GTÜ’lü akademisyenin projesine TÜBİTAK desteği

GTÜ’lü akademisyenin projesine TÜBİTAK desteği

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Habil Kalkan’ın “3D Modelleme ile Göz Odak Ölçüm Sistemi” isimli projesi TÜBİTAK tarafından desteklenecek.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Habil Kalkan tarafından Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından “1005- Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı” kapsamında “3D Modelleme ile Göz Odak Ölçüm Sistemi” isimli projesi kabul aldı. Projenin göz sağlığı alanında getirdiği yenilikçi yaklaşım ile kişiye göz ve kafa yapısına tam olarak uygun cam verilmesi mümkün hale geliyor.  Doç. Dr. Kalkan, mevcut sistemde cam hazırlama işlemlerinde göz düzeltme değerleri ile birlikte kullanıcının seçeceği çerçeve ve kullanıcının göz fiziksel özelliklerinin de dikkate alınması gerektiğini anımsatarak, “İnsanların göz ve yüz fiziksel özellikleri birbirinden farklıdır.

 

“KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞMEKTE”

Örneğin göz kavisi, gözün göz çukurluğundaki konumu ve göz odaklarının konumu kişiden kişiye değişmektedir. Bu değerleri referans alarak kişiye tam olarak uygun bir camın verilebilmesi için mevcut cam teknolojisinin gerektirdiği 15 farklı ölçümün optisyenler tarafından milimetrik hassasiyetle alınması gerekmektedir. Hali hazırda bu ölçümler, geleneksel yöntemler veya optisyenlerin müdahalesini gerektiren uygulamalar ile alınabilmektedir. Fakat sektörde var olan yöntemler kişiye özel cam üretim teknolojisinin gerektirdiği ölçümlerin doğru bir şekilde alınmasını bütünüyle temin edememiş durumdadır” diye konuştu. 

 

“SİSTEMİN GELİŞTİRİLMESİ HEDEFLENMEKTE”

Projenin yenilikçi yaklaşımına değinen Doç. Dr. Kalkan açıklamasının devamında, “Bu projede çoklu kamera dizisi kullanılarak gözlük kullanıcılarının yüz modelinin 3 Boyutlu (3D) olarak çıkarılmasını sağlayacak bir prototip sistemin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Geliştirilecek 3D yüz modeli ile optisyenlerin herhangi bir müdahalesi olmadan gözlük kullanıcısın gerekli yüz ve göz fiziksel özellikleri ile seçilen çerçeveye optimum cam montajı için gerekli olan çerçeve tabanlı parametrelerin otomatik olarak hesaplanması gerçekleştirilecektir” dedi. 

 

Haber: Ahmet Zeki AYAR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler