GTÜ’lü akademisyenlere TÜBİTAK desteği

GTÜ’lü akademisyenlere TÜBİTAK desteği

TÜBİTAK 2021 Yılı 2. döneminde bir sonraki dönemi beklemeden başvuru yapılmasına imkân sağlanan çağrıya başvuran Gebze Teknik Üniversitesi akademisyenleri destek almaya hak kazandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 2021 yılı 2. döneminde "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı" kapsamında Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından 7 GTÜ projesi destek almıştı.2021 Yılı 2. Döneminde Bir Sonraki Dönemi Beklemeden Başvuru Yapılmasına İmkân Sağlanan çağrıya ise başvuran 2 proje daha destek aldı. 

 

PROJENİN ÖZELLİKLERİ

GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Kimya Bölümü Prof. Dr. Ümit Ddemir’in yürütücülüğünde “Enerji ve Çevresel Uygulamalar için TiO2 Fotokatalizörün Elektroedüktif Katkılanarak Görünür Bölgede Aktifleştirilmesi” başlıklı projede; Yürütücü tarafından geliştirilen pratik ve ekonomik yeni bir elektrokimyasal yöntem kullanılarak indirgenmiş grafen oksit + TiO2 nanokompozit elektrotlarının oluşturulması, elektrokimyasal alkali metaller ile katkılandıktan sonra harici enerji kullanmadan, doğrudan doğal güneş ışığı altında sudan hidrojen gazı üretiminde ve organik kirleticilerin giderilmesinde kullanılması öngörülmektedir.

 

Haber: Aleyna SEVENCAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler