verileri ile karşılaştırılarak tematik odaklı bir model önerisinde bulundu.

Haber: Barış AYAR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.